'Bommen' onder het bed op jongenskamer in Zierikzee 5 Minister Dekker onder vuur Minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) ligt onder vuur vanwege zijn rol in de Intervence-kwestie. De Tweede Kamer verwijt hem dat hij te laat in actie is gekomen, waardoor er onnodig veel onrust is ontstaan. De Kamer voelde gisteren de mi nister en staatssecretaris Paul Blokhuis aan de tand over de situ atie bij Intervence, dat dreigt te verdwijnen. De Zeeuwse gemeen ten willen af van de jeugdzorgor ganisatie vanwege de aanhou dende financiële en organisatori sche problemen. Het voornemen heeft tot veel commotie geleid, omdat nog on duidelijk is hoe de zorg wordt overgedragen aan de drie andere organisaties in Zeeland en wat dat betekent voor het personeel. Dek ker en Blokhuis hebben de ge meenten inmiddels gemaand geen onomkeerbare stappen te nemen voordat er een 'transitie plan' ligt dat door alle betrokken instanties is goedgekeurd. De Kamerleden zijn nog aller minst gerustgesteld, bleek giste ren. Zij vinden het onbegrijpelijk dat de gemeenten besluiten ne men zonder dat er een uitgewerkt Het kabinet heeft echt zitten slapen plan ligt. Zij maken zich grote zor gen over de voortzetting van de zorg aan de honderden kinderen die nu onder Intervence vallen. Ook vrezen ze dat medewerkers al op korte termijn eieren voor hun geld kiezen. SP wil dat de huidige plannen van tafel gaan en dat alle betrokken partijen komen met 'een gedragen plan voor de continuïteit en kwa liteit van de jeugdbescherming en -reclassering in Zeeland. Een mo tie met die strekking werd onder schreven door PvdA, GroenLinks en PVV. Dinsdag wordt erover ge stemd. De Kamer vindt het verbijste rend dat er opnieuw een jeugd zorgorganisatie in Nederland dreigt om te vallen, terwijl de mi nister al langere tijd op de hoogte was van de problemen bij Inter- vence. Toch kwam hij pas in actie nadat de gemeenten hadden be sloten het contract met de organi satie op te zeggen. ,,Het kabinet heeft echt zitten slapen", zei Maar ten Hijink (SP). Goedgekeurd plan Dekker antwoordde dat het bo venal een zaak van Zeeland is. ,,Wij gaan er niet over. Het is aan de gemeenten om daarover de knoop door te hakken." Als minis ter zal hij erop toezien dat de zorg voor de kinderen op een goede manier wordt voortgezet. ,,Er wor den geen cliënten overgedragen voordat er een goedgekeurd plan is." De bewindsman zei dat het geen uitgemaakte zaak is dat Intervence moet stoppen en de drie andere organisaties het werk overnemen. ,,Ik ben er nog niet van overtuigd dat het plan tot een goed resultaat gaat leiden." Hij wil daarom het scenario waarin Intervence als ge heel wordt overgenomen door een grotere partij, achter de hand hou den, zoals René Peters (CDA) voorstelde. De opstelling van de minister viel slecht bij de Kamer. ,,Ik had al buikpijn van deze situatie en dat is alleen maar erger geworden", zei Attje Kuiken (PvdA). Zij noemde de huidige situatie rond Inter- vence een 'giftige cocktail'. ,,Als het misgaat, zijn kinderen de dupe." Het is zo'n bericht dat je nau welijks kunt geloven: Politie vindt 120 cobra's onder bed jongen (17) in Zierikzee. Nee, het gaat hier niet om een reptielendie rentuin, maar om opslag van zwaar illegaal vuurwerk. Of, zoals de poli tie zegt: eigenlijk praat je niet meer over vuurwerk maar over explosie ven. Jacob is meer uitgesproken: ,,Ik noem het bommen." De Zaandammer is zelfstandig springmeester en haalde onder meer begin dit jaar de Thermphos- fabrieken neer met springstoffen. ,,Dus ik ben heel wat gewend. Voor de politie heb ik ook wat testen met Cobra's gedaan. Het zijn eigenlijk gewoon kartonnen kokertjes, aan twee kanten dicht, met een lontje erin. En een bulk kruit erin. Het is weliswaar zwart buskruit, maar er zit ook nog aluminiumpoeder