11 1 ik vijf maal geel gaf' Pittige opdrachten voor Ajax en PSV in de Europa League 23 gareel kunnen houden, buiten club lastiger dinsdag 15 december 2020 corona. Op de club hanteren de jon gens keurig de maatregelen, maar zodra ze hier van het complex rij den, kun je onmogelijk weten wat ze continu uitspoken.'' Schreef Er zijn voorbeelden te over van (oud-)voetballers die buiten de club over de schreef gingen en in aanraking kwamen met de politie. Van Theo Lucius tot Eljero Elia en van Glenn Helder tot Jetro Wil lems. Welke instrumenten heb je als club om dit soort excessen tegen te gaan? Je hebt de controlfreaks onder de trainers (Ten Hag en Rutten dus), die dat het liefst zelf in goede banen leiden. Dat wil niet zeggen dat Ten Hag bij Ajax geen gebruik maakt van professionals. Joost Leenders, die als prestatiecoach succesvol samenwerkte met Mem phis Depay, is met zijn Talenten academie actief bij meerdere eredi- visieclubs. Leenders stelde al eens op aanvraag van speler of staflid persoonlijke gesprekken te voeren met selectiespelers. De mental coach, hoofd- of assis tent-trainer, aanvoerder, teamma nager, directeur en vooral zaak waarnemer, somt de directeur op. ,,Er zijn veel mensen binnen de or ganisatie die je invloed kunt laten uitoefenen op hoe een speler zich gedraagt. Zaakwaarnemers hebben dan het meest contact met spelers. Die band is vaak ook hechter.'' Voetballers en het overtreden van de wet, het is en blijft een ge voelig onderwerp. Bij een rondgang langs directeuren, trainers en zaak waarnemers heeft vrijwel niemand trek in de materie. En zij die wel iets willen zeggen, staan erop anoniem te blijven. ,,Mooi is dat'', reageert een prominente zaakwaarnemer. ,,Clubs balen van zaakwaarnemers, vinden dat we te veel geld kosten, maar als er shit is, kunnen we wel opdraven. Als het goed gaat, hoor je ze nooit.'' In negen van de tien huwelijken is weinig communicatie nodig, legt de directeur uit. ,,Het komt vaak ook door het milieu waarin een speler opgroeit. Voetballers hebben al een enorme aantrekkingskracht op de mensen om hen heen, laat staan als ze bakken met geld gaan verdienen. Dat zijn bedragen waar in sommige gevallen zelfs ouders van in de war raken.'' En contractu eel? De agent laat weten dat in vrij wel alle spelerscontracten discipli naire sancties zijn opgenomen die weinig effect sorteren. De boetes bedragen in de meeste gevallen tien procent van de bruto maandloon. ,,Maar in de praktijk worden die nauwelijks gegeven. Net als de mo gelijkheid tot ontbinden van het contract. Dat gebeurt, maar alleen als een speler weinig waarde verte genwoordigt." (Met medewerking van Mikos Gouka) Thessaloniki is dat de normaalste zaak van de wereld als beide aarts rivalen elkaar tegenkomen. Maar ook zonder de aanhang kookte het zondag vanaf de eerste minuut. Vliegende tackles, ruziënde spelers, woedende bestuursleden: het ge bruikelijke toneel werd opgevoerd bij de beladen stadsderby. En alsof Wat we naar ons hoofd kregen. Het is maar goed dat we geen Grieks verstaan - Bas Nijhuis het zo moest zijn, viel de enige tref fer van de wedstrijd van Aris uit een strafschop. ,,Een terechte pe nalty, de VAR heeft 'm gecheckt, dus daar was geen discussie over mogelijk. Althans dat vonden wij. Ze hadden in het stadion twee spe lerstunnels gemaakt en wij moes ten in de rust naar binnen waar PAOK ook zat. Dat hebben we ge weten. Wat wij niet naar ons hoofd hebben gekregen. Ook van de bege leidingHet is maar goed dat we geen Grieks verstaan haha. Ik vond het een prachtige belevenis. Van wege corona hebben ze een avond klok vanaf 21.00 uur, maar toen we het stadion verlieten zag je op de daken van de flats de supporters van Aris feest vieren." Bas Nijhuis