NIEUWS 3 PREMIÈRE SLAG OM DE SCHELDE Een hele dag première van de oorlogsfilm De Slag om de Schelde in CineCity in Vlissingen. Het werd een corona- feest met maximaal dertig bezoekers per zaal en de verwachting dat nog deze week alle bioscopen de deuren zouden moeten sluiten. Ik zie daar Vijftienhonderd man heeft CineCity binnen als er een echt feestje wordt gebouwd. Zoals op de jaarlijkse ope ningsavond van het festival Film by the Sea, dan kun je over de hoofden lopen. Voor de première van de Zeeuwse oorlogsfilm De Slag om de Schelde had de Vlis- singse bioscoop met gemak ook zoveel mensen in hun netste pak en mooiste jurk op de been kun nen brengen. Maar gisteren, toen de oorlog verdeeld over alle zalen 33 keer losbarstte, was de grote ontvangsthal meest angstig leeg. Directeur Ad Weststrate: „Dertig kijkers per zaal, over de hele dag achthonderd man en een beetje. Ik ben blij dat het kan, maar het schiet natuurlijk niet op." Een motor van een militaire koerier, een stuk afweergeschut, een camouflagenet tot aan het pla fond, een jeep, drie in militair te nue gestoken etalagepoppen en voor de ingang een origi nele Shermantank: in sa menwerking met het Bevrijdingsmuseum Zeeland was de bios coop erin geslaagd de Tweede Wereldoorlog dichtbij te brengen. Vlaggen van overwinnaars - Amerikanen, Britten, Polen, Canadezen, Noren - gaven het ge heel een bevrijdingstintje. Geen feestelijk tintje. Met een gesloten CineCafé en winkel was het lastig om het glas te heffen op de met ruim 14 miljoen euro op één na duurste Nederlandse oorlogsfilm ooit. Voor de speciaal overgekomen producent Alain de Levita, scena rioschrijfster Paula van der Oest en regisseur Matthijs van Heijnin- gen was de premièredag een mara thonsessie. Ze snelden van zaal naar zaal om voor aanvang van vond ik erg goed gefilmd en geluk kig niet zo voorspelbaar." Roos: ,,Je verwacht een cheesy scène waar de geliefden bij elkaar komen. Die zit hier niet in, het is heel rauw en echt. Ik zou de film zeker aanraden voor jongeren." Amber: ,,Het hoogtepunt was voor mij aan het eind, toen die Zeeuwse jongen Marinus dood ging. Dat vond ik pakkend." Gijs Bredius (1933) kwam vanuit zijn woonplaats Hilversum om de première mee te maken: ,,De film was heel anders dan ik vooraf ge dacht had. Ik had meer uitleg ver wacht, zoals in The longest Day. Dan zie je hoe alles in elkaar zit, hoe bij voorbeeld de moffen te rugkwamen met het Ar dennenoffensief. In deze film had ik die enorme veldslag aan het eind niet zien aankomen. Natuurlijk raakt deze film me. Ik zie daar mijn kleinkinderen lo pen, die zijn ook 18 jaar. Daarom is het goed dat de jeugd films als deze blijft zien. Ik heb zelf de oorlog meegemaakt in Bussum en gezien hoe de moffen Nederlandse jongens doodscho ten. Een bombardement op Goede Vrijdag 1945, geen ruit meer in ons huis, vijf slachtoffers in de schuil kelder. Er was ook de pret van de oorlog, kwajongensstreken, mijn vader vond een pantservuist on der mijn bed. Ja, ik heb die herin neringen heel mijn leven bij me gedragen. Of ik deze film mijn kleinkinderen zou aanraden? Mis schien de jongens wel. Voor de meisjes vind ik het wel erg ruig." dat er zelfs als ze in de verdrukking zitten nog Zeeuwse verzetsstrijders worden gefusilleerd." Roos van Sparrentak (Bigge- kerke, 1998) en Amber Baaijens (Middelburg, 1998) kwamen voor de première over uit hun studen tensteden. Roos studeert media en cultuur in Utrecht, Amber rechten in Leiden. Roos: „Ik had meteen zoiets van: die film wil ik zien. Je weet wel veel over de oor log. Maar om zo'n interna tionale film te zien op de plek waar je bent opge groeid, dat geeft een gevoel van Zeeuwse trots." Amber: „Ik heb dat gevoel iets minder. Eigenlijk houd ik helemaal niet van Nederlandse films. Maar deze elke voorstelling even in gesprek te gaan met jour nalist René Mioch. Dat na de première alle bioscopen van wege de lockdown de deuren moeten sluiten, vinden ze teleur stellend. ,,Maar", zegt regisseur Van Heijningen, ,,film is gelukkig geen vis die bederft. Als het straks weer mag, kan De Slag om de Schelde nog altijd een succes wor den." Adri Goedegebuure (1945) uit Breda werd uitgenodigd om bij de première aanwezig te zijn: ,,Ik heb dit jaar via dna-onderzoek ontdekt dat mijn biologische vader een Fransman was die in het be roemde Kieffercommando mee vocht bij de bevrijding van Vlis singen. Het heeft 75 jaar geduurd voor ik daar achter kwam. Nu is mijn leven pas compleet. Ik vind de film een enorm spektakelstuk. Geen showfilm, maar echt puur op realiteit gestoeld. Het is een aanrader voor jongeren, ze kunnen zien hoe het toen echt was. Je ziet ook mooi hoe de bureaucratie van de Duitsers tot het eind toe over eind blijft. Met het gevolg mijn klein kinderen lopen, die zijn ook 18 jaar dinsdag 15 december 2020 'Film is gelukkig geen vis die bederft1 Jan van Damme Vlissingen Première van de film De Slag om de Schelde met dertig bezoekers in de CCXL-zaal van CineCity. foto s dirk jan gjeltema Hoofdrolspelers Gijs Blom en Susan Radder op de rode loper in CineCity. Regisseur Matthijs van Heijningen. Adri Goedegebuure - Gijs Bredius A Roos van Sparren- tak en Amber Baaij- ens. FOTO JAN VAN DAMME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3