Keurmerk voor hun kroket maakt kroketteurs Ellen en Dennis trots Aandacht voor Elkaar bezorgt iets lekkers bij vrienden of familie 6 Klimaatadviezen in enquête Het zijn enkele van de ideeën die naar voren zijn gekomen in de kli maatenquête die de Zeeuws- Vlaamse gemeenten Terneuzen, Hulst en Sluis eerder dit jaar hiel den. Welgeteld 1367 inwoners de den eraan mee, van wie er ruim 1100 alle vragen invulden. Het doel van de enquête, uitge voerd door Onderzoekdoen.nl, was allereerst in beeld te krijgen of Zeeuws-Vlamingen iets merken van klimaatverandering. Zoals: hitte in de zomer, langere periodes Het wachten is nu op wat de gemeenten met de enquête gaan doen van droogte en heviger regenbuien in korte tijd die voor wateroverlast en overstromingen kunnen zorgen. De meeste deelnemers aan het onderzoek ondervinden zeker hin der, vooral van hitte en droogte, ge ven zij aan, en iets minder van wa teroverlast. Een groot aantal meldt ook al tegenmaatregelen te hebben getroffen. Verwonderlijk is dat niet. Wie meedoet aan zo'n enquête, zal extra gemotiveerd zijn.Maatregelen die tegen wateroverlast en verdro ging genomen zijn, zijn onder meer het vervangen van tegels door plan ten, het afkoppelen van regenpij pen van het riool en de aanschaf van een regenton. Hitte wordt te gengegaan door vrij simpele maat regelen: extra schaduw maken, de gordijnen en/of rolluiken sluiten en de aanschaf van airco of ventilator. De geënquêteerden onderken nen dat iedereen wel wat kan doen om de gevolgen van de klimaatver andering te verlichten. Een groot aantal pleit voor het vergroenen van tuinen en het tegengaan van verstenen van tuinen. De gemeente zou desnoods kunnen bepalen dat slechts een beperkt deel van een tuin mag worden bestraat. De creativiteit gaat verder dan dat. Zorg voor schaduw op parkeer plaatsen, raadt één van de deelne mers aan, bijvoorbeeld met een overkapping van zonnepanelen. Een ander voorstel is bij nieuw bouwhuizen waterputten te maken en het opgevangen water onder meer gebruiken om het toilet door te spoelen. Sportverenigingen zouden een waterbuffer moeten aanleggen om de velden met hemelwater te kun nen besproeien. Bedrijven zouden gestimuleerd moeten worden om bomen te planten rond hun pan den, wat voor natuurlijke verkoe ling zorgt. Een andere suggestie is een Zeeuws-Vlaamse regentonac tie te houden. Daaraan is recent met succes gevolg gegeven; 1536 regen tonnen a twintig euro per stuk wa ren zo weg. Ondanks dat de feestelijke uitrei king niet doorging, zijn kroket- teurs Dennis en Ellen Coppens apetrots op hun uitverkiezing. Ze ontwikkelden de Zeeuwse aardap pelkroket tijdens de eerste en tweede lockdown. Het koppel had er meer dan genoeg tijd voor, door de sluiting van de restaurants. ,,We leveren vooral aan de horeca. Negentig procent van de omzet viel weg", zegt Ellen Coppens. De kroket wordt uitsluitend ge vuld met Zeeuwse aardappels. Nu De aardappels komen van boer Tollenaar in Hoek, de boter van Schellach in Middelburg -Ellen Coppens met piepers van boerderijwinkel Tollenaar in Hoek, maar een vol gende keer kunnen ze zomaar van een andere Zeeuwse boer komen. ,,We selecteren op kwaliteit, ras en smaak." De boter die gebruikt wordt, komt van kaasboerderij Schellach in Middelburg. Alleen producten die van kop tot staart uit Zeeuwse ingrediënten bestaan, komen in aanmerking voor een keurmerk van Zeker Zeeuws. Tweede keurmerk Het is voor De Ambachterie het tweede keurmerk, nadat eerder de kaaskroket in de prijzen viel. Cop- pens sluit niet uit dat het bedrijf meer Zeeuwse kroketten gaat ont wikkelen. ,,Als de horeca her opent, hebben we daar alleen wel minder tijd voor", schetst ze als voorwaarde. Door die sluiting legt De Ambachterie zich nu vooral toe op particuliere verkoop. ,,De kro ketten liggen bij boerderijwinkels, traiteurs en slagerijen. En ze zijn ook te bestellen