bij. Levensgevaarlijk. Als er een in je hand afgaat, hoop ik dat je het nog na kunt vertellen. Sowieso ben je je hand tot aan je elleboog of tot aan je schouder kwijt." Proeven Nu schrikt Jacob niet zo snel, maar van dit spul moet zelfs hij niets hebben. ,,Als er een van die 120 af gaat, gaan ze in het slechtste geval allemaal. Ze zeggen dat het nor maal gesproken niet kan, maar daar heb ik op verzoek van de politie proeven mee gedaan. Het kan dus wel. Het spul is zo krachtig en de schokgolf zo groot, dat die de an- dere Cobra's tot ontploffing kan brengen." Wat er dan gebeurt, laat zich met geen pen beschrijven. ,,Al is het af hankelijk van het soort woning en de constructie. Maar bijna zes kilo buskruitals dat in je slaapkamer afgaat, is je slaapkamer weg en het hele huis onbewoonbaar. Is het een rijtjeshuis dan ligt de muur van de slaapkamer van die jongen bij jou op je bed." Cobra's zijn gemaakt om een zo hard mogelijke knal te geven. ,,Dat is het enige dat jongeren zien. Maar het gevaar dat het met zich mee- BA Als er een in je hand afgaat, hoop ik dat je het nog na kunt vertellen brengt als je zoveel onder je bed hebt, kennen ze niet. Er hoeft maar een vonkje bij te komen, dan is het klaar. Eigenlijk zouden ze bij een demonstratie in de openlucht moeten zien wat er gebeurt. Dan zullen ze het waarschijnlijk nooit meer doen." Er zijn legio mogelijkheden om het spul af te laten gaan, zegt Jacob. ,,Kijk, je weet niet wat zo'n jongen doet he. Misschien rookt hij op zijn kamer, of valt hij in slaap met een sigaret. Een klein vonkje en de boel gaat. Je moet er altijd vanuit gaan dat het kan gebeuren." Behalve een klap ontstaat een verwoestende drukgolf. ,,Als je op je bed ligt, ver tel je het niet meer na. Je merkt er niets van. Maar de buurt wel." Een aantal keer per jaar blaast Ja cob werken zo groot als de fosforfa- brieken van Thermphos op. ,,Je maakt je berekeningen waar je je springstoffen moet plaatsen. De springstoffen worden uit een bun ker gehaald, op locatie gebracht, verwerkt en opgeblazen. Eigenlijk is het heel simpel: als je iets hebt dat op vier poten staat en je haalt aan een kant twee poten weg, valt het die kant op. Dat is het in een notendop. Zo is dat ook bij Therm- phos gegaan, al stonden daar wat meer poten." Met springstoffen, benadrukt Ja cob, heb je in tegenstelling tot vuurwerk geen vuur nodig. ,,Aan een rotje zit een lontje. Het kan 5 seconden duren, 10 seconden du ren. Heb je een slecht lontje doet 'ie het niet, ga je het nog een keer aan steken en doet 'ie het toch wel. Met springstoffen weten we gewoon wanneer het afgaat, tot op de milli seconde nauwkeurig." WAT IS COBRA? dinsdag 15 december 2020 GO Kamer heeft buikpijn van Intervence Rolf Bosboom Den Haag -Maarten Hijink, SP Minister Sander Dekker van Rechtsbescherming. foto anp De Cobra 6. Dit type vuurwerk is verkrijgbaar in veel Europese landen, maar verboden (illegaal) in Ne derland. FOTO ANP Zierikzee is aan een kleine ramp ontsnapt. ,,Als bijna zes kilo buskruit in je slaapkamer af gaat, is het hele huis onbewoon baar. En dat van de buren ook", zegt springmeester Jacob Uit- tenboogaard. Hij kan het weten, hij blies met zijn team alle fa brieken van Thermphos in Vlis- singen op. ,,Maar van dat illegale vuurwerk blijf ik af." Jeffrey Kutterink Vlissingen - Jacob Uittenboogaard Cobra's zijn illegaal vuurwerk - het hardst knallende dat in Europa verkrijgbaar is. De Cobra 6 is een veel verkochte uitvoering. Het is een staaf van een centimeter of dertien lang en vijf centimeter dik. Vuurwerkfanaten zijn er dol op vanwege de verwoestende kracht en overdonderende knal. Een Cobra 6 bevat 48,5 gram kruit per stuk: bijna 25 keer zoveel als in Nederland per knaller is toegestaan. Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37