Kerstinkopen met korting? ReclameFolder.nl ECONOMIE 19 éérst checken! jaar de uitstoot van CO2 halveert Shell zal zeggen: vertel me waar ik onzorgvuldig heb gehandeld aangepakt. Juist Shell loopt voorop in het terugdringen van de CO2-uitstoot zegt het. ,,We zijn het eens met Mi lieudefensie dat er meer actie moet worden ondernomen. We hebben onze doelstellingen ook al scherper gesteld. De businessplannen zoals die er nu liggen, voldoen niet aan die nieuwe doelen. In februari ma ken we bekend hoe we de nieuwe doelstellingen willen realiseren'', meldt de Shell-woordvoerder. Een veroordeling zal ook hele maal geen milieuwinst opleveren, betoogt Shell. Als de oliemaat schappij geen olie en gas meer mag verkopen zal de verkoop door de concurrenten worden overgeno men. De milieuwinst is dan nul. Pols betwist dat laatste argument. ,,Als Shell wordt veroordeeld straalt dat uit naar de andere grote vervui lers. Ook zij kunnen wereldwijd voor de rechter worden gedaagd. Een voor ons positieve uitspraak is echt een breuk met het verleden.'' Voorzorg Pols is niet onder de indruk van het argument van Shell dat ze al voor oplopen bij de aanpak van de CO2- uitstoot. ,,Put your money where your mouth is zeggen de Amerikanen. Maar 95 procent van de investerin gen van Shell zijn nog steeds in olie en gas.'' Ook de aangescherpte klimaatambities zijn onvoldoende volgens Milieudefensie. Dat juist Shell voor de rechter staat, heeft ook een andere reden. ,,Het Nederlands recht kent een zwaardere waarde aan het voor zorgprincipe dan veel andere lan den'', legt Pols uit. En dat voorzorg principe is juist de kern van de aan klacht tegen Shell. De vervuiling die mede door Shell wordt veroorzaakt leidt tot klimaatverandering, bosbranden, overstromingen en een instabiele voedselvoorziening, zegt Milieude fen sie. Dat is een schending van de men senrechten en een onrechtmatige daad. En daar moet Shell zich voor verant woorden, als het aan de eisers ligt. De advocaten van Shell probeer den de rechtszaak stop te zetten met het argument dat niet het hoofdkantoor van Shell, maar de dochterbedrijven waar de vervui lende activiteiten plaatsvinden voor de rechter gedaagd moeten worden. Shell heeft meer dan duizend dochterbedrijven over de hele we reld. Als die apart vervolgd moeten worden en ook nog eens volgens het nationale recht in al die landen is het een hopeloze zaak voor de milieubeweging. Maar Shell heeft geen gelijk gekregen van de recht bank. Morgen gaat de rechtszaak verder met als centrale vraag: kan Shell via de rechter gedwongen worden zijn beleid aan te passen? Bas Steins Bisschop, hoogleraar Ondernemingsrecht, denkt dat Mi lieudefensie best wel een punt kan hebben met de verwijzing naar de zorgplicht die Shell heeft ten op zichte van de maatschappij. „Te genwoordig wordt meer nadruk ge legd op de maatschappelijke ver plichting die een onderneming heeft.'' Fossiele brandstof De grote vraag die op tafel ligt, is of Shell onzorgvuldig heeft gehan deld. ,,Als een bedrijf onzorgvuldig handelt kan dat leiden tot juridi sche aansprakelijkheid", zegt Steins Bisschop. De vraag is of Shell daar in deze zaak van beticht kan wor den. De oliemaatschappij kan er op wijzen dat ze al decennia bezig is met fossiele brandstof. De hele maatschappij draait daar op. Met de wijsheid achteraf kun je zeggen dat ze al in de jaren 60 hadden moeten stoppen met fossiele energie. Maar achteraf is het makkelijk praten. Shell zal zeggen: vertel me waar ik onzorgvuldig heb gehandeld.'' Pols is er van overtuigd dat Shell willens en wetens onzorgvuldig is geweest. ,,Ze weten al sinds de jaren 80 van de vorige eeuw dat de uit stoot van CO2 tot opwarming van de aarde leidt.'' Shell spreekt dat niet tegen. ,,Maar dat was algemeen bekend. Niet alleen bij Shell'', aldus een woordvoerder. Dat Shell zich altijd aan het over heidsbeleid heeft gehouden is niet voldoende, meent Pols. ,,Ik vergelijk het altijd met een kapvergunning. Je mag de boom in je tuin omhak ken, maar je moet er wel voor zor gen dat de boom niet op het tuin huisje van de buurman valt.'' woensdag 16 december 2020 proces tegen oliemaatschappij GO - Bas Steins Bisschop, hoogleraar ONTDEK HET OP Google Play Download In de App Store

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19