Niet boos worden II Dit zijn de maatregelen op een rij en wat mag voorlopig niet meer 5 Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 82 Ik wilde u gaan vertellen over de eer ste sneeuw van het rampjaar 2020. Die heb ik namelijk gezien. Het was niet veel, natte sneeuw. Maar toch. In zo'n jaar houd je je vast aan de kleinste dingen. Maar hoe mooi het ook even was, die dwarrelende sneeuw, het werd te futiel. Heel het land op slot. Kom ik met natte sneeuw aan. Niet dat je er veel over kunt zeggen, feitelijk, over zo'n lockdown. Alles is nu al wel gezegd. Door de media, door u, door mij, m'n vrouw en mijn kinde ren. Ons leven gaat even nog meer op nul. Je weet niet eens meer of je het ie mand kwalijk moet nemen. Dat is misschien ook maar het beste. Het ge woon aanvaarden. Als u toch boos wordt, kijk dan even in de ziekenhui zen. Daarvoor doen we het. Voor mij is het niet eens een grote verandering. Ik ging al nergens naar toe, behalve naar een huisje in Duits land, waar die sneeuw viel. Maar daar ben ik al weer weg. Leek me beter in deze situatie thuis te zijn, bij de fami lie. Maar al die kleine winkeliers, de boekhandels, de bakkers en de bloe menwinkels op de hoek, en de juwe liers. Dit waren de paar weken in dit bizarre jaar waarin ze nog een beetje geld dachten te verdienen. Al die kleine zelfstandigen, en de kleine kof- fiecafeetjes en de grote ook; de restau rants, groot en klein. Het zal wel socia- Dit waren de weken waarin ze nog beetje dachten te verdienen listisch zijn en zo, maar mag er alsje blieft een winstafroming komen bij de Bol.coms en de Amazons van deze we reld, die topmaanden draaien. Dat hun overwinsten gaan naar de mensen die het eigenlijk hadden kunnen verdie nen. Klein en groot leed rijgen zich on dertussen op zo'n dag tot een bonte kralenketting. Ik had een emotionele grote dochter aan de lijn. Alles wat er nog over was, valt in het water. Mijn grote zoon idem. De kleintjes zouden woensdag kerstviering hebben. 't Werd al geen avondmaaltijd met kaarsjes, maar een ontbijtje. In de app vinden amechtige pogingen plaats al les naar vanochtend te verplaatsen. Dat wordt nog snel dertig pannenkoe ken bakken. Tot overmaat van ramp, echt heel klein leed, maar ja, zo'n dag is het: mijn telefoon doet 't plots niet meer. Je kunt me bellen, maar niet ho ren. Hoe ik ook schreeuw. Als je het hebt over zelfisolatie. Nu kan ik de deur niet meer uit, niet meer bellen en zelfs schreeuwen helpt niet. Reageren: frank.poorthuis@dpgmedia.nl is twee het maximum). Kinde ren tot 13 jaar zijn uitgezonderd van deze bezoekbeperkingen. De versoepeling van twee naar drie geldt niet voor oud en nieuw. Met de jaarwisseling geldt een vuurwerkverbod en wordt men sen aangeraden om zo veel mo gelijk thuis te blijven. Een avondklok komt er niet. Ja: buiten in je eentje of met één ander (op 1,5 meter). De sport scholen gaan ditmaal wel dicht. Die bleven eerder nog open, maar die uitzondering is van de baan. Contactsporten blijven verboden, topsport blijft (zonder publiek) toegestaan. Kinderen tot 18 jaar mogen in teamverband wel buiten sporten. Vakanties naar het buitenland worden afgeraden. De skivakan tie in februari kun je schrappen, was de boodschap van de pre- mier. Reis zo min mogelijk, is het devies. Als je al een huisje in Ne derland hebt geboekt, dan kan je rustig in eigen land op pad gaan. Maar eenmaal op de plaats van bestemming, houd je je aan alle coronaregels en wordt het ver moedelijk een sobere trip. Onder meer musea, dierentuinen, pret parken, zwembaden, bioscopen en sauna's - en andere zoge noemde 'doorstroomlocaties' - gaan dicht, net als veel publieke gebouwen. Bibliotheken blijven open voor het uitlenen van boe ken. Ook gebedshuizen (als ker ken en moskeeën) blijven open. Hotels hoeven ook niet dicht, al worden de restaurants daar wel gesloten. Te vaak worden hotels nu gebruikt voor horecatoe- risme, vindt het kabinet. 