Wat mag nog wel, Lang was een grootschalige sluiting iets voor andere landen, maar nu pakt het kabinet toch ook hier de grote hamer. Waar ging het mis? Li 4 CORONA NIEUWE MAATREGELEN A Met dagelijks gemiddeld ruim achtduizend nieuwe infecties en 1872 coronapatiënten in het zie kenhuis - dat aantal neemt weer toe - gaat Nederland een maand lang op slot. Hoe zijn we hier be land? Vier mogelijke oorzaken. 1. Gedrag: de pure angst is weg Stijf van de schrik zaten velen thuis in maart en april. Een blijf- thuisadvies hoefde echt niet dage lijks in hoofdletters via NL-Alerts uitgestuurd te worden om effect te hebben. Het aantal contacten dook omlaag, de coronacurve ging steil naar beneden. Dat is nu anders: corona is geen gevaarlijke nieuwkomer meer. We weten dat het virus echt niet voor iedereen een levenseinde of ic-op- name betekent en dus 'is er nu een stuk minder angst', zei hoogleraar epidemiologie Frits Rosendaal (LUMC) eerder. ,,Dat is op zich prettig voor mensen zelf, maar het gevolg was in maart en april wel dat we massaal thuis zaten terwijl de kans om besmet te raken toen kleiner was dan nu.'' En daarom gaan we weer win kelen (denk aan Black Friday!), be zoeken we familie en vrienden en werken we wat vaker op kantoor dan thuis. Mobiliteitsdata bevesti gen dat beeld: we reizen minder met het openbaar vervoer (circa 60 procent minder dan normaal) en we pakken minder vaak de auto (schommelend rond min 20 pro cent). Maar in maart en april wa ren die percentages nog hoger: de ov-reisbewegingen stonden vol gens Apple-data toen op min 80 procent, autovervoer op min 50 procent. Viroloog Ab Osterhaus: ,,Op een gegeven moment is de rek eruit bij de mensen, krijg je die vermoeid heid met naleving van maatrege len. Het probleem is: dan moet je dus zwaardere maatregelen ne men om vergelijkbare effecten te halen dan eerder.'' 2. Scholen: 'wellicht onderschat' Dagelijks regent het berichten uit het hele land over klassen- of schoolsluitingen. Hoe zit het met de rol van kinderen bij corona? Die lijkt toch groter dan aanvanke lijk gedacht, zo blijkt uit de rap porten van het RIVM. Vorige week was 8,5 procent van de herleidbare besmettingsbronnen een school ofkinderopvangverblijf- 1650 in fecties werden zo gelinkt aan on derwijs of opvang. Dat percentage steeg gestaag sinds de zomer (in september was het nog slechts 4 procent). ,,Het is de lastigste groep, we krijgen er moeilijk grip op'', zei kinderarts-epidemioloog Patricia Bruijning (UMC Utrecht) vorige maand tegen deze krant. Gemid deld geldt: hoe ouder de kinderen, hoe groter de kans dat ze ziek wor den en anderen besmetten. Viro- loog Ab Osterhaus: ,,Ik denk dat we de rol van oudere kinderen, van zeg 12 tot 18 jaar, onderschat hebben. Je ziet het nu ook aan de meldingen van uitbraken op mid delbare scholen. Op deze manier kan een puber ook de binnenbren- ger zijn van het virus in een ge zin.'' ,,Ik vermoed dat we veel infec- Nieuwe besmettingen ties missen'', zei ook Bruijning ,,Ze worden vaak maar heel mild ziek, maar ze kunnen het virus wel overdragen. Al weten we nog steeds niet hoe groot dit probleem is.'' 3. Seizoenseffect: 'speelt mee' Is het niet ook gewoon de winter? Weer en klimaat spelen een rol, zegt Osterhaus, al durft hij er geen gewicht aan te hangen: ,,De com binatie van temperatuur, uv-licht en vochtigheid telt mee. Boven dien zitten we meer binnen bij kou en hoesten we elkaar dan eer der aan. Maar hoe groot het sei zoenseffect bij dit virus is weten we nog niet. Feit is dat ook in warme landen dit virus nog altijd problemen geeft.'' 4. Beleid: 'te traag, te laat' Osterhaus zegt het al maanden, ic- voorzitter Diederik Gommers pleitte er afgelopen weekeinde ook voor in deze krant: de regering moet sneller reageren op de curve van het virus. Dat betekent: harder ingrijpen als aantallen oplopen, maar ook eerder versoepelen als corona een tandje terugschakelt. Diederik Gommers zei: ,,Als ik zolang twijfel op een ic dan is een patiënt al overleden.'' Ab Osterhaus zegt nu: ,,Je had corona eerder helemaal weg moe ten drukken. Nu wordt steeds ge stuurd op ziekenhuiscapaciteit, maar ik vind dat de strategie moet zijn: dat virus wegkrijgen. Dan moet je dus hard ingrijpen in een veel eerder stadium. Maar dat is nu een gepasseerd station. De grote vraag straks wordt: hoe ga je alles weer versoepelen? Als de r-waarde dadelijk mooi laag is en je gooit al les in één keer open, nog in de winter, dan krijg je weer hetzelfde liedje.'' Funshoppen, op vakantie gaan, naar het museum of de sport school: de komende vijf weken zijn al deze activiteiten van de baan. Acht vragen over de streng ste lockdown in Nederland sinds het begin van de pandemie. Alleen winkels die belangrijk zijn voor het levensonderhoud. Dat zijn behalve supermarkten bijvoorbeeld ook slagers, bak kers, vishandels en slijterijen. Maar ook drogiste rijen, stomerijen, tankstations, audiciens/opticiens en week markten blijven open, net als apotheken en banken. Thuis- zorgwinkels zijn ook uitgezon derd van de sluiting, net als die renspeciaalzaken, reparatiebe drijven en wasserijen. Buiten- kramen voor kerstbomen mo gen ook openblijven, dat geldt ook voor groothandels en pak- ket-ophaalpunten. Alle 'niet-noodzakelijke win kels' gaan verder dicht: dit zijn bijvoorbeeld elektronicazaken, kledingwinkels, schoenenzaken en juweliers, meubelwinkels, tuincentra en bouwmarkten. Openstaande bestellingen kunnen daar overigens nog wel worden afgehaald, ook mogen ondernemers hun spullen blij ven bezorgen. Afhalen bij res taurants blijft ook mogelijk. Rondom Kerstmis - 24, 25 en 26 december - mogen we thuis drie personen te gast hebben, dat is één meer dan op andere dagen tijdens de lockdown (dan dinsdag 15 december 2020 GO Toch die harde lockdown, waar ging het mis? Niels Klaassen Den Haag Per dag, gemeld bij de GGD 10.000 1 dec mond kapjesplicht 15 nov 14 dec De winterlockdown maakt een abrupt einde aan veel decem- bertradities. Nederland moet 'op slot'. Wat betekent dat? Edwin van der Aa Niels Klaassen Rotterdam 1. Welke winkels blijven open? 2. Verandert er iets met de feestdagen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4