'Fictieve verhuizing Ghosn naar Nederland' Aanbevelingen rapport commissie Roemer doorgeschoven 8 NIEUWS Uitzendbureaus met veel arbeids migranten hoeven niet meteen een certificaat voor goed gedrag te heb ben en de inspectie krijgt voorals nog geen extra geld om beter te controleren op misstanden. Dat blijkt uit een reactie van minister Wouter Koolmees van Sociale Za ken en Werkgelegenheid op aanbe velingen van Emile Roemer. De voormalige SP-leider deed uitvoe rig onderzoek naar de leefomstan digheden van arbeidsmigranten, nadat begin dit jaar het aantal coro nabesmetting in slachterijen gigan tisch opliep. Uit onderzoek van deze krant bleek al dat er sprake is van veel misstanden. Roemeense arbeids migranten vertelden over de drei ging van ontslag en de soms erbar melijke woonomstandigheden. Dieptepunt was de video die vorige maand uitlekte. Daarop slaat een uitzendbaas een Roemeen volledig in elkaar, omdat hij die dag niet zou hebben willen werken. Daadkrachtig optreden Toch blijft een daadkrachtig optre den van het kabinet uit. Koolmees zet weliswaar in op een aantal ver beteringen op het gebied van medi sche zorg en registratie van arbeids migranten, maar ingrijpender maatregelen laat hij over aan het volgende kabinet. Volgens Kool mees maakt de coronacrisis welis waar 'pijnlijk zichtbaar' dat er nog steeds te veel misstanden voorko men onder arbeidsmigranten, maar laat het advies van Roemer duide lijk zien dat de problemen niet in een dag zijn opgelost. De periode tot de komende verkiezingen is te kort om grote hervormingen door te voeren. Oppositiepartijen reage ren teleurgesteld. „Lekker makke lijk'', reageert SP-Kamerlid Jasper van Dijk. ,,Het probleem is al jaren bekend, ze zouden nu al grote stap pen kunnen zetten. Dit is echt slappe hap.'' Ook bij PvdA'er Gijs van Dijk overheerst de teleurstelling. Hij bracht maandag nog een bezoek aan een 'Polenhotel' in Best: ,,Daar werd maar weer eens pijnlijk dui delijk dat we ons moeten dood schamen voor de woon- en werk omstandigheden van veel arbeids migranten. Toch doet het kabinet al jaren niets aan deze mensont erende situaties.'' Malafide uitzendbureaus spelen een cruciale rol in de problemen. Zij regelen werk, maar ook onder dak en zorgverzekering voor de ar beidsmigranten. Een werknemer die zijn baan verliest, is dus ook zijn woning en zorgverzekering kwijt. Vanwege die afhankelijkheid dur ven arbeidsmigranten geen kritiek te geven, uit angst om te worden ontslagen. Autoriteiten krijgen daardoor nauwelijks een vinger achter de problemen. Koolmees stelt namens het kabinet voor om hierover met de sociale partners in gesprek te gaan, maar neemt geen besluit. Certificaat Volgens Roemer zou elk uitzend bureau een certificaat, een soort be wijs van goed bedrag, moeten heb ben. Wie de regels overtreedt, raakt dat bewijs kwijt. Het kabinet omarmt dat idee, start met de voor bereidingen, maar laat een volgend kabinet de knoop erover doorhak ken. Hetzelfde geldt eigenlijk voor het extra geld (10 miljoen euro) dat de Inspectie SZW nodig heeft om beter te kunnen controleren. Er wordt wel meteen werk ge maakt van de registratie van ar beidsmigranten. Nu is niet altijd bekend wie precies waar woont en hoe deze mensen zijn te bereiken. Door dat beter te registeren is ook beter zicht op waar de arbeidsmi granten allemaal uithangen. Naar schatting wonen er ongeveer een half miljoen arbeidsmigranten in Het probleem is al jaren bekend, ze zouden grote stappen kunnen zetten Nederland die onder andere wer ken in de kassen, bij vleesverwer kers en in distributiecentra. Voor vakbond FNV zijn er veel grotere ingrepen nodig. Vicevoor- zitter Tuur Elzinga wijst op Duits land, dat in slachterijen met de zelfde problemen kampt: ,,Daar wordt meteen besloten dat werk nemers rechtstreeks in dienst ko men bij de slachterijen. Het getuigt van politieke zwakheid dat hier al les op de lange baan wordt gescho ven.'' Hij krijgt bijval van GroenLinks Kamerlid Paul Smeulders: ,,Minis- ter Koolmees erkent nu eindelijk het probleem, maar komt niet ver der dat het te bespreken. Hoe langer het duurt, hoe meer we de urgentie lijken te verliezen om hier iets aan te doen. Maar we zien toch allemaal dat er nü iets moet gebeuren?'' Het gaat onder meer om een wo ning met zeven kamers in één van de duurste straten van Parijs, ter waarde van 5,9 miljoen euro. Ook is beslag gelegd op de helft van een villa en op 538.000 van zijn aande len in Renault. Dat melden Franse media. Tot de maatregel zou zijn besloten door de Franse fiscale opsporingsdienst DNVSF. Die overheidsdienst ver moedt dat Carlos Ghosn zich ten onrechte voordoet als 'Nederlands burger'. In 2012 liet Ghosn zich inschrijven in de gemeente Amsterdam. Hij zou naar de Nederlandse hoofdstad 'zijn verhuisd' en daarmee zou ook t Hij zou tientallen miljoenen aan inkomsten hebben verzwegen een groot deel van zijn inkomsten onder het - relatiefvoordelige - Ne derlandse belastingsysteem vallen. De DNVSF vermoedt dat het om een 'fictieve verhuizing' gaat. Ghosn zou de inschrijving alleen hebben gedaan voor het belasting voordeel. Ghosn (66), voormalig topman van Renault-Nissan-Mitsubishi, werd decennia lang geprezen als één van de succesvolste onderne mers ter wereld. Twee jaar geleden werd hij gearresteerd in Japan. Hij zou tientallen miljoenen aan in komsten hebben verzwegen en zichzelf hebben verrijkt ten koste van Nissan. De ondernemer zelf ontkent. Een jaar geleden vluchtte hij naar Libanon, omdat hij vreesde in Japan geen eerlijk proces te krij gen. dinsdag 15 december 2020 'Slappe hap' bij aanpak van misstanden arbeidsmigrant M Veel arbeidsmigranten zijn werkzaam in de vleesverwerkende industrie. foto getty images Er komt geen harde aanpak van misstanden bij Poolse en Roe meense werknemers. De oppo sitie noemt de plannen van mi nister Koolmees rondom ar beidsmigranten 'slappe hap'. ,,Er wordt al jaren niets gedaan aan deze mensonterende situa ties." Chiel Timmermans Laurens Kok Den Haag - Jasper van Dijk, SP-Kamerlid De Franse justitie heeft beslag la ten leggen op 13 miljoen euro aan bezittingen van Carlos Ghosn, ex- topman van Renault en Nissan. Frank Renout Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8