Meteen volle dozen bij inzameling schoenen voor gevluchte kinderen v l 7 HOWARD SCHENKEL AMERIKAAN LEGT JAREN 60 IN GOES VAST/ Ze schetsen een Ze schetsen een fraai tijdsbeeld van het Goes van de jaren zestig, een reeks foto's van nota bene een Amerikaan. De maker is nu op zoek naar mensen die hem nog kennen uit die tijd. Vrouwen in kleder dracht op de week markt, een SRV-wa- gen met paard... het zijn beelden die aan het eind van jaren zestig heel nor maal waren in Goes. Howard Schenkel - in tegenstelling tot wat zijn naam doet vermoeden een rasechte Amerikaan - legde dit soort stadsbeelden in 1968 vast op de gevoelige plaat. Een jaar eerder was hij als 17-ja- rige jongen naar Goes gekomen in het kader van een uitwisselings programma. ,,Ik verbleef bij de fa milie Kroonenberg, vlakbij het station", herinnert hij zich. De tie ner had een leuk jaar op het Goese Lyceum, waar hij zich op de toen malige HBS met name richtte op de wetenschapsvakken. Schenkel zegt zich Goes te herinneren als een rustig en mooi stadje. ,,Ik groeide op in een stad van gelijke grootte in de staat New Jersey", vertelt hij. ,,Maar die lag wel vlak bij New York, waardoor het er veel drukker was. In Goes leek het le ven rustiger te gaan. Daar heb ik van genoten." In de lente van 1968, toen het einde van de uitwisseling naderde, nam de jonge Amerikaan zijn ca mera ter hand om als herinnering voor later een serie foto's van Goes te maken. Ze kwamen in een al- In Goes leek het leven rustiger te gaan. Daar heb ik van genoten - Howard Schenkel bum terecht waar hij in de loop der jaren nog wel eens in bladerde. In 2015 polste hij of iemand in Goes belangstelling voor de foto's had. Dat bleek zo te zijn. Daarom zijn ze nu mede in het bezit van het Goese gemeentearchief. Die gebruikte ze onlangs als onderdeel van een tentoonstelling over het vijftigjarig bestaan van de huidige gemeente Goes, om te laten zien hoe de stad eruitzag aan de voor avond van de herindeling van 1970. Hoewel de expositie van wege corona vervroegd stopte, zijn de foto's nog te zien op de website van het archief. Ze tonen onder meer de Grote Markt, die vol auto's staat en de Lange Kerkstraat met winkels die al lang zijn ver dwenen. De Amerikaan kiekte zelfs een Vietnam-demonstratie in Goes. Schenkel zegt het leuk te vinden dat zijn foto's te zien zijn in de stad waarmee hij altijd een band 1967/68. FOTO PRIVÉCOLLECTIE heeft gehouden. Hij is na de uit wisseling nog twee keer terugge komen, maar de laatste keer was alweer in 1997. ,,Na de pandemie hoop ik nog een keer naar Goes te kunnen afreizen." Gastvrijheid De Amerikaan zegt een mooie tijd te hebben gehad in Goes. Hij her innert zich de gastvrijheid en vriendelijkheid van schoolgeno- ten en inwoners. Schenkel heeft aan zijn verblijf een paar mooie vriendschappen overgehouden. Met één medestudent mailt hij nog regelmatig. Ook heeft hij lang een goed contact onderhouden met de familie bij wie hij ver bleef. ,,Zelfs aan ons laatste bezoek in 1997 hebben mijn vrouw en ik een goede vriendschap met een ander koppel overgehouden." Des ondanks is Schenkel benieuwd of er meer mensen zijn die hem nog kennen uit die tijd. Hij zou het leuk vinden met hen in contact te komen. Hij kan benaderd worden via zijn pagina op Facebook. De schoenen zijn bedoeld voor kin deren die in Griekenland in vluch telingenkampen zitten. ,,We probe ren deze week in Goes vijfhonderd paar schoenen te verzamelen", zegt Peter Eversdijk. ,,We hebben voor dat aantal gekozen, omdat we vin den dat Nederland vijfhonderd van deze kinderen zou moeten opne men.'' Op veel basisscholen in Goes en de nabije omgeving staan deze week dozen waarin kinderen hun gebruikte, maar nog goede schoe nen (tot en met maat 37) kunnen deponeren. De actie is een initiatief van GroenLinks in Goes in samen werking met de zogeheten Pio- niersgroep Hart Ziel van de Geer- teskerk in Kloetinge. Van die laatse groep is Eversdijk. Volgens GL- raadslid André Alting hebben en kele collega's in de gemeenteraad de actie ook goed opgepikt. Zo zijn er ook dozen geplaatst op de Bor- selse Omnis-scholen (waar PvG- raadslid Stan Meulblok in de direc tie zit) en bij Auris De Kring (waar PvdA-raadslid Marco Eestermans onderwijzer is). Situatie is schrijnend Volgens Alting is de situatie in veel vluchtelingenkampen schrijnend. ,,Je zou kunnen zeggen dat deze ac tie een druppel op de gloeiende plaat is, want er is daar een gebrek aan van alles. Wij hebben mede voor schoenen gekozen, omdat het - als je ze allemaal naast elkaar zet - in één oogopslag duidelijk maakt dat het om heel veel kinderen gaat.'' De organisatoren van de actie denken eraan om de schoenen - vóór ze naar Griekenland worden gebracht - daadwerkelijk een keer allemaal bij elkaar te zetten op een zichtbare plek. Behalve op de al genoemde scho len, staan er dozen op de Holt- kampschool, de Steenblokschool, de Zuidwesthoek, de Bisschop Ernstschool, het Samenspel (Wol- phaartsdijk), De Wingerd en het Noorderlicht. Wie daar geen kinde ren op school heeft, maar toch wil doneren, kan terecht bij boerderij winkel Buijsrogge. De Lange Kerkstraat in Goes in 1968. foto's howard schenkel/gemeentearchief goes Vrouwen op de Goese weekmarkt in 1968, Een orgelman in het centrum van Goes in 1968, dinsdag 15 december 2020 BE 'Zijn er nog mensen die mij kennen?' Rob Paardekam Goes Howard Schenkel op het Goese Lyceum in het schooljaar Peter Eversdijk van de Geertes- kerk en André Alting (achter, met muts) kregen - gisteren met een al heel veel schoe nen van leer lingen van montessori school De Basis in Goes. FOTO MARCELLE DAVIDSE 'Dat gaat niet passen hoor!' De doos waarmee André Alting en Peter Eversdijk gisterochtend op montessorischool De Basis in Goes kwamen aanzetten, was meteen al te klein. Heel veel kin deren hadden al gebruikte schoenen mee naar school ge nomen. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52