7 CORONA OVERSPANNEN pi De kille statistieken: op het hoog tepunt van de eerste golf (eind maart) lagen meer dan 1300 coro napatiënten op de intensive care. Nu zijn dat er 503. Toch kondigde het kabinet gisteren een keiharde lockdown aan, harder nog dan die van dit voorjaar. Waarom? 1. Er zijn meer niet- Covid-19-patiënten Door de toestroom van coronapa tiënten op de intensive cares was er veel minder ruimte voor niet- coronapatiënten. Op het diepte punt werden slechts 300 tot 350 bedden bezet door mensen met een andere aandoening. Nu schommelt dat aantal op doorde weekse dagen tussen de 500 en 550, blijkt uit cijfers van het Lan delijk Coördinatiecentrum Patiën ten Spreiding. De reguliere zorg blijft tijdens de tweede golf zo veel mogelijk op peil, om gezondheidsschade door andere aandoeningen te beperken. Daardoor is de laatste maanden sprake van een redelijk constante ic-bezetting van ongeveer 1000 bedden. Vóór de coronacrisis was een aantal van ongeveer 800 pa tiënten normaal. Op het allerhoogste punt van de eerste golf waren meer dan 1600 ic-bedden bezet. Dat werd in goede banen geleid doordat per soneel van andere afdelingen hielp op de ic. Die 'luxe' is er nu Vanwege de druk op de zorg roept het kabinet een harde lockdown uit. Waarom? Op het eerste oog gaat het in de ziekenhuizen beter dan in oktober of dit voorjaar. Maar wie verder kijkt, ziet dat een grote opleving van het virus voor de zorg rampzalige gevolgen zou hebben. „Verpleegkundigen zijn op. Ze trekken het niet meer.'' niet, omdat de reguliere zorg doorloopt. Ook werd parttime ic- personeel dit voorjaar waar mo gelijk fulltime ingezet, werden verloven ingetrokken en werden oud-ic medewerkers opgetrom meld. Dat gebeurt nu allemaal veel minder. 2. Het gaat niet alleen om de ic Ander verschil met de eerste golf: omdat er betere behandelmetho den zijn, 'halen' veel patiënten de intensive care niet. Een verblijf op de verpleegafdeling van het zie kenhuis is voldoende. Daarom geeft het een vertekend beeld als je alleen de ic-cijfers van toen en nu naast elkaar legt. Op de verpleegafdelingen liggen nu volgens data van stichting Nice 1775 mensen met corona of met een coronaverdenking*. Op de top dit voorjaar waren dat er 2617. Be gin november - toen de tweede golf zijn voorlopige hoogtepunt beleefde - waren 2261 verpleeg bedden bezet met coronapatiën ten. Dat niveau is slechts 14 pro cent lager dan het hoogtepunt van de eerste golf. Coronapatiënten in ziekenhuis jul aug sep okt nov dec 3. Er is amper manoeuvreerruimte Als het verleden ons één ding heeft geleerd, is dat de situatie snel kan veranderen. Op 1 oktober la gen op de verpleegafdelingen 785 coronapatiënten, en op de inten sive care 184. Samen waren dat er dus nog geen duizend. De situatie op 1 november? 628 coronapatiën ten op de ic, ruim 2000 op de ver- pleegafdelingen. Een verdrievou diging dus, in een maand tijd. Als zo'n ontwikkeling zich nu weer zou voordoen, zijn de gevol- gen amper te overzien. De uit gangssituatie is namelijk veel min der gunstig dan begin oktober. Een verdubbeling is voor de ic's en zeker voor de verpleegafdelingen niet op te vangen zonder de regu liere zorg grotendeels stil te leg gen, een verdrievoudiging al hele maal niet. Daarom wordt met een be zorgde blik gekeken naar de nieuwe cijfers die dagelijks bin nendruppelen. Het aantal corona besmettingen is in een week tijd met 41 procent gegroeid. Het aan tal nieuwe ziekenhuisopnamen vanwege corona lag de afgelopen zeven dagen bijna 23 procent hoger dan een week eerder. Het kabinet wil voorkomen dat dat nog weken zo doorgaat. 4. De belasting is langdurig Nog een groot verschil met de eer ste golf: de duur. Dit voorjaar was de situatie korte tijd erg zorgelijk, maar twee maanden na de eerste besmetting was de situatie in de ziekenhuizen weer redelijk onder controle. Nu heeft ziekenhuisper soneel drieënhalve maand na het begin van de tweede golf nog geen enkel zicht op verlichting van de druk. Sterker nog: de drukte neemt weer toe. Illustratief in dat opzicht is dat het totaal aantal patiënten dat met corona op de intensive care heeft gelegen, in de tweede golf inmid dels net zo groot is als het totaal van de eerste golf. Voor de verpleegaf- delingen is dat aantal voor de tweede golf zelfs al 34 procent ho ger dan tijdens de eerste golf, blijkt uit cijfers van Stichting Nice. ,,Het is gewoon te veel aan het worden", zegt Michel van Erp, woordvoerder van vakbond V&VN. „Verpleegkundigen zijn op, moe, willen bijkomen. Maar de feestdagen hebben ze inmiddels ook op hun buik moeten schrij ven. Natuurlijk zal iedereen zijn schouders er weer onder zetten, maar op een gegeven moment is de energie ook gewoon op. Het is logisch dat het kabinet nu in grijpt." Er is in dit artikel een aantal maal gekozen om cijfers van stichting Nice (Nationale Intensive Care Evaluatie) te gebruiken, en niet van het Lande lijk Coördinatiecentrum Patiënten spreiding (LCPS), die in de media meestal worden gebruikt. De reden is dat Nice rapporteert over de gehele coronaperiode. LCPS rapporteert pas sinds juni op de huidige manier. De cijfers van Nice liggen vooral wat betreft het aantal bezette verpleeg bedden hoger dan die van LCPS. De trendmatige ontwikkeling is bij beide bronnen echter vergelijkbaar. dinsdag 15 december 2020 GO M Een operatie op de speciale corona-afde ling in het Leids Universi tair Medisch Centrum. Ic's niet vol, waarom lopen ziekenhuizen dan spaak? Sander van Mersbergen Rotterdam per dag aanwezig 2500 In ziekenhuis buiten ic 2000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7