Als dit onder je bed gebeurt Klap voor scholen, winkels, theaters, bioscopen en bibliotheken Kamer heeft buikpijn van Intervence X v 1 V Hn - Zierikzee is aan een kleine vuurwerkramp ontsnapt. De politie trof bij een jongen onder zijn bed 120 Cobra's aan. Extreem zwaar en verboden vuurwerk. Springmeester Jacob Uittenboogaard die voor zijn werk oude gebouwen opblaast, snap er niets van. ,,Dit is geen vuurwerk meer. Het zijn explosieven. Bommen. Als er één in je hand ontploft, is je arm in elk geval tot aan je elleboog weg.'' zeeland 5 Een grote teleurstelling en een enorme stap terug, maar wel nood zakelijk. Zo reageerde Jan Lonink (foto), burgemeester van Terneuzen en voorzitter van de Veiligheidsre gio Zeeland op de lockdown. Hij zei dit na een extra overleg met zijn twaalf collega-burgemeesters in Zeeland. ,,Het is wrang dat het virus ons nu weer zo raakt, juist in deze periode." Hij wees op het oplopend aantal besmettingen en zei dat ook in Zeeland overbelasting van de zorg moet worden voorkomen. ,,Het voelde alsof we al op de uitweg uit deze crisis waren, maar we moeten nu een enorme stap terugzetten." Middelbare scholen Sluiting van middelbare scholen is begrijpelijk, reageerde Guus Hagt, directeur van de Mondia Scholen- groep. Hij moest nog overleggen met zijn collega's van andere Zeeuwse middelbare scholen, en kon dus nog niet namens hen spre ken. ,,Voor ons in het Zeeuwse, zeker het Walcherse waar onze scholen staan, zou het niet hebben gehoe ven. Per dag hebben we of geen of een leerling of medewerker met ziekteverschijnselen. Maar we be- Het is wrang dat het virus ons nu weer zo raakt, juist in deze periode grijpen ook dat het niet regionaal te finetunen is." Praktijkonderwijs mag doorgaan, maar Hagt vroeg zich af wat ermee wordt bedoeld. ,,Gaat het om de scholen voor praktijkon derwijs of ook om de praktijklessen in het vmvo en mbo? Dat vragen we morgen na." Basisscholen Sluiting van de basisscholen is niet leuk voor de kinderen, zei Pim van Kampen, voorzitter van de Coöpe ratie Primair Onderwijs Zeeland. ,,Kinderen horen op school en on derwijs te krijgen. Maar we begrij pen het wel. Als je de beelden zag van Schiphol twee dagen geleden; zaterdag was ik in het centrum van Middelburg en er liep horden men sen." Wel is het moment van de lockdown ongelukkig, vond Van Kampen. ,,Kinderen en leraren ver heugen zich op kerstvieringen. Daarom gaan de scholen proberen om dinsdag de kerstvieringen te doen en het jaar goed af te sluiten met de kinderen." Detailhandel Voor de detailhandel is de lockdown zonder meer een klap, reageerde Frank Bijleveld van de Middelburgse ondersnemersvereniging VOM. ,,Maar we moeten er met zijn allen doorheen. Laten we ons allemaal, de hele samenleving, aan de maatrege len houden." Sluiting van de win kels hing al sinds zondag in de lucht. ,,Maar als je de premier de maatrege len hoort uitspreken, komt het wel even binnen." Bijleveld en zijn col lega's hopen dat de consument na deze periode hun weg naar de win kels weer weten te vinden. In Heinkenszand heeft Wim de Roo niet naar de toespraak van Rutte gekeken. Hij verkoopt naast cadeau artikelen en woonaccessoires ook planten in zijn winkel Zomaar Leuk. Hij snapt de maatregelen wel, maar het zint hem niet dat supermarkten wel niet-noodzakelijke producten als bloemen en planten mogen ver kopen en hij niet. Theaters ,,Het is werkelijk verschrikkelijk", zei gisteravond directeur Frans Lievens van Zee landtheaters, waaron der de drie grote thea ters in de provincie vallen. ,,Het blijft maar voortduren. We worden opnieuw zeer getroffen, zeker omdat het nu gaat over een lan gere periode." De theaters hebben de programmering sinds maart al vele keren moeten omgooien. Zeelandtheaters was net begonnen met een alternatief pro gramma voor december en januari. Bioscopen Ad Weststrate, directeur Cinecity, zei gisteravond: ,,We hebben een prachtige premièredag gehad van De Slag om de Schelde. Ruim achthon derd mensen, een prachtige film die de Zeeuwen raakt. Helaas draaien we vanavond de laatste voorstellin gen en gaan we dicht tot 19 januari. Heel jammer, december is voor ons echt een oogstmaand." Bibliotheken Voor directeur Perry Moree van de Zeeuwse Bibliotheek was nog niet helemaal duidelijk wat het kabinet gisteravond precies heeft be kendgemaakt. Boeken af halen mag nog wel. .Publieksactiviteiten mogen niet meer, dat snap ik, maar mogen mensen nu zelf nog een boek komen le nen, of moeten ze het reserveren en dan opha len? Wij lieten al niet meer dan honderd mensen toe. Wat is dan veiliger, met zijn allen sa menklonteren bij de afhaalbalie of rondlopen en je boek uitzoeken?" Vanochtend overlegt de branche en dan wordt duidelijk wat wel en niet meer mag. I dinsdag 15 december 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 Lockdown komt hard binnen De boodschap van premier Mark Rutte is gisteravond ook in Zee land hard aangekomen. Neder land gaat vijf weken in lockdown. De reacties bevatten begrip en teleurstelling. En er zijn toch ook nog wel wat vragen. van onze redactie Vlissingen - Jan Lonink, Veiligheidsregio ZEELAND 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33