inda O Djpjd is rijp mor revival Bewoners worden vier keer getest 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Over drie weken is het zo ver: dan keert Big Brother na veertien jaar afwezigheid terug op de televisie. Deze krant kreeg alvast een rondleiding in het huis. Geen stapelbedden, wel een sauna en hottub. Het spant erom wat tot nu toe het grootste nieuws is uit Linda's Wintermaand. De be kentenis van Matthijs van Nieuwkerk afge lopen zondag dat hem als host van De Wereld Draait Door jarenlang een eigen wc is geweigerd? Kaassie voor een tv-columnist. Alleen al het beeld van de succesvolste presentator van Nederland die zich na een plas tien minuten schuil houdt op het toilet in de studio, omdat er bij de urinoirs aan de andere kant van de deur twee gasten tegen elkaar klagen over de uitzending. Het is niet moeilijk te raden hoe er in de Vara- directiekamer over de wens werd gesproken. ,,Tss, heb je het gehoord? Nu wil Matthijs ook nog een eigen wc. Alsof hij al niet genoeg verdient. Het idee, zeg. Hij kakt maar gewoon tussen de mensen of houdt het op tot thuis.'' Hollandser wordt het niet. Maar nee, het grootste nieuws van twee afle veringen Linda's Wintermaand zat niet in de uit zendingen zelf. Het zat in het interview dat Linda afgelopen weekend gaf aan deze krant, waarin ze zich verdedigde tegen 'alle kritiek' op haar gesprek met Rutte. Dat was een zeldzaam inkijkje in hMr hoofd. over een tv-programma waarmee ze 1,9 miljoen kijkers scoorde en waarmee ze zich op de valreep van 2020 toch nog langs Martien Meiland wurmde als belangrijkste kijkcijferkanon van de zender van haar broer. Ze kreeg naar eigen zeggen niets dan positieve reacties op de uitzending. In plaats van dat te vieren, laat ze haar manager deze krant bel len om gepikeerd weerwoord te geven op de voor spelbare kritiek van een paar (parlementair) jour nalisten dat ze Rutte niet genoeg doorzaagde over zijn coronabeleid. Nu heb ik hier wel eens badinerend geschreven over de geestelijke vermogens van de doorsnee SBS 6-kijker. Maar die snapt heus wel wat de opzet van Linda's Wintermaand is. Als het publiek ge sponsorde toastjes brie zit te eten, dan moet het gewoon gezellig blijven. Dan gaat het dus over de ongebruikte pannen van Rutte in plaats van coro- nacurves. En over Kaag als moeder en niet over haar politieke idealen voor Nederland. Gelukkig maar, zeg ik daarbij. Het interview met Linda legde voor de buiten wereld feilloos bloot dat een De Mol het slecht kan verkroppen als hij of zij zich miskend voelt. Ze zeggen publiekelijk dat slechte kijkcijfers hen niks doen, maar ondertussen hakt het er bij het ego van de familie keihard in dat SBS 6 niet het gedroomde succes is. Eén schrale troost: zowel Linda als John heeft op het werk tenminste wel een eigen wc. Quote van de dag Album van Lennon Media Inside lsof de hove nier net ver trokken is, zo gloednieuw ligt het tuintje van het Big iBrother-huis erbij. Alles lijkt op zijn plaats. De plantenbakken, het kunstgrasga zonnetje, de pizzaoven, de zitjes, de houtkachel en jawel ook een sauna en hottub. De acht bewo ners, ze zouden er zo in kunnen stappen. ,,Vijf weken geleden was ik hier voor het laatst en toen was hier gewoon nog een parkeerplaats. Moet je nu zien'', roept Geraldine Kemper enthousiast. Zij en Peter Van de Veire zijn de voice-overs en presenteren de wekelijkse live show van respectievelijk de Ne derlandse en Vlaamse Big Brother op RTL5, Videoland en het Belgi sche VIER. De moeder aller realityshows, die in 1999 een hype veroor zaakte, is terug van weggeweest. Niet vanuit Almere, waar de be woners destijds resideerden, maar 'gewoon' naast het gebouw van EndemolShine Nederland, de producent van het programma in Amsterdam