in onze webshop." Premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge gaven op 6 oktober de aftrap voor Aandacht voor El kaar. Door het coronavirus is het lang niet meer vanzelfsprekend je vrienden of familie te bezoeken en met de actie kun je hen laten we ten dat je aan ze denkt. Bijna heel West-Zeeuws-Vlaanderen doet mee. In Aardenburg trekken car navalsvereniging De Nachtuuln en de stadsraad samen op. Aarden burgers kunnen voor 4 euro een Via de actie laat je weten dat je aan mensen denkt tulband bestellen voor wie ze dan ook willen, via de website van De Nachtuuln. Daar komt ook een ge dicht van de stadsdichter bij. De carnavalsvereniging bezorgt de bestellingen in Aardenburg, Draaibrug en omgeving op vrijdag en zaterdag. Ook inwoners van Oostburg kunnen iemand een hart onder de riem steken, door een taartje voor een naaste te bestellen. De gebak jes kosten 3 euro en zijn te bestel len via daisyobrie@hotmail.nl. Stichting 't Vestje bezorgt de taart jes, inclusief een persoonlijke boodschap, op vrijdag en zaterdag. Vrijwel alle andere kernen van Sluis doen ook mee, aldus een woordvoerder van de gemeente. Die acties lopen via de stads- en dorpsraden en verenigingen. Al leen Breskens, IJzendijke en Nieuwvliet ontbreken. De gemeente Sluis betaalt mee voor de traktaties. Wethouder Ma rianne Poissonnier bezorgt ko mende donderdag het eerste taartje aan een inwoner van Eede. MIJN DORP, MIJN STAD De Binnendeur, 13.00-16.30 uur: Bil jarten; dinsdag 15 december 2020 'Weg met die stenen uit de tuin' VL Dennis en Ellen Coppens met hun winnende aardappelkroketten en het certificaat. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Wie zijn tuin vol stenen legt, moet daarvoor een boete krij gen. Of beter, stimuleer als ge meente financieel dat mensen bestrating weghalen en hun tuin vergroenen. Harmen van der Werf Terneuzen Het had een feestelijke dag moeten zijn voor De Ambachte- rie in Oostburg. Hun Zeeuwse aardappelkroket zou gisteren het Zeker Zeeuws Streekpro duct-keurmerk ontvangen.Van- wege het oplopende aantal co ronabesmettingen kon gedepu teerde Jo-Annes de Bat het keurmerk niet persoonlijk over handigen. Bob Maes Oostburg Verenigingen, stads- en dorps raden in West-Zeeuws-Vlaan- deren sluiten zich aan bij de landelijke actie Aandacht voor Elkaar. Bewoners kunnen bij de clubs iets lekkers kopen en schenken aan een ander. Ook de gemeente Sluis haakt bij de actie aan. Bob Maes Aardenburg AARDENBURG Kaai- plein, 8.00-12.00 uur: Weekmarkt; AXEL De Halle, 10.00 uur: Wandelen; Aan-Z lokatie Markt, 14.00 16.00 uur: Kids2fun; HEIKANT 't Heike, 14.00-15.15 uur: Sportbuurtwerk; HENGSTDIJK Gym zaal, 14.45-16.00 uur: Sportbuurtwerk; HULST De Lieve, 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; 09.00 en 13.00 uur: Handwer ken; De Brug school, 12.00- 13.00 uur: Sportbuurtwerk; Den Dullaert, 10.00-12.00 uur: Workshop kerst bloemstuk maken; Hulst voor Elkaar, 19.30 uur: Online pubquiz (12-18 jaar); KLOOSTERZANDE OOSTBURG Ledel- theater, 21.15 uur: Mu- ziekvoorstelling Janis door theaterproduc tiehuis Zeelandia; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.15-20.15 uur: Sportgroep; SAS VAN GENT Kei zer Karelplein, 08.30 15.00 uur: Week markt; De Statie, 13.30 uur: Creaclub; SINT - JANSTEEN Gymzaal basisschool Inghelosenberghe, 14.00-15.15 uur: Sportbuurtwerk; TERNEUZEN De Veste, 10.00 uur:Zit- gymnastiek, biljarten; 13.30 uur: Handwer ken, soos; Leger des Heils aan de Dijk- straat, 10.00 uur: Stilte en rustmoment; Basisschool De Zee meeuw, 14.00-15.30 uur: Kids2funl; Buurt huis de Kameleon, 15.30-17.00 uur: Kids2fun; Buurthuis de Zeemeeuw, 14.00 15.30 uur: Ontmoe tingspunt; VOGELWAARDE Bij Dorpscentrum12.30- 15.30 uur: Week markt; Check online of tele fonisch bij de organi satoren of de activi teit doorgaat en of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53