LOCKDOWN Zorgbaas verwacht zware kerst door sterke toename coronapatiënten JOL Walcheren De winkelstraten stonden een dag voor de lockdown nog propvol. Rijen klanten wachtten buiten de zaken met elektronica, mode of tijdschriften. Op dag 1 van de nieuwe maatregelen zijn de Zeeuwse straten en pleinen praktisch uitgestorven. Het Damplein in Middelburg, normaal vol met auto's van winkelend publiek, ligt er onwerkelijk leeg Volgens Kuipers gaan zorgmede- werkers een zware kerst tegemoet. Vrije dagen die al waren toegezegd, moeten worden ingetrokken. ,,Dat kan niet anders. We moeten weer opschalen. En dat is een buitenge woon zure boodschap voor veel mensen die al maanden bezig zijn met de zorg voor Covid-patiënten", zegt hij. Kwart operaties in wacht Op dit moment is gemiddeld een kwart van de niet-acute operaties uitgesteld. De komende weken zal dat percentage volgens Kuipers op lopen tot 35 a 40 procent. De kans is dan ook groot dat binnen regio's opnieuw de spoedeisende hulp overbelast raakt en tijdelijk de deu ren moet sluiten. Tot begin december ging het aan tal ziekenhuisopnames met onge veer 10 procent per week naar bene- den. Vorige week sloeg dat plotse ling om. Voor het eerst was er weer een stijging van het aantal zieken huisopnames, met 7,5 procent. Deze week is dat na drie dagen al 13,5 procent. Kuipers vreest dat dit percentage verder oploopt nu de besmettingen zo fors stijgen. Het duurt enkele dagen voordat die stij ging is terug te zien in de zieken huizen. Elke dag worden er nu al meer dan 200 nieuwe coronapa tiënten binnengebracht op de ver- pleegafdelingen. De voorzitter van het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding wijst erop dat de uit gangspositie voor met name de ic's veel slechter is dan bij de vorige twee pieken. Half maart waren er 100 mensen opgenomen toen de forse stijging kwam, half oktober 300, en nu liggen er al 500 patiënten en het verplegend personeel heeft nauwelijks kunnen bijkomen van de vorige piek. Maatregelen voldoende Kuipers noemt het goed dat er nu strenge maatregelen zijn afgekon digd. Hij gaat ervan uit dat de lock- down voldoende is om het aantal besmettingen fors naar beneden te krijgen en dus ook het aantal pa tiënten in de ziekenhuizen. ,,Maar voordat er weer substantieel min der mensen in de ziekenhuizen lig gen, ben je weken verder. En voor- dat het weer op het normale niveau is, ben je zo in maart." Ziekenhuizen behandelen mo menteel 1954 patiënten vanwege een coronabesmetting. Dat is het hoogste aantal in ruim drie weken tijd. Ten opzichte van gisteren is het aantal opgenomen coronapatiënten gestegen met 82. Binnen een week is het aantal opgenomen patiënten met meer dan 300 toegenomen. Verpleegafdelingen behandelen 1430 coronapatiënten. Dat zijn er 61 meer dan gisteren. Het aantal coro napatiënten op de intensive cares steeg van 503 naar 524. Voor de ic's is dat de grootste toename in een dag sinds begin november. P3-10 Nieuwsmedia bij.ZEELAND 2 Ziekenhuizen lopen snel vol Het aantal coronabesmettingen is inmiddels zo hoog opgelopen, dat ziekenhuizen het vermoede lijk nog drukker krijgen dan tij dens de laatste piek, begin no vember. Zorgbaas Ernst Kuipers verwacht dat de eerste week van januari meer dan 2600 co ronapatiënten in het ziekenhuis zullen liggen. Raymond Boere Rotterdam woensdag 16 december 2020 Overwegend droog pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1