t 9 In een inktzwarte kerstboodschap kondigde premier Mark Rutte vanuit het Torentje de maatregelen aan waar hij tot nu toe niet aan wilde. ,,We moeten door deze heel zure appel heen bijten voordat het weer beter wordt." Gefluit bij toespraak Mark Rutte Hij had zo gehoopt dat zijn vorige televisietoespraak in maart de laatste zou zijn. Maar Rutte moest gisteravond doen wat hij al negen maanden lang niet wil: een totale lockdown afkondigen. Alles wat hij tot nu toe juist met wilde afkondigen, deed hij nu wel. Winkels dicht? Dat deden wij niet dit voorjaar. Andere landen weliswaar, maar wij hadden een intelligente lockdown. Scholen dicht? Dat zou echt alleen de allerlaatste optie zijn. De gevolgen voor kinderen van de vorige schoolsluiting waren té groot. En nu moest het toch. Met een toe spraak, in plaats van een persconfe rentie, onderstreept Rutte nog eens: het is menens. Waar het kabinet een week geleden nog hoopte dat strengere maatrege len konden uitblijven, ging het de af gelopen dagen in hink-stap-sprong richting een pakket maatregelen dat nog strenger is dan dat van maart. ,,Maar dan op anabolen'', verzucht een medewerker. Het aantal besmet tingen liep de afgelopen dagen té snel op. En tijdens inderhaast ingelast Catshuisoverleg van zondag schrok iedereen zich rot van de boodschap die RIVM-baas Jaap van Dissel had voor de aanwezige ministers: er dreigt een covid-explosie als niet ra dicaal wordt ingegrepen. Dat doet pijn bij het toch al corona- vermoeide Nederland, weet Rutte. Dit was dan ook het zwartste scena rio dat hij in de draaiboeken had. Vijf weken lang gaat het land nage noeg op slot. Alles om het virus eron der te krijgen. Hoe ongunstig dat ook uitkomt met Kerstmis en de jaarwis seling in aantocht. Om de ernst te markeren, sprak Rutte direct tot Nederlanders, via een televisietoespraak. Om zorgme- dewerkers te prijzen. Om burgers op te roepen om te zien naar wie een zaam of gestrest is. Om ondernemers uit te leggen waarom het nodig is hun nering stil te leggen. Net als in zijn toespraak op 16 maart probeert Rutte ook dit keer het land moed in te spreken: ,,We komen hier doorheen. Met elkaar. En voor el kaar.'' Maar waar Rutte toen nog zei te willen voorkomen 'dat het land helemaal op slot gaat', komt er nu een totale lockdown voor vijf weken. Het zegt veel over de penibele situ atie waarin het land alsnog is beland. Zestig coronadoden per dag, bijna negenduizend besmettingen per dag, en een zorgsysteem dat kraakt in zijn voegen. ,,De realiteit is dat inmiddels meer dan een miljoen reguliere be handelingen in het ziekenhuis zijn uitgesteld. Het zal je maar overko- tNu al heeft het kabinet 40 miljard uitgetrokken om zo veel mogelijk banen te redden en failliete bedrijven te voorkomen men.'' Personeel loopt al maanden op zijn tandvlees. Controleren, indammen, uitsme ren, afvlakken: eigenlijk is niets hele maal uit de verf gekomen. En dus gaat bijna alles dicht: van scholen tot sauna's, van pretpark tot bouwmarkt. Op vakantie gaan wordt ontmoedigd nu hotels geen eten meer mogen aanbieden. Alle over dekte sportlocaties dicht. Minder be zoek. Alles om te voorkomen dat mensen elkaar kunnen besmetten. De economische schade zal enorm zijn als duizenden zaken de deuren sluiten. Juist met de feestdagen. Ter illustratie: sommige juweliers halen 40 procent van hun jaaromzet in de laatste weken van het jaar. Nu al heeft het kabinet bijna 40 miljard euro uitgetrokken om zo veel mogelijk banen te redden en faillisse menten te voorkomen. Daar komt nu een nog nauwelijks te behappen schep op. Rutte: ,,We maken nu iets mee dat ongekend is, iets dat groter is dan we ooit in vredestijd hebben meegemaakt, en toch slaan we ons er doorheen.'' Dat niet iedereen begrip heeft voor die boodschap, is niet vreemd. Vorige week nog lekte een interne memo van Economische Zaken uit met de conclusie dat heropening van de ho reca zou leiden tot een daling van het aantal besmettingen. Het bleken ambtelijke verzinsels, niet gestaafd door bevindingen van het RIVM. Rutte nam er afstand van, maar het maakte wel duidelijk dat het kabinet intern verdeeld is over de draconi sche maatregelen. Datzelfde kabinet vraagt nu om begrip bij burgers voor het platleggen van het land. Niet gek dat de oppositie in de Tweede Kamer het kabinet verwijt te 'zwalken'. PROTEST dinsdag 15 december 2020 GO Overal in Nederland werd de toe spraak van Rutte met veel belang stelling ge volgd, zoals in Dordrecht, Amstelveen en Den Haag. FOTO'S JEFFREY GROENEWEG/ QPHOTO, MARCO OKHUIZEN, ROBIN UTRECHT Rutte buigt alsnog en brengt zwarte boodschap Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag DEN HAAG De toespraak van premier Mark Rutte werd gisteravond verstoord door gejoel en gefluit. Buiten had den zich bij de Hofvijver en kele tientallen demonstranten verzameld. Zij stonden recht tegenover het Torentje, waar Rutte zijn toespraak hield. Er zijn twee mensen aangehou den. De demonstranten scan deerden leuzen zoals 'Rutte rot op' en 'Wij zijn Nederland'. Ze hadden toeters en fluitjes meegenomen om herrie te maken. Terwijl Rutte het land toesprak over de extra coro namaatregelen was het gefluit en lawaai duidelijk te horen. Rutte haakte daar op in: ,,Dit is niet een gewone griep, zoals sommige demonstran ten buiten wel denken.'' Het ging om betogers die tegen de maatregelen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9