WEER EVEN THUIS 9 Ook al is ze niet in Terneuzen geboren, toch is I neke Kay-van Assche een rasechte en trotse Terneuzense. Niet gek ook, aangezien ze er al meer dan zestig jaar woont. n Het wiegje van Ineke en haar broers en zus stond in Amsterdam, omdat vlak na de oorlog vader Herman van Assche en moeder Paula Luycks besloten het Zeeuws-Vlaamse te verruilen voor Amsterdam. Het gezin Van Assche zou echter maar een tiental jaren in de hoofdstad blijven. Vader Herman werd er melkboer en werkte in de weekenden in een ijssalon. Tot er zich in 1958 een kans voordeed die het jonge gezien niet kon laten lig gen. ,,Mijn vader kon voor zichzelf beginnen in Terneuzen. Zodoende zijn we teruggekeerd naar de roots van de familie, Zeeuws-Vlaanderen. Mijn vader nam Lunchroom Koene over, een zaak in de Noordstraat in Terneuzen. De naam werd logischer wijs veranderd in Lunchroom Van Assche." Toen het gezin in 1958 in Terneu- zen arriveerde waren er al vier kinde ren geboren. Twee jongens, Peter en Ronald en twee meisjes, Ineke en In- grid. In 1961 kwam hier met broer Paul nog een vijfde kind bij. Voor de ouders van Ineke een flinke klus, want de zaak draaide intussen be hoorlijk goed. ,,In die tijd was Ter- neuzen nog een ontzettend brui sende stad. Vooral op woensdagen en zaterdagen was het heel erg druk. Het winkelend publiek kwam altijd via het begin van de Noordstraat en de Die achternaam Kay moest ik met enige regelmaat uitleggen Axelse brug binnen en velen stapten bij ons in de zaak binnen. Als de win keldag erop zat, was het overigens niet gedaan met de drukte hoor. Bo ven de lunchroom ging de bedrijvig heid vrolijk verder. We hadden er een grote zaal die door een schuif wand in tweeën gedeeld kon worden. Ideaal voor vergaderingen, feesten en partijen." Zoals gebruikelijk in fami liebedrijven duurde het niet lang voor ook Ineke in de zaak kwam te werken. Waar moeder in de keuken stond en vader in de bakkerij, was de bediening van klanten en de bijbeho rende winkel in handen van Ineke. ,,Als kind ging ik naar de Heilige Familieschool, waar veel kinderen van middenstanders op school zaten. Na het behalen van mijn vglo-di- ploma (voortgezet gewoon lager on derwijs) kwam ik in de zaak te wer ken. Al snel maakte ik van allerlei bij zondere dingen mee, zoals de feeste lijke opening van onze verbouwde zaal boven. Hoogtepunten waren al tijd de braderieën, waar Terneuzen om bekend stond. Een heftige ge- wSTsim f 9 7 00 I 4 DINGEN beurtenis was een gigantische brand bij meubelzaak Naeye in 1968. Ook ons pand werd door de brand getrof fen. Er was veel brand- en water schade en een deel van het plafond van de nieuwe zaal was verbrand. Ik kan me trouwens ook nog een brand bij Elopak in 1971 herinneren. Dat weet ik nog goed, omdat wij de hele nacht bezig zijn geweest om de brandweer van soep, broodjes en kof fie te voorzien." Uiteindelijk zou lunchroom Van Assche tot 1986 bestaan, waarna er een vestiging van schoenenzaak van Haren in het pand zou komen. Ineke was op dat moment al enige tijd niet meer werkzaam in de lunchroom. Op papier althans, want ze werd nog re gelmatig ingeschakeld. ,,In 1969 leerde ik mijn man, Ro bert Kay, kennen tijdens het uitgaan. Na ons trouwen in 1973 ben ik uit de zaak gegaan. Ik heb daarna nog drie jaar bij drankenhandel Citadel ge werkt. Na de geboorte van ons eerste kind ben ik helemaal gestopt met werken. Al heb ik niet stilgezeten hoor. Ik heb de (moeder-)mavo ge daan en in het bestuur van de DOW- dansclub en de NVVH (Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen) geze ten. Ook stond ik nog genoeg in de lunchroom. Op drukke dagen werd ik nog gewoon opgetrommeld om bij te springen. Dat deed ik met alle ple zier. Ook mijn oom Piet en tante Nettie Baert werkten er veelvuldig. De winkel werd op den duur trou wens opgeheven om de lunchroom verder uit te kunnen breiden." Waar van Assche een gangbare naam is in Zeeuws-Vlaanderen, was Kay dat een stuk minder. Niet zelden moest Ineke dan ook uitleggen waar haar achter naam vandaan kwam. Hier zit trou wens nog een mooi stukje familiege schiedenis van haar man Robert ach ter. „Roberts vader, Laurie, zat tij dens de Tweede Wereldoorlog bij de Britse marine. Tijdens de slag om de Schelde bevond hij zich op een mij nenveger op de Westerschelde. Ter hoogte van waar nu DOW is, ont plofte er een mijn naast het schip en liep het averij op. Het schip werd ver volgens naar Terneuzen gesleept. Het was daar dat hij zijn vrouw Mia van Opdorp leerde kennen. Zelf ben ik na onze verhuizing in de jaren vijftig nooit meer weggegaan uit Terneu- zen. Ook mijn drie kinderen zijn hier blijven wonen. Je kunt ons dus abso luut een honkvaste familie noemen." dinsdag 15 december 2020 GO 'We zijn nu een honkvaste familie' Bas Dingenouts -Ineke Kay-van Assche W M Ineke Kay-van Assche voor het pand waar vroeger lunchroom Van Assche zat. foto familiearchief M1971: Ineke Kay-van Assche voor de lunchroom aan de Noordstraat in Terneuzen. FOTO FAMILIEARCHIEF Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41