S? Milde aanpak is mislukt Eelco van Hoecke stapt uit Forum voor Democratie Vrolijk kerstfeest 2 De uitgelekte lockdown heeft gisteren gezorgd voor topdrukte in de winkelstraten op de doorgaans kalme maandag. 'Net Black Monday.' DE DAG VOOR DE HARDE LOCKDOWN Commentaar De grote hamer valt met een klap. Het kabinet gooit het land eindelijk op slot. Het aantal besmettingen staat geen afwachtende houding meer toe. Dus moet Neder land een maand op een laag pitje. Zelfs de scholen en de meeste winkels gaan dicht. Het is jammer genoeg niet gelukt het virus met mildere maatregelen te beteugelen. Het kabinet is tot het gaatje gegaan om nog iets van het normale leven en de normale bedrijvigheid overeind te houden. Maar nu het virus weer om zich heen grijpt, deinst Rutte III niet terug voor hard ingrijpen, midden in de kerstmaand. Met grote economische gevolgen. Dat is alleen te verkopen omdat niets doen zeker nog meer schade oplevert. Ook de sociale impact is groot. Met kerst mag er net iets meer, maar een echt feest wordt het niet. Het kabinet maakt een vreemde uitzondering. De gebeds huizen blijven wel open. Is de religieuze wens om samen te komen belangrijker dan de sociale wens van andere kringen? Wellicht noopt de vrijheid van godsdienst het kabinet tot voor zichtigheid. Maar het is de vraag of de vrijheid van de gelovigen zwaarder weegt dan de zorgplicht van de overheid voor de vei ligheid van de bevolking. Hopelijk komt het in deze coronatijd nooit zo ver dat een rechter moet bepalen dat de vrijheid van godsdienst eindigt waar de gezondheid van anderen in het ge ding komt. Gelukkig zijn veel kerken verstandig genoeg om zelf af te zien van bijeenkomsten. Eindelijk deinst het kabinet Rutte III niet meer terug voor een keiharde ingreep Van Hoecke heeft gisteravond een verklaring gepubliceerd op Twitter. Daarin zegt hij dat burgercommis sielid Xander Eversdijk en hij niks te maken willen hebben met het extremisme dat met name jongeren in de partij tentoonspreiden. 'Bau- det is zeer instabiel en heeft zich omringd met jaknikkers en ex treem jonge volgelingen. In onze ogen is het wachten op verdere ont sporingen. Van Hoecke blijft in de Staten, maar weet nog niet of hij zich aansluit bij een andere fractie. Bij de Statenver kiezingen veroverde Forum voor Democratie vorig jaar vijf zetels. In augustus 2019 stapte Robèrt Brunke uit de fractie en in februari van dit jaar volgde Robert Koevoets diens voorbeeld. Zij vormen nu sa men de partij ProZeeland. Volgens Marin Bos komen Walra- vens en hij vanochtend vroeg met een verklaring. ALMANAK Ze gingen nog net niet rollebol lend over straat, maar het met zonnepaneeltje en lichtjes opge tuigde cadeautje dat de dorps raad van Dreischor huis-aan- huis langsbracht, leidde achter één van de gevels tot ruzie. ,,Wie zet nou steeds die lichtjes uit?", beschuldigde de vrouw des hui- zes haar huisgenoten elke keer als ze binnenkwam in een pik donkere kamer. Dat niemand schuld bekende, wekte wrevel. Tot ze de dorpsraadvoorzitter sprak, die licht wierp op het mysterie: ,,Die lichtjes doen raar bij ons. Bij jullie ook? Die gaan steeds vanzelf uit." Meer loon voor personeel Vopak Dik Kruijthoff gaat CZAV leiden VLISSINGEN Fietser gewond bij aanrijding De coronamaatregel die drukte moet voorkomen, brengt maandag ongewoon veel volk op de been in de Zeeuwse winkelstraten. Onder nemers die de bui al zagen hangen gingen open op uren waarop ze normaal gesloten zijn. Een lange rij maandagmiddag bij de Action in Goes. Na de berichten dat er een vergaande lockdown komt, trekken drommen mensen de binnenstad in. Nu het nog kan, doen ze als de brandweer kerstin kopen. Voor een maandag is het gekkenhuis in Goes. Met een paar volle plastic zakken stiefelt Marlena Wagenaar de Ac tion uit. ,,Ja, het is wel druk, maar de wachttijd viel nog mee. Ik heb tien minuten in de rij gestaan." Een snelle winkelronde was noodzake lijk, zegt ze. ,,Ik werk in de thuis zorg en heb nog geen tijd gehad om kerstcadeautjes te halen. Het moest nu gebeuren. Ik winkel fysiek om dat ik bang ben dat online bestellin gen niet op tijd worden