10 NIEUWS Promes weer op vrije voeten Lang ging het over versoepelen, nu zit Nederland in een totale lockdown. Betrokkenen over de plotselinge greep naar het paarden middel: ,,We stevenden af op het maart-scenario en erger.'' Het is vrijdag aan het begin van de avond als premier Mark Rutte en vicepremier Hugo de Jonge wor den gebeld door Jaap van Dissel, RIVM-directeur en voorzitter van het OMT. Hij wil beide bewinds personen graag persoonlijk bijpra ten na het wekelijkse overleg van het Outbreak Management Team. Foute boel, weten Rutte en De Jonge. Normaal ontvangen zij de OMT-adviezen netjes per e-mail na afloop, soms een dag later. Maar zoveel tijd is er nu niet, vindt Van Dissel: ,,Dit gaat de verkeerde kant op", zegt hij in de call met De Jonge en Rutte. ,,Jaap trok aan de bel, hij wilde zelf dat signaal afge ven", zegt een betrokkene. De nood is hoog. Alle alarmbel len op het coronadashboard rinke len. Het aantal infecties loopt weer op, het aantal nieuwe ziekenhuis opnames stijgt, de zorg raakt over belast. En belangrijker: het ergste moet nog komen, zo rekenen de modelleurs van het RIVM de poli tiek voor. Met naar schatting nu circa 90.000 besmettelijke mensen in Nederland, een R-waarde ruim boven de één en de komende feestdagen zijn alle nare ingre diënten aanwezig voor een Derde rwifo* y js'lus.*: i^ra- Golf die de eerste hausse zelfs overstijgt, zo luidt de sombere boodschap van Van Dissel: 'Zon der aanvullende maatregelen stevenen we af op een hoger aantal geïnfecteerden dan in maart', schrijft het OMT later. Daarom rest weinig anders dan een totale lockdown. Superspreadevents ,,Er is al zoveel virus in omloop en dan komen kerst en oud en nieuw er ook nog aan", zegt viro- loog en prominent OMT-lid Marion Koopmans tegen deze krant. ,,Je weet dat mensen elkaar dan gaan opzoeken, en dan zit je dus met twee potentiële super- spread-events kort na elkaar. We hebben met carnaval gezien wat dat kan betekenen. Dus ons OMT- advies moest een stevig signaal worden." Dat werd het. De Jonge en Rutte beseffen volgens een ingewijde op vrijdagavond al dat de grote hamer uit de gereedschapskist moet. Als het gesprek met Van Dissel is afge lopen, wordt er meteen een extra Catshuisberaad op zondag inge last. De totale lockdown is vanaf dit weekend niet langer een on Nederlands paardenmiddel, maar wordt de enige serieuze resterende optie om het virus klein te krijgen. Op zaterdag bereiden ambtenaren de harde lockdown verder voor. De etiketten 'intelligent' en 'ge deeltelijk' kunnen er van af, nu ook alle niet-noodzakelijke win kels en scholen dicht moeten. Alles om het aantal contacten drastisch te verminderen, is nu nodig. ,,Dat is een nederlaag ja, dat het niet zonder deze harde hamer lukt", zegt een bron. ,,Maar er waren weinig andere opties. In potentie hadden we een groter probleem dan in maart." Volgens de RIVM-berekeningen zou het aantal zieken groter kun nen worden dan in het voorjaar, toen er tijdens de piek naar schat ting 170.000 besmettelijke mensen waren in Nederland. Die gevolgen waren destijds al pijnlijk, met Jaap trok aan de bel, hij wilde zelf dat signaal afgeven dagelijks soms meer dan honderd mensen per dag erbij op de ic, de dreiging van 'code zwart' in ziekenhuizen, zwaar afgeschaalde normale zorg en veel sterfgevallen. Dat - of erger - wil niemand. De optie van een avondklok (iedereen verplicht binnen tussen 20.00 uur en 04.00 uur) ligt op tafel in de ambtswoning van de premier, maar wordt toch niet af gekondigd. ,,Zo'n avondklok heeft in deze fase geen meerwaarde", zegt een