ELD OED Natuur vormt edelsteen in miljoenen jaren, het Zo krijg je de vaat na de kerstdis schoon Alsjeblieft, een O: -JJ GOEIE KOOP Vaatwastabletten 20 €0,06 per W5 all-in-one (Lidl) afwasbeurt €0,38 per Marilyn Monroe zong het al in 1953: Diamonds are a girl's best friend. Al dan niet verwerkt in een juweel is deze edelsteen nog steeds een geliefd bezit. Hoe weet je of een diamant zuiver is en er geen bloed aan kleeft? Finish Powerball 0% afwasbeurt Kruidvat all-in-one €0,07 per afwasbeurt ifDëRE DAG EEN KADOj Werelds grootste diaman tenconcern De Beers piekerde zich suf hoe het na WO II de vraag naar diamanten weer kon aanwakkeren, toen de Amerikaanse copywriter Frances Gerety in 1947 vlak voor het slapengaan nog gauw iets op papier krabbelde: 'A diamond is forever' Haar collega's waren er niet ondersteboven van, maar in 1999 werden deze vier woorden uitgeroe pen tot beste reclameslogan van de 20ste eeuw. En hij werkt nog steeds. Voor Ame rikanen kan een diamant niet groot genoeg zijn om hun liefde te beto nen. Japanners kiezen voor klein, maar fijn. En Nederlanders? ,,Wij zit ten ertussenin. Door ons calvinisme koketteren we niet graag met rijk dom'', zegt diamantair Mike Asscher. Samen met zijn zus nam hij begin dit jaar het roer over van zijn vader, die na vijftig jaar stopte als directeur van de Koninklijke Asscher Diamant Maatschappij. Hiermee is Asscher de zesde generatie van het wereld beroemde diamantairshuis. DE 4 C'S „De prijs van een diamant wordt bepaald door de vier c's'', legt Asscher uit: ,,Carat, colour, clarity en cut."Met carat of karaat wordt het gewicht van de steen aangeduid. Eén karaat is een vijfde gram en wordt onderverdeeld in honderd punten. Een half karaat weegt dus 0,1 gram en bestaat uit 50 punten, ofwel 0.50 karaat. Daarna de colour, de kleur. Die wordt gemeten op een schaal van D tot Z, van kleurloos tot lichtgeel. Hoe kleur lozer de steen, hoe kostbaarder die is. Zeldzame kleuren zoals oranje, blauw en paars zijn nog duurder. Zulke kost- i bare steentjes worden 'fancy colors' genoemd. Dan clarity, Engels voor helderheid. Veel diamanten heb ben piepkleine 'insluitsels' die met het oog niet of nauwelijks te zien zijn, maar de steen wel goedkoper maken. Dat kan bijvoorbeeld een luchtbelletje of scheurtje zijn. Heeft een diamant geen insluitsels, dan is de steen loepzuiver, oftewelflawless (FL). Zulke stenen zijn uiterst zeld zaam en kostbaar. Zijn de imperfec ties alleen met een microscoop te zien, dan krijgt de diamant het label VVS. Zijn insluitsels met een loep te vinden, dan heeft de steen het etiket VS of SI. Een diamant met duidelijk voor het oog zichtbare foutjes wordt piqué genoemd. Een éénkaraat diamant met kleur G en zuiverheid VS1 is met het blote 'Een goed geslepen steen schittert, een slechte oogt dof' oog niet te onderschei den van een éénkaraat diamant met kleur E en zuiver heid VVSi. Toch kan het prijsver schil flink oplopen. Bij online juwelier Blue Nile betaal je voor de eerste diamant zo'n 6000 euro, voor de tweede 2000 euro meer. Tot slot de cut, ofwel de slijpvorm. Ze hebben namen als peer, markies, prinses en baguette, maar van alle slijpvormen is de ronde briljant met zijn 57 of 58 vlakken (facetten) veruit het populairst, zegt Asscher. ,,Die heeft de hoogste reflectie en dus een prachtige schittering.'' CERTIFICAAT Een slecht geslepen dia mant met meer karaten kan goed koper zijn dan een kleinere steen zonder slijpfouten. Maar hoe herken je slecht slijpwerk? ,,Door stenen naast elkaar te leggen'', zegt Asscher. ,,Het verschil is dan meteen duidelijk. Een goed geslepen steen schittert, een slechte oogt dof.'' De meeste diamanten komen met een certificaat dat de slijpkwaliteit vermeldt, van woensdag 16 december 2020 PC Diamanten die Dankzij de vaatwasser hoeven we niet in de weer met teil, borstel en afdruip rek. Tenminste, als de vaat schoon uit de machine komt. Gebruik daarom niet te veel reinigingsmiddel, zet het juiste programma aan en plaats de vaat zo, dat het water er aan alle kanten bij kan. Gebruik tot slot het goede reinigingsmiddel. Test Aankoop, de Belgische Consumentenbond, testte 29 vaatwastabletten. Opvallende conclusie is dat goedkope all-in-one tabletten opmerkelijk beter scoren in het verwijderen van vuil dan die van merken. Tip: ook bij all-in-one tabletten kun je het best wat vaatwasserzout toe voegen om kalkaanslag te voorkomen. We lichten er drie all-in-one tabletten uit. O Beste uit de test. O Beste prijs- kwaliteit verhouding. O Krijgt alle soorten vuil makkelijk weg. O Er is weinig kalkaanslag te zien. O Vaat komt goed droog en glanzend uit de machine. O Is vrij belastend voor het milieu. O Minder belastend voor milieu. O Maakt doeltreffend schoon. O Scoort niet goed in het verwijderen van vlekken als eigeel en vlees. O Kan kalksporen achterlaten. O Minder belastend voor milieu. O Budget- vriendelijk. O Je krijgt er niet alle soorten vlekken mee weg, vooral die van ei en vlees zijn lastig. O Kan kalksporen achterlaten. Meer info op test-aankoop.be i' KAJ VAN ARKEL -MIKE ASSCHER De prijs van een diamant wordt bepaald door de vier c's: carat, colour, clarity en cut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20