II Verlichte tractoren rijden ook in januari langs verzorgingstehuizen 6 BOEK KLIMAATVERANDERING Gerard Gerritse (89) uit Zierikzee kan het niet laten. Hij moet en zal proberen mensen wakker te schudden. Want doen we nu niets aan het klimaatprobleem, dan is het einde verhaal voor de wereld. MIJN DORP, MIJN STAD Het toekomstscenario dat wetenschappers schetsen, is allesbe halve rooskleurig. We ten we de opwarming van de aarde niet onder de 1,5 graad te houden dan is het proces onomkeerbaar. ,,Die klimaatver storing was lange tijd iets onze kers, maar staat inmiddels als een paal boven water", verwijst Ger ritse onder meer naar onderzoe ken van het internationale kli maatpanel IPCC. Toch is de wereld voor Gerritse niet verloren. ,,Er zijn tekenen dat we in korte tijd verbeterslagen kunnen maken. Dat is een lucht bed waaraan ik me, dobberend op zee, vasthoud", zegt de oud-archi tect uit Zierikzee. Nu vinden we het bijvoorbeeld doodnormaal dat er een pakket aan sociale voorzie ningen in Nederland voorhanden is. Maar sociale wetgeving was ooit ondenkbaar. ,,Een dergelijke altru ïstische gang van zaken was hele maal nieuw. We vergeten heel makkelijk dat dat vóór 1945 hele maal niet bestond." Het vermogen om gigantische verbeterslagen te maken en door empathisch overleg te ontwikke len (,,Niet alleen overleggen, maar ook begrip voor elkaar te heb ben"), geeft hoop. Al is er wel ste vig werk aan de winkel. Met zijn boek Een bewoonbare aarde laat hij zien dat het wel kan. De in Dor drecht geboren en getogen Ger ritse beschrijft de problematiek als een elastisch spanningsveld met vier hoekpunten. Al die vier pun ten moeten worden aangepakt. Naast klimaatverandering zijn de gigantische groei van de wereld bevolking, gewelddadigheid als oeroude drift en natuurlijke geva ren van de kosmos bepalend voor de ontwikkeling op aarde. Met het klimaat moeten we ge- Ik weet niet wat er voor rampen moeten gebeuren om mensen aan het denken te zetten lijk aan de slag, de rest kan gaande weg bij de kladden worden gepakt. ,,Maar als we de komende 30 jaar niets doen aan het klimaat is het te laat." Gerritse, die jarenlang ver bonden was aan EGM-architecten, was al als jong knulletje een enorme natuurliefhebber. Zijn le ven lang verslindt hij al alles wat met biologie, geologie en astrono mie te maken heeft. Planten, die ren, sterren of de kosmos: Gerritse vreet het allemaal. Toch sloeg hij, een paar jaar na zijn pensionering, nog een heel ander pad in. Aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam studeerde de amateurnatuurwe tenschapper wijsgerige antropolo gie. ,,Daar heb ik mijn denken over mensen verdiept." Op zijn leeftijd zou hij ervoor kunnen kiezen dagenlang te Net- flixen of te wandelen, maar Ger ritse moest en zou zijn boek schrijven. ,,Omdat ik me denk ik verantwoordelijk voel. Ik weet niet wat er voor rampen moeten ge beuren om mensen aan het den ken te zetten. Onder die gedachten ging ik gebukt." Hij hoopt dat zijn boek, dat hij opdraagt aan zijn drie kleinkinderen, door heel veel mensen wordt gelezen. ,,Ik heb er voor gekozen om de ernst van het probleem duidelijk zichtbaar te maken en mensen zo wakker te schudden. Want als we ze dat la ten doen, dan redden we het wel." Een bewoonbare aarde is te koop via boekscout.nl of de boekhandel. Dit keer worden Zierikzee en de dorpen op het midden van het ei land aangedaan. Net als bij de lichtjestour eind december, geldt ook hier dat de deelnemers zich houden aan de 'maatregelen'. Het vertrek is 2 januari om 17.30 uur bij carpoolplaats Weg naar de Val bij Zierikzee. Aanmelden kan bij initiatiefne- mer Simon van den Hamer (06 22445746) uit Brouwershaven. Elkaar ondersteunen ,,Na de aankondiging van Joan, dachten we: dit prachtige initiatief moet toch eigenlijk over heel het eiland plaatsvinden. De onderne mersvereniging van Brouwersha- ven ondersteunt ons die dag met versnaperingen. Het is voor de tractoren net te ver om ook heel de westhoek aan te doen. Hopelijk pakt ook daar iemand dit idee op, zodat we heel het eiland gedekt hebben. Mensen snakken in deze tijd naar lichtpuntjes. We moeten elkaar ondersteunen." dinsdag 15 december 2020 'Word wakker, dan redden we het'! Esme Soesman Zierikzee M Gerard Ger ritse uit Zierik- zee is zijn leven lang al gefascineerd door de na tuur. FOTO MARIEKE MANDEMAKER -Gerard Gerritse Na de lichtjestour op 30 de cember van Joan Dorst uit Oos- terland over Duiveland, komt er nog een lichtjestour. Verlichte tractoren doen ook op 2 januari een ronde langs de verzor gingstehuizen. Gerrit van Loon Zierikzee M Verlichte tractoren doen Zierikzee en de dorpen aan. FOTO LEX DE MEESTER BROUWERSDAM Informatiecentrum Grevelingen, 10.00 16.00 uur: Geopend voor publiek; BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Oe fenavond Brassband Apollo, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 19.00 uur: Bridgeclub Schou wen, 19.00 uur: Volksdansen; GOES Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; His torisch museum de Bevelanden, 11.00- 17.00 uur: Diverse ex posities, o.a. over de Zuid-Bevelandse jon gerencultuur in de 19e eeuw; Galerie Goese Kade, 13.30 16.30 uur: Gastexpo- sitie Zeeuwse schil ders Johan Elenbaas en Charlotte Hou wing; Westhof, 13.30 15.30 uur: Inloop 'de Samenloop'; Ijsbaan Goes-Zuid, 14.00 15.30 uur: Sport Spel activiteiten voor kinderen van 6-12 jaar; Jeugdcentrum Goes-Noord, 19.00 22.00 uur: Inloop avond voor jongeren vanaf 12 jaar NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.00- 10.00 uur: SHL Dok- tersprikpost, 9.30, 13.00 en 20.00 uur: Badminton; RENESSE Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 en 20.00 uur: Son-Mother; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Ten toonstelling Oost, West,Thuis Best; Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check on line of telefonisch bij de organisatoren of de activiteit doorgaat en of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49