Marjan Berk NIEUWS 15 Europa zou een project moeten zijn waarin iedereen het beter krijgt In een dreigende boodschap op de televisie, die er uitziet als een com mercial, worden wij geregeld ge waarschuwd voor een toekomst die geteisterd zal worden door dementie. Ook de daarbij genoemde cijfers zijn huiveringwekkend, alsof dementie onontkoombaar is. Nu is het ook zo dat er nog steeds geen afdoend medicijn tegen deze ziekte is gevonden. En wanneer je oud wordt, is er een periode dat je je bij ie dere sleutel die je kwijtraakt, iedere bril die na een grondige zoektocht gewoon in je bed blijkt te liggen, afvraagt of jouw uur U is aangebroken. Zij heeft zonder bedenkingen beslo ten haar moeder op haar tocht door het leven te verzorgen en te vergezellen op haar weg naar het einde... Dag Mam is een confronterend verslag, waarin Corrie vertelt hoe ze probeert met haar moeder zoveel mogelijk het bekende dagelijks leven vol te houden. Haar moeders gedachtegang wordt voor haar steeds schimmiger, de onverlichte plek ken op haar levenspad veelvuldiger. Maar Corrie biedt haar moeder steeds weer houvast, de innige band blijft nog intact. Het is bewonderingswaardig hoe de dochter dit volhoudt, met af en toe een noodzakelijke kleine ontsnapping naar haar eigen leven. Maar dit intense samenleven van moeder en dochter is heel hecht, waardoor haar moedertje bij haar dochter toch steeds weer houvast vindt. dochter doet onverdroten haar liefde volle plicht, de goede ogenblikken koes terend en de humor van al die verbale misverstanden van haar moeder luchtig wegwuivend. Door de afstand gedecreteerd door corona kunnen moeder en dochter niet kussen en knuffelen, dat ervaart Corrie en ook haar moeder als naar. Bij beiden is er een grote behoefte aan fysieke koestering en een hunkering, die door die stomme corona niet geho noreerd kan worden. Het is heerlijk te lezen dat de twee ondanks alle hinder nissen en misverstanden van de geest toch steeds weer genieten van die band met elkaar, die als stabiele factor in haar moeders steeds meer dwalende geest overeind blijft. Dit verslag is ook een mooie gids voor mensen die voor een dementerend familielid of geliefde zorgen. Het is al tijd zo geruststellend je te herkennen in de problemen van de ander. Je weet dan dat je, wat er ook gebeurt, niet alleen op de wereld bent. Dat biedt troost. INTERVIEW AGNES JONGERIUS Het Europees Parlement stemt vandaag over een reeks sociale voorstellen van Agnes Jongerius (PvdA). Ze pleit voor hogere minimumlonen, afschaffing van de nulurencontracten en halvering van de jeugdwerkloosheid. Mark van Assen Brussel r is de afgelopen jaren iets H gaan schuiven", zegt Agnes Jongerius. Ze is zelf al veel langer bezig met sociale pro blemen, als lid van de Partij van de Arbeid en later natuurlijk als voor zitter van de vakbond FNV. Maar in haar tijd als Europarlementariër (sinds 2014) zag ze met name twee gebeurtenissen die haar ervan overtuigden dat er echt iets moet ver anderen: de totaal onverwachte uitslag van het brexitreferendum in 2016 en de popula riteit van de rechts-populistische Marine Le Pen, die een jaar later bijna president van Frankrijk werd. ,,Dat waren geen oeps-mo- menten. Het duidt erop dat veel mensen het idee hebben dat ze vol in de wind staan.'' Een cijfer ter verduidelijking: Europa telt op dit moment 241,5 miljoen werknemers. Dat is meer dan ooit. Vuurtje opstoken Jongerius' tweede termijn in Brussel en de benoeming van Ursula von der Leyen tot voorzitter van de Europese Commissie waren