lab in een paar weken gratis Buitenkansje van de PZC Opeens blijft het geheel stil vanuit Zwitserland 300 21 Waarvan akte burgeroorlogen in Afrika. Volgens Asscher zijn zulke diamanten goeddeels verdwenen uit de wereld handel. ,,Begin 2000 is het Kimber- ley-Proces opgestart, een internatio naal certificeringssyteem waarbij zich inmiddels 82 landen hebben aangesloten. Ruwe diamanten wor den gevolgd en uitgebreid gedocu menteerd, van mijn tot koper. Zon der de juiste documentatie mogen stenen niet geëxporteerd worden.'' Helaas kent het Kimberley-Proces ook zwakke punten. Zo sluit de certificering alleen diamanten uit die worden gebruikt om de militaire activiteiten van rebellenbewegingen te financieren, maar geen diamanten die betrokken zijn bij andere geweld dadigheden, bijvoorbeeld door regeringstroepen. Die kunnen nog grotendeels ongecontroleerd op de markt komen. Daarnaast heeft de Kimberley-certificering weinig aandacht voor bredere kwesties als uitbuiting, werkomstandigheden en milieuvervuiling. VOORUITGANG Toch zit de diamantsector niet stil op dit vlak. Grote juweliers- merken boeken vooruitgang bij het verantwoord inkopen van diaman ten, zo blijkt uit een recent rapport van Human Rights Watch, maar ze kunnen nog niet altijd garanderen dat hun sieraden vrij zijn van men senrechtenschendingen. Van de vijftien onderzochte merken krijgt er geen een de hoogste score 'excellent'. Pandora en Tiffany Co. hebben met de score 'sterk' al wat belangrijke stappen gezet. Ze worden gevolgd door Bulgari, Cartier en Signet, die het stempel 'redelijk' krijgen. De overige merken scoren matig tot zwak of krijgen geen score door een gebrek aan openheid. Ontwerper Sommer haalt zijn stenen bij voorkeur uit Australië en Canada, landen met een transparante productielijn. Het liefst ziet hij voor de Nederlandse diamantsector een convenant, zoals ook de goudsector dat heeft. ,,Verkopers van goud moeten kunnen aantonen dat dit verantwoord is gewonnen. Voor diamanten zou dat ook moeten gelden. Je wilt gewoon dat alles aan een sieraad klopt.'' Je kado staat nu klaar op pzc.nl/buitenkansjes Als notaris handel ik jaarlijks honderden zaken af. De meeste daarvan verdwijnen al snel uit mijn actieve geheugen, omdat ze meestal dagelijkse kost en weinig opzienbarend zijn. Maar er zijn ook zaken die me bijblijven. Zoals de keer dat ik - dit speelt een jaar of wat geleden - benaderd word door een Zwitsers bedrijf in verband met de financiering van een groot winkelcentrum elders in Nederland. Daarvoor heeft het bedrijf een hypotheek afgesloten die, zo blijkt, wordt afgelost met geld uit Venezuela. Hoe dat bedrijf bij mijn kantoor is uitgekomen? Ik heb werkelijk geen idee, maar het schijnt een be proefde tactiek te zijn van dubieuze partijen om in zee te gaan met notariskantoren verspreid over het land. Zo verkleinen ze de kans op ontdekking, om dat niemand overzicht heeft van hun activiteiten. Dat er iets niet klopt aan deze zaak, is me van meet af aan duidelijk. Ik kan er de vin ger niet op leggen, maar mijn gevoel zegt me: dit ruikt onfris. Vooral als ik erachter kom dat het bedrijf van een onroerendgoedhandelaar met een niet al te prettige repu tatie erbij betrokken is. Dat doet bij mij alarmbellen rinkelen. Het liefst zou ik deze cliënt weigeren, maar als notaris mag ik dat alleen doen als ik duidelijke aanwijzingen heb dat er in strijd met de wet wordt gehandeld. Die heb ik niet; papieren en procedu res lijken in orde. Dus wat moet ik hiermee? Ik leg mijn twijfels voor aan de vertrouwensnotaris van onze beroepsorganisa tie KNB, die me doorver wijst naar de voorzitter. Die constateert: er is geen grond om deze cliënt te weigeren, dus je komt er niet onderuit. Ik kan er de vinger