5. Kan ik nog naar de kapper? Nee, de zogenoemde 'contactbe- roepen' moeten stoppen tot en met 19 januari. Dus kappers, masseurs, tattooshops, sekswer- kers, nagelstylisten en schoon heidsspecialisten gaan 'op slot'. De ziekenhuizen hadden oor spronkelijk de ambitie om min stens 80 procent van de niet- acute zorg in de lucht te houden, maar dat is tijdens de eerste én tweede golf niet gelukt. Het kan in deze tijd altijd zo zijn dat uw behandeling, consult of onder zoek wordt uitgesteld. Private klinieken blijven wel open voor alle zorg. Net als fysiotherapeu ten en tandartsen. Wel op steun, niet op extra steun. Het kabinet komt niet met extra maatregelen. Gedupeerde onder nemers komen in aanmerking voor bestaande regelingen, zoals voor loondoorbetaling (NOW) of een tegemoetkoming in de vaste lasten (TVL). Voorwaarde is wel dat het omzetverlies ten minste 20 procent (NOW) of 30 procent (TVL) is. Sinds het derde steun- pakket hoeven bedrijven die TVL willen aanvragen niet langer een specifieke SBI-code te hebben. Ofwel: zolang het omzetverlies maar groot genoeg is komt een bedrijf in aanmerking voor steun, ongeacht de sector waarin de on derneming actief is. Rutte bena drukte gisteravond opnieuw dat de steunpakketten 'meeademen' met de crisis. Van basisschool tot universiteit: alle scholen zijn vanaf morgen tot maandag 18 januari dicht. Les wordt via de computer gegeven. Voor leerlingen in het examen jaar die toetsen moeten doen, of voor kinderen die speciale bege leiding nodig hebben, geldt een uitzondering net als dit voorjaar. De kinderopvang blijft alleen open voor kinderen van mensen met cruciale beroepen, zoals agenten en verplegers. dinsdag 15 december 2020 GO Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. 3. Mag ik nog sporten? 4. Mag ik nog op vakantie? 6. Gaat mijn operatie nog door? 7. Kunnen ondernemers reke nen op extra steun? 8. Wat verandert er op school? Thuis mag u twee gasten ontvangen. Met de kerstdagen drie. Op oude jaarsavond dus ook 'slechts' twee. Alle scholen gaan dicht. Zij geven na genoeg alleen online les. Kinderopvang gaat dicht, behalve voor mensen met een essentieel be roep Alle publiekstoegankelijke ruimtes sluiten. Alle niet-essentiële winkels gaan dicht, behalve winkels 'voor levens onderhoud' zoals supermarkten, apo theken, banken, speciaalzaken als bakkers, tankstations, audiciens en opticiens en drogisterijen. Ook die renspeciaalzaken en slijterijen. Auto garages, wasserijen en stomerijen blijven ook open. Doe-het-zelf-zaken sluiten, behalve voor afhaal. Winkels die buiten kerst bomen en bloemen verkopen mogen open blijven, net als servicepunten voor pakjes. In bibliotheken mag u boeken afha len. Musea, bioscopen, theaters, pretpar ken, casino's en dierentuinen gaan op slot. Hotels blijven open, maar de keuken gaat dicht. Reizen naar het buitenland wordt tot half maart afgeraden. Mensen van buiten de EU komen pas binnen als ze niet besmet blijken. Contactberoepen als kappers stop pen. Medische contactberoepen als fysiotherapeuten en tandartsen wor den uitgezonderd. Sportscholen, sporthallen en zwem baden gaan dicht. Alleen buitenspor ten mag, met z'n tweeën. Kinderen tot en met 17 jaar mogen trainen in teamverband. Gebedshuizen blijven open. FOTO'S COPYRIGHT MARC BOLSIUS, ARIE KIEVIT, DA- NIELLA VAN BERGEN, ANP, BSR AGENCY, ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5