bezorgd." Nu toeslaan Haar partner Antoine Hoendervan gers kan het weten. Hij werkt als pakketbezorger. In deze tijd heeft hij het razend druk, maar vandaag heeft hij een dag vrij. Dus is het nu toeslaan of dit jaar niet meer, knikt hij. ,,Het is een laatste kans om in te kopen. Ik ben best verbaasd dat het zo druk is. Drukker dan normaal." Wagenaar heeft een flinke bood schappenlijst bij zich: ,,Ik had nog een hele boel cadeautjes nodig. Voor dertien personen! En daar naast tafellakens en inpakpapier. Eigenlijk letterlijk alles. Inmiddels zijn we een heel eind. Maar nu moeten we ons haasten, want we moeten onze dochter van school halen. Die kunnen we niet in de kou laten staan." Ze heeft wel be grip voor de ingrijpende lockdown, inclusief sluiting van winkels met niet-essentiële producten. ,,Als je in de zorg werkt, heb je er uiteraard begrip voor. Maar het kabinet had dit veel eerder moeten doen. En niet nu pas, vlak voor de feestdagen. Die lockdown had er in de eerste golf moeten zijn. Rutte had beter naar de mensen moeten luisteren. De gewone mensen hebben er de meeste hinder van." Bij het krappe winkeltje van Krij ger Tabak aan de Kreukelmarkt vormt zich ook een lange rij. Som migen slaan rookwaar in, maar niet alle klanten komen voor tabak. Jos Geerlings schaft Staatsloten voor de Oudejaarstrekking aan. Hij wil de lockdown voor zijn, zegt hij. ,,An- ders was ik er van de week om ge gaan. Ik koop meteen een hele Het kabinet had die lockdown veel eerder moeten instellen straat. En meteen ook loten voor de trekking van 10 januari, dan zijn we er maar vanaf." Hopelijk lacht het geluk Geerlings eind deze maand toe. ,,Ik heb tot nu toe alleen een tientje gewonnen." Langeropen Sommige winkels die op maandag gewoonlijk gesloten zijn, hebben vandaag de deuren toch maar ge opend. Ook verruimen winkels hun openingstijden. Zoals bij het verbouwde Intersport. Verkoopme dewerker Thijs Inja: ,,Jammer dat er weer lockdown komt. We sluiten vandaag daarom niet om half zes vanmiddag maar om acht uur van- dinsdag 15 december 2020 De Statenfractie van Forum voor Democratie is weer kleiner geworden. Eelco van Hoecke stapt op naar aanleiding van de recente ruzies in de partijtop. Alleen fractievoorzitter Fred Walravens en Statenlid Martin Bos blijven landelijk partijleider Thierry Baudet trouw. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Medewerkers van Vopak krijgen met ingang van volgend jaar ruim 5 pro cent meer loon. Ook kun nen ze eerder stoppen met werken. Dat is de uitkomst van de maandenlange cao-on derhandelingen die vak bonden FNV Havens en CNV Vakmensen voerden met de directie van het tankopslagbedrijf. Het wereldwijd opererende Vopak heeft ook een ves tiging in Vlissingen, waar rond de 75 mensen wer ken. Het gaat goed met het bedrijf. Door de lage olieprijs heeft Vopak ge profiteerd van de vraag naar opslag van olie. WEMELDINGE Dik Kruijthoff (foto) is de nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen en van de ledenraad van landbouwcoöperatie CZAV. Hij volgt Johan Klompe op die zestien jaar lang de CZAV mee bestuurde. Kruijthoff is sinds 2018 commissaris. Privé is hij vennoot in een akkerbouwbedrijf in de Hoeksche Waard. Daar naast heeft hij ruime er varing opgedaan in het bedrijfsleven, onder meer in de bancaire sector en groothandel in meststof fen. Verder treedt akker bouwer en veehouder Wilco Verhage uit Koude- kerke toe tot de raad van commissarissen. Een fietser is gisteroch tend in Vlissingen ge wond geraakt bij een botsing met een auto. Het ongeval gebeurde om 08.55 uur op de Sin gel ter hoogte van de Korenbloemlaan. Twee ambulances kwa men met spoed ter plaatse om de gewonde te stabiliseren. Ook een traumahelikopter steeg op, maar die werd al snel afgemeld. Het slachtoffer is met de ambulance overge bracht naar het zieken huis. De automobilist mocht na het afleggen van een verklaring zijn weg vervolgen. Nog even Frank Balkenende en Theo Giele Goes - Marlena Wagenaar Antoine Hoendervangers en Marlena Wagenaar hebben nog snel inkopen gedaan bij de Action. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34