GEZOND Of ik de overheid vertrouw? Ik besluit haar te vertrouwen Vurig maagzuur met de feestdagen: Alsjeblieft, een 20 René Diekstra Naast hapjes voor de kerst slaan mensen ook tabletten in tegen brandend maag zuur. Zou dat uit zichzelf ook weggaan? En kun je lange tijd maagzuurremmers slikken? De feiten en fabels op een rij. dinsdag 15 december 2020 Regelmatig krijg ik de vraag of ik de overheid vertrouw als het gaat om het coronabeleid. Mijn antwoord is: ik besluit te vertrouwen. Sommigen vin den dat naïef van me en ik zal niet ontkennen dat dat zo is. Tenminste, niet als we het hebben over naïef in de oor spronkelijke betekenis van dat woord, 'natuurlijk' of 'van nature zo geneigd'. In die zin zijn de meeste men sen (gelukkig) naïef, wat verklaart waarom de meer derheid van ons de corona maatregelen opvolgt. 'Goede intenties zijn niet altijd voldoende om iemand te vertrouwen' Ons naïeve vertrouwen is een kwetsbaar en kostbaar goed. Kwetsbaar omdat het bewijs nodig heeft. En kost baar omdat vertrouwen de tweecomponentenlijm van de samenleving is. Iemand die je vertrouwt, schrijf je goede intenties toe. Hij of zij bedoelt het goed. Dat is soms wel, soms niet vol doende om iemand het volle vertrouwen te schenken. Je kunt een vriend veel verge ven en blijven vertrouwen ook al maakt-ie fouten, om dat zijn bedoelingen goed waren. Maar goede intenties zijn niet voldoende om René Diekstra weet niet zeker of het kabinet de juiste competenties heeft als het gaat om de coronamaatregelen. Toch vertrouwt hij erop. iemand als huisarts of mi nister-president te vertrou wen, die moet ook de nodige competenties hebben. De meesten van ons twij felen niet aan de goede in tenties van kabinet, RIVM en OMT. Wat dat betreft is er vertrouwen. Maar twijfel of gebrek aan vertrouwen is er wel degelijk wat betreft hun competentie aangaande het nemen van effectieve maat regelen. Zij roepen wel dat als iedereen zich aan hun maatregelen houdt, het virus bedwongen is. Maar klopt dat? Wat weten we over het percentage besmettingen dat wordt voorkomen als we afstand houden? Of mondkapjes. Harde fei ten over hun besmettingsre ductie ontbreken. Waarom dan toch opgelegd? Nooit geschoten is altijd mis, is een weinig vertrouwenwek kende uitleg. Terwijl het toch niet zo moeilijk is om uit te leggen waarom mond kapjes emotioneel en sociaal effectief groot verschil kun nen maken. Zoals een voetballer een kruis slaat vlak voor hij het veld opgaat en zich daardoor geruster voelt, zo is ook het opzetten van een mond kapje in belangrijke mate een bezweringsritueel. Het stelt jou geruster en laat an deren zien dat je met hen de strijd tegen het virus serieus neemt. Je toont goede inten ties en schept zo vertrou wen. En vertrouwen is nog altijd ons belangrijkste kapi taal. Ik besluit vooralsnog naïef te blijven. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl DIANA DE VELD FEIT Maagzuur is nuttig Maagzuur breekt ons voedsel op in stukjes, zodat de dunne darm er voe dingsstoffen uit kan opnemen. ,,Er zitten meer stoffen in maagsap die je spijsvertering helpen'', zegt maag darm-leverarts Pieter Jan de Jonge van het Erasmus MC. Doordat maag zuur erg zuur is - ongeveer net zo zuur als citroensap - doodt het slechte bacteriën. „Daarmee kun je maagdarminfecties voorkomen'', zegt David van Bodegom, hoogleraar Vitaliteit aan de Leyden Academy. ,,Aaseters zoals gieren hebben niet voor niets de zuurste maagsappen: op dode dieren die zij eten