Zuid-Oost. Het blauwe huis, omgeven met hek ken met groeneblaadjes-motief, staat pal naast de Johan Cruijff Arena. Normaal gesproken levert dat een tweewekelijkse kakofonie van geluiden op bij thuiswed strijden van Ajax. Maar door co rona komt er geen publiek. ,,En als het dak dicht is, hoor je so wieso niet veel, hoor'', stelt Jeroen Compeer, de gedelegeerd produ cent. Iedereen kan gerust zijn: de acht bewoners - vier Nederlan ders, vier Vlamingen - zijn straks echt honderd dagen afgesloten van de wereld. Geen telefoon, geen laptop, geen computer. ,,Geen contact met de buitenwe reld", benadrukt Compeer. Heel sporadisch krijgen de bewoners informatie. ,,In Amerika werd vier jaar geleden verteld dat Do nald Trump president zou wor den, maar de bewoners dachten toen dat dat een grap was'', glim lacht Compeer. Het enige contact met de buitenwereld is dat met de psychologe, bij wie ze weke lijks terechtkunnen. Kemper en Van de Veire leiden CORONAPROOF het bezoek door het huis. De ri ante huiskamer en keuken lijken af met de comfortabele banken, tafels, de barkrukken en 'door- kijkspiegels', bekend van eerdere edities en de verhoorkamers in politieseries. Ze hangen verderop, boven de wasbakken in de doucheruimte, ook. ,,Daar gaan de camera's alleen aan als kandi daten met z'n tweeën zijn en din gen bespreken'', verduidelijkt Kemper. En het toilet? ,,Daar hangt wel een camera, maar ook die gaat pas aan als daar mensen met z'n tweeën zijn en iets willen bespreken. Daar wordt niet zo maar gefilmd, maar de kandida ten weten dat ze nergens privacy hebben." Verticams Wat opvalt, zijn twee meedraai ende camera's, de zogeheten ver- ticams. Diverse medewerkers zit ten, staan en lopen door het huis: ze moeten als onderdeel van tests de bewoners voorstellen. In de keuken kunnen meerijdende ca mera's letterlijk in de pannen en potten koekeloeren. Een kijkje in de slaapkamer leert dat daar nog een en ander vertimmerd moet worden. De verschillen met toen: geen stapel bedden, geen scheiding. ,,De mannen en vrouwen slapen - an ders dan bij de vorige edities - nu wel op een kamer", legt Van de Veire uit. Links achterin het huis moet het meeste werk worden verricht. Hier in de dagboekkamer - de ruimte waar kandidaten indivi dueel praten tegen een camera - en de gameroom, staan potten met verf, liggen rollen tape en gereed schap en staat een bezem. Com peer en de presentatoren maken zich niet ongerust: met die ka- Als je niks kan, maakt het niet uit hoe je eruitziet Even de feiten op een rij. We hebben het hier dinsdag 15 december 2020 MUZIEK Het album dat John Lennon signeerde voor zijn moordenaar Mark Chapman, heeft op een veiling bijna 760.000 euro opgebracht. Het gaat om een exemplaar van Double Fantasy, dat Lennon met zijn vrouw Yoko Ono uitbracht. TELEVISIE Gijs Groente man en Marcel van Roosmalen zijn vanaf 3 ja nuari samen te zien in het nieuwe pro gramma Media Inside op NPO 3. Ze bespreken samen met gas ten de hoogte en dieptepunten van de media week. ■u Dennis Jansen In het Big Brother-huis geldt vanaf 4 januari geen 1,5 me- terregel. ,,De bewoners zijn voor, tijdens en na thuisqua- rantaine en een verblijf in een hotel straks vier keer getest", verklaart Jan Willem van Hof wegen, woordvoerder van RTL. De zender en producent zijn bijzonder waakzaam. ,,We werken met honderd man aan dit project. Thuis en hier op de werkvloer, waar in shifts wordt gewerkt. Als in een ploeg corona wordt vast gesteld, kunnen we razend snel schakelen", aldus produ cent Jeroen Compeer. Het is een van de verschillen tussen Big Brother toen (1999) en nu. - Zangeres Cher (74) stelt in The Guardian dat uiterlijk geen invloed heeft op succes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28