12 NIEUWS SYRIË BURGEROORLOG Na bijna tien jaar burgeroorlog is Syrië eigenlijk weer terug bij af: dezelfde elite is nog steeds aan de macht, het Assad-regime heeft de oorlog (bijna) gewonnen. ,,De op stand begon om de corruptie in Syrië. Nu is die corruptie alleen nog maar groter, want er is nog een elite bijge komen: mensen die rijk zijn gewor den door de oorlog. Ondertussen is het land kapot en is er een grote eco nomische crisis. De Syrische burgers zijn uitgeput door de oorlog, maar alle oorzaken die ten grondslag lagen aan de opstand, zijn er nog steeds.'' Een jaar lang woonde de Neder landse journalist Fernande van Tets in de Syrische hoofdstad Damascus. Niet als journalist (voor dat beroep kreeg ze geen visum), maar als hulp verlener. Ze werkte als communica tiemedewerker voor een VN-vluch- telingenorganisatie in het land. Een jaar lang verbaasde ze zich over de manier waarop het Westen naar de oorlog keek en over de machteloos heid van de VN. En terwijl president Assad het 'jaar van de overwinning' uitriep, zag ze haar Syrische collega's en vrienden alleen maar meer lijden. Terug in Nederland schreef ze een boek over die periode. ,,IS heeft gruwelijke dingen gedaan. En ik begrijp dat het Westen daar vooral naar keek: er gingen Europea nen naar Syrië om zich bij IS aan te sluiten en ze pleegden aanslagen in Europa. Maar IS was vooral ook heel goed in aandacht trekken, ze gebruik ten hun gruwelijkheden als propa ganda. Assad en zijn leger begaan ook gruwelijkheden: het regime martelt mensen, laat ze verdwijnen, pleegt gifgasaanvallen, gooit vatbommen op woonwijken. Maar zij zwijgen erover of ontkennen het. Het Assad-regime heeft in deze oorlog veel meer slacht offers gemaakt dan IS. En hij zit er nu nog steeds.'' Alle oorzaken die ten grondslag lagen aan de opstand, zijn er nog steeds ,,Ja en nee. Nee, omdat de noodhulp die de VN er verleent aan heel veel mensen echt keihard nodig is en die mensen ook helpt: ze hebben anders te weinig voedsel of geen geld om de huur te betalen. Ja, omdat ik heel veel moeite had met de manier waarop de VN daar wordt gedwongen te wer ken. In ons hotel konden we donuts eten en een paar kilometer verderop stierven mensen van de honger, om dat wij van het regime geen toegang kregen tot het gebied en er dus geen hulp konden verlenen. Dat frustreert enorm. De VN kan in Syrië niets doen zonder toestemming van de overheid. Je wordt ook gedwongen samen te werken met hulporganisa ties die banden hebben met de elite rond Assad. Maar als je het niet doet of als je felle kritiek levert op het re gime, word je misschien wel het land uitgezet en kun je helemaal geen hulp meer verlenen. Dat is een groot dilemma.'' Assad heeft inmiddels weer con trole over het grootste deel van Syrië, alleen in het noordwesten zijn oppositiegroepen en jihad- groepen nog de baas. In Nederland stellen de PVV en Forum voor De mocratie dat Syrië weer veilig is en dat de Syrische vluchtelingen hier weer terug kunnen. Is dat reëel? ,,Als je door Syrië rijdt en om je heen kijkt, is het overduidelijk dat mensen niet massaal terug kunnen. Dat is een illusie. Als hun huis er nog staat, is het maar de vraag óf ze erin mogen terugkeren. Veel huizen zijn ontei gend door de overheid, zeker in ge bied waar de oppositie de macht heeft gehad. Voor terugkeer heb je sowieso toestemming van het regime nodig. En daarna kan het nog gebeu ren dat je wordt gedwongen om in militaire dienst te gaan of opgepakt wordt door een inlichtingendienst voor verhoor. Er zijn mensen terug gekeerd die daarna verdwenen zijn. Los daarvan is er door de oorlog een grote economische crisis in Syrië: er is veel werkloosheid, de prijzen voor levensmiddelen zijn hoog, men sen staan in de rij voor brood. Als je Syrië nu langs de maatstaf van de VN-voorwaarden voor een veilige te rugkeer legt, dan kan daar echt nog geen sprake van zijn.'' y - woensdag 16 december 2020 PC 'IS beging gruwelen, maar Assad maakte veel meer slachtoffers' Nadat het kalifaat van IS in rook was opgegaan, verdween de Syri sche burgeroorlog van de voorpa gina's. Maar de oorlog duurt er tot op de dag van vandaag voort. ,,Het land ligt in puin, dat vluchtelingen vanuit Europa massaal terug kun nen keren, is een illusie'', zag jour nalist Fernande van Tets, die een jaar in het land woonde. Cyril Rosman Rotterdam U verwondert zich over de wes terse blik op de oorlog in Syrië. Zijn we hier te veel gefocust geweest op terreurgroep IS? - Fernande van Tets, journalist Ondertussen woonde u in Damas cus en zag u dat de VN-organisa- ties daar nauwelijks een vuist maakten tegen de misdaden van het regime. Bent u gedesillusio neerd teruggekomen? VIER SEIZOENEN IN DAMASCUS Vier seizoenen in Damascus, verslag van een land in oorlog, Fernande van Tets. Uitgeverij Thomas Rap. öJjJl 4 c-lL>- 4 ARRAQQA ALEPPO II ALHASAKEH HE8SR.1* ->>■ SH5BËKI AT Na bijna tien jaar burgeroorlog ligt Syrië in puin. Mensen zijn ontheemd: als hun huis er nog staat, bestaat de kans dat het is onteigend door de overheid. fotos reuters, afp, getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12