leven scha delijke micro-organismen.'' FABEL Maagzuur doet altijd pijn De maag is bekleed met cellen die goed tegen zuur kunnen. Je voelt er niets van, tenzij je daar een wond of zweer hebt. De slokdarm is wat min der toegerust op maagsap. De Jonge: ,,Soms stroomt er een beetje maag zuur in terug. Kort na de maaltijd is dat normaal. Ook daar voel je in prin cipe niets van.'' Het wordt pas een probleem als er te vaak en te veel maagzuur de slokdarm instroomt. ,,De binnenbekleding kan er dan ge voelig voor worden. Als je het maag zuur voelt branden, meestal achter je borstbeen, dan heet dat refluxziekte. Het gaat vaak gepaard met oprispin gen. Soms krijgen mensen ook maag sap of voedselresten in de mond.'' Zo'n 10 tot 20 procent van de volwas senen heeft minstens één keer per maand last van refluxklachten. FEIT Middenrif speelt een rol De slokdarm loopt door je middenrif, een grote, platte spier tussen de buik en borstholte die de maag helpt af sluiten. De Jonge: „Mensen met re- fluxziekte hebben vaak een midden rifbreuk: de opening in het midden rif waar de slokdarm doorheen loopt, is dan verwijd. Een klein deel van de maag kan erdoorheen glippen naar de borstholte. De sluitspier tussen de slokdarm en maag - in de volksmond ook wel 'klepje' genoemd - gaat dan lastiger dicht, waardoor maagsappen makkelijk de slokdarm instromen.'' Naast een middenrifbreuk zijn er ook andere oorzaken die kunnen lei den tot refluxziekte, zoals overge wicht, roken, alcoholgebruik en een trage lediging van de maag. FEIT Overgewicht geeft meer kans op vurig maagzuur Een middenrifbreuk is niet dé grote boosdoener bij brandend maagzuur. Van Bodegom: ,,De mens is echt niet verkeerd ontworpen.'' Hij maakt een vergelijking tussen miljoenen Neder- landers met maagzuurklachten en zwangere vrouwen. ,,Zij hebben in de laatste maanden van de zwanger schap vaak last van opkomend maag zuur. Dat komt doordat de baby hun maaginhoud omhoogduwt. In ons land is meer dan de helft van de be volking eigenlijk permanent zwan ger'', zegt hij, doelend op Nederlan ders met overgewicht. En een dikke buik zorgt voor druk op de maag. De Jonge: ,,Bij mensen met overge wicht en zwangere vrouwen zijn er ook hormonale veranderingen waar door de slokdarmsluitspier slapper wordt. Doordat we in Nederland steeds dikker worden, zien we een duidelijke toename van maagzuur- klachten en de complicaties daar van.'' FEIT Slik niet op eigen houtje Volgens de Nederlandse huisartsen richtlijn is de eerste behandelkeuze bij maagzuurklachten een gezonde leefstijl. Pas als dat niet helpt, komen medicijnen in beeld. ,,Te beginnen met de lichtste variant: de maagzuur binders'', zegt De Jonge. ,,Dat zijn ta bletten met onder meer kalk, die het maagzuur neutraliseren.'' Bekend zijn Rennie en Gaviscon. Ze werken plaatselijk en kortstondig. In de praktijk gebruiken de meeste patiënten zwaardere varianten, bij voorbeeld een H2-receptorantago- nist, zoals ranitidine. Dit type medi cijn zorgt dat je minder maagzuur aanmaakt. En dan zijn er nog de protonpomp- remmers, die eveneens de maagzuur- productie verlagen. Voorbeelden zijn Omeprazol en Pantoprazol. Je slikt ze eens per dag. Deze medicijnen wer ken het effectiefst en worden het meest voorgeschreven. Drie miljoen Nederlanders slikken ze op recept. Maar zonder zijn ze ook te koop. Een slechte zaak, vinden veel artsen. ,,Je IEDERE DAG EEN KADO' PC Het wordt weer Rennie-tijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20