Terugblik in cijfers op een gedenkwaardig Formule 1-seizoen 27 Met de zege van Max Verstappen in Abu Dhabi kwam een ingekort, maar bewogen Formule 1-jaar ten einde. Een overzicht van een memorabel raceseizoen. dinsdag 15 december 2020 Kort, maar zeer intens Samenstelling: Arjan Schouten 22M7! Liefst 22 keer moest er dit jaar geracet worden. Het langste sei zoen ooit stond op de rol. Maar na de in extremis afgeblazen GP van Australië was het lang de vraag of het überhaupt nog tot een sei zoen zou komen. Dankzij een streng protocol werd alsnog een mini-kalender afgewerkt van 'slechts' 17 races. Het kortste seizoen sinds 2009. Geen racewinnaar die langer op zijn eerste succes moest wach ten dan de Mexicaan Sergio Pérez, die zijn 190ste race in Bah rein won. Een week later volgde in Abu Dhabi een uitvalbeurt. Ziet F1 hem terug bij Red Bull volgend jaar, of wacht een sabbatical? Zijn zevende wereld titel tikte Lewis Hamil ton binnen in Istan- boel, waarmee hij op gelijke hoogte kwam met Michael Schuma cher. Hamilton heeft ook al de meeste zeges (95), polepositi- ons (98), podiumplaat sen (165) en WK-pun- ten (3778) in bezit. Nog geen halve minuut was het, maar die 28 seconden die Romain Grosjean in Bahrein in een vuurzee overleefde, voelden aan als een uur. Na een fraaie carrière van 179 races en 10 podiumplaatsen lijkt het Formule 1-hoofdstuk van de Fransman nu definitief uit. Véél belangrijk: de vader van drie kinderen kan zijn hachelijke avontuur nog zelf navertellen. Na acht van de zeventien races mochten Lewis Hamil ton, Valtteri Bottas en Max Verstappen dit jaar samen naar het po dium. Dertien keer stond dat trio nu in totaal in willekeurige volgorde samen cham pagne te spui ten, net zo vaak als Fer nando Alonso, Sebastian Vet- tel en Mark Webber. Slechts één trio vierde nog vaker: Hamil ton, Vettel en Nico Rosberg (14 keer). Minstens zo'n grote verrassing als de zeges van Gasly en Pérez: de poleposition van Lance Stroll in Turkije. De Canadees Stroll werd de 101ste coureur op pole position. Verstappen vergrootte het gezelschap vorig jaar nog tot 100 man, met zijn eerste pole in Hongarije. TIEN In Abu Dhabi scoorde Max Ver stappen zijn tiende zege. In sei zoen zes pakte de Limburger twee overwinningen, één poleposition en een derde plaats in het WK, maar die gedroomde eerste wereldtitel bleef opnieuw uit. Liefst 24 van de 33 Formule 1-kampioenen hadden al minstens één titel binnen na zes jaar racen. Van de negen kampioe nen die langer moesten wachten, won er slechtst één coureur meer dan één titel: Mika Hakkinen, die uiteindelijk twee keer 's werelds beste was. Zijn toch wat twijfelachtige record van 177 races zonder podiumplaats was al wel veilig, maar met twee invalbeurten namens Racing Point kwam Nico Hülkenberg als supersub nog eens terug om het nog wat scherper te zetten. Een zevende en achtste plaats scoorde de Duitser, die nu al 179 races op een podiumplaats wacht. Antonio Giovinazzi zit hem als actieve coureur met de meeste races zonder podium (40) niet bepaald op de hielen. Nee, 2020 was niet het jaar van Ferrari. Een groot macht in de Formule 1, met 238 zeges. Maar in het jaar dat de Scuderia de 1000ste race vierde, kwam de for matie niet verder dan drie podiumplaatsen. Niet één keer werd er gewonnen. Dat gebeurde Ferrari in de laatste 25 jaar alleen in 2014 en 2016 ook. Met Pierre Gasly (Monza) en Sergio Pérez (Bahrein) kende 2020 eindelijk weer eens twee nieuwe racewinnaars. Dat was sinds 2012 (Nico Rosberg Pastor Maldonado) niet meer voorgekomen. In de tussenliggende jaren voegden alleen Daniel Ricciardo (2014), Max Verstappen (2016), Valtteri Bottas (2017) en Charles Leclerc (2019) zich bij het gezelschap van GP-winnaars. Pierry Gasly geniet van zijn eerste overwinning in de Formule 1 bij de GP van Italië. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27