floot de stads derby Aris-PAOK. foto bsr agency Ajax en PSV hadden een ge plaatste status bij de loting, maar treffen in februari toch een zware tegenstander in de zestiende finale van de Europa League. Voor Ajax wacht de Franse koploper Lille, PSV moet tegen de nummer één van Griekenland: Olympiakos. Daniël Dwarswaard Rotterdam In Lille maakte gisteren het hart van Sven Botman ongetwijfeld een sprongetj e. Het verhaal van de 20-jarige verdediger is inmiddels genoegzaam bekend. Ajax ver diende afgelopen zomer ruim acht miljoen aan hem zonder dat Botman ooit een minuut in het eerste elftal speelde bij de club waar hij werd opgeleid. Klinkt als een prima deal natuurlijk, al zul len ze zich in Amsterdam toch óók achter de oren krabben. Bot man, basisspeler bij de Franse koploper, krijgt lovende kritieken voor zijn eerste maanden in Noord-Frankrijk. Een volwaardige kans kreeg Botman bij Ajax nooit. Die Botman speelt in februari in de zestiende finale van de Europa League tegen Ajax. Van alle moge lijke tegenstanders behoort Lille Blij dat we de tweede wedstrijd straks thuis spelen - PSV-coach Roger Schmidt bij de sterkste ploegen die de Am sterdammers konden treffen. De koploper van de Franse competi tie dus, gedeeld met Olympique Lyon en zelfs één puntje voor de miljoenenploeg van PSG. Vorig seizoen speelde Ajax ook al tegen Lille, toen in de Champions League waarin beide ploegen het uiteindelijk niet redden omdat Chelsea en Valencia sterker wa ren. Ajax won toen twee keer. Met 3-0 in de eigen Johan Cruijff Arena en met 0-2 in Frankrijk. PSV Ook voor PSV wordt de eerste knock-outronde verre van een makkelijk karwei. Olympiakos is al jaren de bepalende macht in het Griekse voetbal. Ook nu staat de ploeg weer bovenaan in de com petitie. PSV-trainer Roger Schmidt noemt de loting 'pittig'. ,,Olympiakos is een moeilijke te genstander. Ik denk dat er moge lijkheden liggen om ons te kwali ficeren voor de volgende ronde'', zegt de Duitser. ,,We zijn blij dat we de tweede wedstrijd thuis spe len. Dat is een voordeel en maakte het belang van groepswinst afge lopen donderdag groot." Ook PSV komt een oude be kende tegen. De Eindhovenaren hebben de bij PSV mislukte mil joenenaankoop Bruma namelijk verhuurd aan de recordkampioen van Griekenland. Een succesnum- Sven Botman namens Lille in mer is de Portugees ook daar ove rigens nog niet. Mede vanwege blessures speelde Bruma nog maar vier wedstrijden voor de Griekse topclub. Barcelona FC Barcelona speelt in de achtste finales van de Champions League tegen Paris Saint-Germain. De Spaanse club en de Franse kampi oen, vorig seizoen nog finalist in de Champions League, werden bij de loting aan elkaar gekoppeld. De Duitse titelverdediger Bayern München werd aan Lazio Roma gekoppeld. Atalanta, dat Ajax woensdag uitschakelde in de Arena, neemt het op tegen Real Madrid. LOTING Champions League Achtste finales Europa League Laatste 32 GO actie. FOTO GETTY IMAGES Borussia Mönchengladb. - Man. City Lazio - FC Bayern München Atlético Madrid - Chelsea RB Leipzig - Liverpool FC Porto - Juventus FC Barcelona - Paris Saint-Germain Sevilla - Borussia Dortmund Atalanta Bergamo - Real Madrid* eerste duels: 16 en 17 februari returns: 23 en 24 februari Lille OSC - Ajax Olympiakos - PSV Wolfsberger AC - Tot. Hotspur Dinamo Kiev - Club Brugge Real Sociedad - Manchester United Benfica - Arsenal Rode Ster Belgrado - AC Milan Royal Antwerp - Rangers Slavia Praag - Leicester City FC Salzburg - Villarreal SC Braga - AS Roma FK Krasnodar - Dinamo Zagreb Young Boys - Bayer Leverkusen Molde FK - Hoffenheim Granada - Napoli Maccabi T el Aviv - Sjachtar Donetsk Duels op 18 en 25 februari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23