ZEELAND 3 'Winkelsluiting is onnodig' HET LIJKT WEL BLACK MONDAY IN DE BINNENSTAD ONDERZOEK/ opend hebben. ,,De overheid beslist binnenkort over een eventuele slui ting van winkels. Hoewel wij op lo kaal niveau elkaar de ruimte geven om veilig en sociaal te shoppen, zal ook Zierikzee mogelijk met deze landelijke noodverordening te ma ken krijgen. Winkels in de binnen stad, die normaal gesloten zijn, openen nu hun deuren zodat ook op de rustigste dagen van de week (de laatste) kerstcadeaus gekocht kunnen worden." Tot middernacht Een van de Zierikzeese onderne mers is Ellen van Velthoven. Voor modezaken is december een be langrijke maand. Door de sluiting van de horeca, was het al een stuk minder druk in de stad. Er zijn geen feestjes meer, mensen werken thuis. Dat drukt de omzet in de mo- debranche. Van Velthoven: ,,Maar ik heb nog geen dag met nul verkopen gehad." Zij doet haar modezaak Kompassen maandag open. Via so ciale media heeft ze haar klanten la ten weten dat ze extra uren open is voor wie nog een leuk kerstjurkje wil kopen. Tot middernacht kun nen klanten er terecht. Normaal is Kompassen in de wintermaanden op maandag geslo ten. Als de winkels toch niet dicht zouden hoeven, was het een mee valler geweest, zegt Van Velthoven. ,,Ik zag het al aankomen. De afgelo pen week gingen de besmettings- cijfers alleen maar omhoog. Ik snap het wel dat ze beslissen om de win kels te sluiten. Hoe erg het zakelijk ook is. Maar ik wil van die corona af! Liever nu even rigoureus alles dicht, dan nog maanden aan blijven modderen." avond. Dan kunnen mensen na hun werk toch nog bij ons winkelen. Je gunt ze wat meer tijd. Bovendien spreid je het aantal klanten op deze manier beter over de dag." De periode voor kerst is altijd druk, zegt Inja. ,,Dat blijft ook zo. J e ziet vandaag wel dat het drukker is, zeker na één uur 's middags lopen er meer mensen door de stad." Bij Intersport vliegen vooral de hard loopschoenen en tennisrackets de winkel uit. ,,Ook fitnessartikelen gaan goed. Vanzelfsprekend wor den er minder wintersportartike len verkocht." Intersport, een fran- chisezaak, gaat de lockdown wel overleven, denkt Inja. ,,Alles is in onze webwinkel te bestellen. En in de regio bezorgen we ook aan huis. Whatsappen, bellen, facetimen, al les kan. We kunnen zo advies en service blijven bieden." Kappers Het is niet alleen de detailhandel die maatregelen neemt. Kappers knip pen langer door om hun klanten een beetje verzorgd de feestdagen in te laten gaan. Zo is Haarstudio Goes-Zuid normaal maar een paar uurtjes open op maandag, maar nu wordt tot middernacht doorgeknipt en geverfd. De kapsters hebben zo veel mogelijk afspraken naar voren proberen te halen. Ook in Middelburg zijn winkels vroeger opengegaan. In de stad is meer winkelend publiek dan ge woonlijk, constateert Frank Bijle- veld, eigenaar van modezaak View 69 en voorzitter van de Middel burgse ondernemersvereniging VOM, maandagochtend al. Voor enkele winkels staan mensen in de, soms lange rij. Wie nog een pak ketje wilde versturen of kerstzegels kopen moest buiten aanschuiven bij de Primera in de Korte Delft, waarin een postkantoor van PostNL is gevestigd. In Zierikzee laat de onderne mingsvereniging weten dat in de binnenstad zaken hun deuren ge- snel naar de winkels In de rij bij de Primera in Middelburg. foto dirkjan gjeltema dinsdag 15 december 2020 RMC, een onderzoeksbureau voor de detailhandel, vindt het sluiten van een deel van de win kels onnodig. ,,We hebben hier en daar pieken gezien op Black Friday, maar op de meeste plaatsen niet. In Goes was het op de zaterdag na Black Friday drukker dan op de vrijdag zelf", zegt directeur Huib Lubbers. RMC meet continu de drukte in winkelstraten, onder meer aan de hand van cameraregistraties. Gemiddeld is het in de winkelge bieden 40 procent minder druk dan in 2019. In Goes bijvoor beeld lag het bezoek vorige week bijna 38 procent lager dan in week 50 vorig jaar. In Vlissin- gen kwam er ruim een derde minder consumenten naar de binnenstad. Over een heel jaar is in beide Zeeuwse steden minder gewinkeld. In Goes bijna 48 pro cent minder dan in 2019, in Vlis- singen bijna 43 procent minder. Kippio Ellen van Velthoven verwelkomt langslopende mensen die niet weten dat haar winkel in Zierikzee open is. foto marieke mandemaker Drukte in de binnenstad van Goes nu er een harde lockdown dreigt. foto marcelle davidse Jos Geerlings staat in de rij bij Krijger Tabak. Hij gaat er Staatsloten kopen. foto marcelle davidse Thijs Inja van Intersport, dat langer dan ge woonlijk openblijft. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35