niet op leggen, maar dit ruikt onfris Het contact met het Zwitserse bedrijf verloopt via de mail en per post. Mensen krijg ik niet te zien of zelfs telefonisch te spreken. Omdat alles zich op afstand afspeelt, zit er weinig voortgang in. Het duurt allemaal eindeloos. Stiekem hoop ik dat deze cliënt, die ik liever kwijt dan rijk ben, zijn geduld verliest en afhaakt. Maar dat gebeurt niet. Dan wordt de dubieuze onroerendgoedhande- laar geliquideerd. De moord heeft, merk ik al snel, ook gevolgen voor mij. Na zijn dood treedt vanuit Zwitserland een grote stilte in. Het lukt me niet om telefonisch contact te leggen, mijn mailtjes blijven onbeantwoord. Na een paar maanden van tevergeefse pogingen heb ik er genoeg van. Ik stop alle papieren in een grote envelop en stuur die, vergezeld van een briefje in mijn beste Duits, naar Zwitserland. Tot de dag van vandaag heb ik nooit meer iets van het Zwitserse bedrijf gehoord. Daar ben ik niet rouwig om. excellent tot poor. In dit paspoort staat ook de mate van zuiverheid, de kleur en het gewicht van de diamant in karaat. Betrouw bare certificaten dragen het stempel van de Hoge Raad voor Diamant (HRD), het Gemological Institute of America (GIA) of International Gemological Institute (IGI). SYNTHETISCH Certificaten vermelden doorgaans ook of een diamant uit de grond komt of uit het laborato rium. Een natuurdiamant doet er diep in de aarde miljoenen jaren over om te ontstaan. Bij synthetische diamant wordt dat proces in een machine nagebootst, maar dan in enkele weken. De Beers biedt onder de naam Lightbox de kunstmatige glimmers aan voor 800 dollar (663 euro) per karaat. Een vergelijkbare natuurdiamant kost het tienvoudige. Toch ziet Asscher geen bedreiging in de labdiamant. ,,De laatste jaren is de prijs van synthetische diamant ontzettend hard gekelderd en die daling lijkt met de opkomst van fabrieken in landen als China door te zetten. Tege lijkertijd is de waarde van natuurlijke diamant ge lijk gebleven of zelfs gestegen.'' Ook meestergoudsmid en sier raadontwerper Chris Sommer geeft de voorkeur aan het 'echte spul'. ,,Als iemand hier binnenstapt met een labdiamant van een paar duizend euro, geef ik er geen tientje voor. Het heeft geen restwaarde." KLEURVERSCHIL Kleurloze labdiamanten zijn met het blote oog niet van gelijksoortige natuurdiamanten te onderscheiden, zelfs niet door ex perts. Dat kan alleen met speciale apparatuur. Hoe weet je als koper met wat voor steen je te maken hebt? ,,Een goede juwelier vertelt eerlijk wat voor diamant er in een sieraad zit'', zegt Asscher. „Twijfel je toch, vraag dan naar een certificaat.'' Bij gekleurde stenen is het verschil tussen natuurlijk en synthetisch wel met het oog te herkennen. ,,Syntheti- sche kleurdiamanten zijn egaal van kleur'', legt Asscher uit. ,,In natuur lijke diamant zit de kleur vaak maar in een bepaald deel van de steen en gebruik je de kunst van het slijpen om die goed te reflecteren.'' BLOEDDIAMANT Het is niet alleen pracht en praal. Neem bijvoorbeeld bloed- diamanten, ook wel conflictdia manten genoemd. In de jaren 90 van de vorige eeuw werden ze gebruikt voor het financieren van bloedige woensdag 16 december 2020 PC Zo worden de feestdagen extra bijzonder! De PZC pakt deze donkere dagen uit met hartverwarmende verhalen en feestelijke tips. En wij trakteren jou iedere dag op een gratis kado! Het kado van vandaag is één van de favoriete sportfoto's van Pim Ras uit 2020. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. m Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl in 2008 deugen Vandaag de dag kost de productie van labdiamant tussen de 300 en 500 dollar per karaat, tegen over 4000 dollar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21