betrokkene, ,,dat zou pas een effect hebben als je al die an dere dingen niet doet." Opmerkelijk deze zondag in het Catshuis: de eerdere richtingen strijd binnen het kabinet - virolo gie versus economie - verdwijnt als sneeuw voor de zon: ,,Daar ging het helemaal niet meer over." Een andere ingewijde meldt: ,,Daar was geen ruimte voor, de cijfers waren gigantisch aan het stijgen." Het economische tegen geluid is plotseling verstomd. Bult ,,Het probleem is ook: als je verder niets zou doen, zou die gedeelte lijke lockdown nog maanden lan ger moeten duren", weet een OMT-lid. Koopmans: ,,De eerdere daling zette niet door, je zag even veel reisbewegingen, het winke lend publiek. Dan weet je: hier zit weer een bult aan te komen." Dat beseft Rutte dus ook als hij maandagavond achter zijn kersen houten bureau in 't Torentje in de cameralens kijkt en ruim acht mil joen mensen toespreekt met woorden waarvan hij vurig hoopte ze nooit te hoeven gebruiken. ,,Ne- derland gaat voor een periode van in ieder geval vijf weken in lock- down. Nederland gaat op slot." Buiten wordt een lawaaidemon stratie van coronasceptici door de politie beëindigd. Ook dat tegen geluid is voor even weg. AMSTERDAM Ajax-aanvaller Quincy Promes (foto) is weer vrijgelaten. Volgens het Amster damse Openbaar Ministerie zijn er geen gronden hem in voorlo pige hechtenis te houden voor betrokkenheid bij een steekpar tij waarvoor hij werd aangehou den. Maar hij blijft wel ver dachte. Het onderzoek in de zaak gaat verder. De 28-jarige Promes werd zondagochtend gearresteerd op verdenking van een steekpartij, die in juli plaatsvond in een loods in Abcoude. Dat gebeurde tijdens een feest in het bedrijf van Promes, die een eigen kle dinglijn heeft. Een neef van de Ajacied raakte zwaargewond en liep onder meer zeer ernstig knieletsel op. De advocaat van de internatio nal zei na de aanhouding dat Promes niets met de steekpartij te maken had. AANVULLING Waarschuwing voor beleggen woensdag 16 december 2020 GO Van Dissel belt met Rutte: 'Dit gaat verkeerde kant op' Niels Klaassen Den Haag JE. t 5 Vergadering van het OMT met Jaap van Dissel (l) waarin de conclusie wordt getrokken dat de besmettingen te snel stijgen. - Betrokkene ROTTERDAM In het maga zine van deze krant ver scheen afgelopen zaterdag een artikel in de rubriek 'Geld en Geluk', waarin twee mensen vertelden hoe zij geld verdienen via online beleggingen. Er zou voor hen gehandeld wor den op Forex, de wereld wijde valutamarkt, waarbij sprake zou zijn van rende menten van 6 tot 11 pro cent per week. Dit artikel had in die vorm niet ge plaatst mogen worden. Een aanvulling was op z'n plaats geweest. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) waar schuwt consumenten om kritisch te zijn op derge lijke, voorgespiegelde win sten. ,,Als het beleggings voorstel te mooi is om waar te zijn, dan is het dat waar schijnlijk ook'', luidt de waarschuwing. Volgens de AFM kunnen zeker bij de handel in de in ternationale valutamarkt (ook wel Foreign Exchange of Forex) hoge rendemen ten worden beloofd. Daar bij is de regel: hoe hoger het rendement, hoe hoger het risico. „Kijk dus goed waar die rendementen op zijn gebaseerd en of de aanbieder transparant is over de kosten'', aldus een zegsvrouw van de AFM. Haar dringend advies is om niet in te stappen bij twijfel over het aanbod, of als de belegging niet duidelijk is. RIVM-directeur Jaap van Dissel op weg naar het extra kabinets- overleg afgelopen maandag, waarin tot de lockdown werd besloten. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10