de opmaat voor het rapport dat nu op tafel ligt: Een sterk sociaal Europa. Jongerius schreef het samen met een Duitse collega, Dennis Radtke. ,,Wij steunden de kandida tuur van Von der Leyen destijds op voor waarde dat er een concreet actieplan moest komen om de EU socialer te maken'', zegt ze. Dat plan kwam er, van de hand van Ni colas Schmit, de Luxemburgse Commissa ris voor Werkgelegenheid en Sociale Rech ten. Het ging Jongerius en Radtke niet ver genoeg, reden om met alternatieve voor stellen te komen: ,,Die zijn veel ambitieu zer. We stoken het vuurtje een beetje op.'' Er staan meer dan zestig aanbevelingen in. Als ze de vijf belangrijkste op een rijtje zet, dan ziet dat er zo uit: hogere minimumlo nen ('Dat er nu werkende armen zijn, is een schande'); weg met de nulurencontracten ('Wachten op het appje van je baas zonder enige financiële zekerheid aan het begin van de maand'); betaalbare woningen ('Fat soenlijk onderdak is een recht'); gelijk loon voor mannen en vrouwen ('Dat wil ik nog voor mijn pensioen geregeld hebben'); be tere bescherming voor arbeidsmigranten ('Hun huisvesting!'). Geen minimumloon Over het eerste punt, een hoger minimum loon, wil ze nog wel iets zeggen. ,,Dat is dus geen Européés minimumloon. Daarvoor zijn de onderlinge verschillen te groot. Het zou mooi zijn, maar dat krijg ik niet meer voor elkaar, misschien in mijn hele leven niet. Nee, dit gaat over een loon dat in een goede verhouding staat tot het gemiddelde loon van een land. Dat het mogelijk maakt om een fatsoenlijk leven te leiden. Ik wil dat er een Europese norm komt die lidstaten verplicht om dat te regelen.'' Ze weet dat zo'n voorstel op veel tegenstand gaat stuiten. Bij de werkgevers, bijvoor beeld. ,,Die zijn tegen. De formele positie van de Europese werkgeverskoepel is 'neuh'. En lidstaten als Polen en Hongarije zijn niet enthousiast, om het voorzichtig uit te drukken. Die vinden dat Brussel zich nergens mee moet bemoeien. Ook in Scan dinavië staan ze niet te springen. Daar ken nen ze geen wettelijk minimumloon, alles gaat in overleg.'' 'Dat lukt nooit' Jongerius is ervan overtuigd dat er dingen moeten veranderen. ,,We willen af van de situatie dat Europese werknemers elkaars concurrenten zijn. Alleen dan kunnen we er zeker van zijn dat mensen op goede gron den naar hier komen. Nu doen ze dat vaak alleen maar bij gebrek aan perspectief in hun eigen land. En het leidt te vaak tot mis bruik. Europa zou een project moeten zijn waarin we het met z'n allen beter krijgen.'' Of ze positief is? ,,Ach, toen ik zes jaar ge leden aan de detacheringsrichtlijn begon, dacht iedereen: dat lukt nooit. Die hadden het dus mis.'' Nu is inderdaad geregeld dat tijdelijke werknemers uit een ander EU-land bij gelijk werk recht hebben op hetzelfde loon als collega's in het gastland. ,,Vechten en overleggen, dat kan ik. Ze zeg gen dat je geduldiger wordt als je ouder wordt, maar dat geldt voor mij totaal niet.'' Het rapport van Jongerius en Radtke is al goedgekeurd in de commissie Werkgele genheid en Sociale Zaken. Vandaag is dus het parlement aan de beurt. Als alles goed gaat, komt de Europese Commissie in januari met een definitief voorstel. woensdag 16 december 2020 GO Nu heb ik zojuist een bijzonder teder verslag gelezen, geschreven door Corrie Verkerk onder de titel Dag Mam. Dat gezamenlijk pad zit vol onver wachte hobbels en valpartijen. De - •v- FOTO GUUS SCHOONEWILLE 'Werkende armen zijn een schande' - Agnes Jongerius, PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15