Premier Rutte: 'Heftig en ingrijpend, maar onvermijdelijk' JOL Walcheren Alleen winkels voor eerste levensbehoeften nog open Alle scholen en kinderopvang gesloten, online onderwijs Alle publiek toegankelijke ruimtes zoals musea, theaters, dierentuinen en pretparken gaan dicht Sporten alleen met maximaal twee mensen in de buitenlucht, jongeren tot 13 jaar mogen wel in groepsverband trainen Per dag maximaal twee gasten boven de 13 jaar in huis, met de kerstdagen drie Thuiswerken is de norm „Nederland gaat op slot'', zei pre mier Mark Rutte gisteravond tij dens een live-televisietoespraak. Hij sprak van een 'heftig en ingrij pend' besluit om het land vijf we- ken lang te beperken, maar hij noemde dit 'onvermijdelijk'. Daarmee keert Nederland terug naar de lockdown zoals we die dit voorjaar kenden, maar dan nog iets strenger. Amper een week geleden gingen nog stemmen op om de ho reca te heropenen, maar de gezond heidsexperts hebben het kabinet gisteren tijdens overleg 'laten schrikken'. Op het ministerie van Algemene Zaken toonde RIVM- kopstuk Jaap van Dissel prognoses dat de zorg 'binnen enkele weken' overbelast dreigt te raken. Tot en met 19 januari blijft het grootste deel van winkels dicht, net als publieke locaties zoals sport- Dit is een ongelooflijk harde boodschap voor ondernemers scholen, dierentuinen, musea en bioscopen. Alleen supermarkten, banken, apotheken en speciaalza ken als slagers en bakkers mogen de deuren geopend houden. De scho len gaan op 18 januari weer open. Rutte kondigde aan dat mensen met contactberoepen, zoals kappers en sekswerkers, ook moeten stop pen. Gisteren al leidde het uitlek ken van de winkelsluitingen tot topdrukte in stadscentra. Compensatie Fysiotherapeuten en tandartsen, de zogenoemde medische contactbe- roepen, blijven wel actief. ,,Dit is een ongelooflijk harde boodschap voor ondernemers", erkende Rutte. Wel stelde hij compensatie in het vooruitzicht, zodat 'zo min moge lijk bedrijven omvallen'. Het kabi net raadt ook aan zoveel mogelijk af te zien van bezoek thuis, het maxi mum wordt twee personen. Be halve met kerst: dan is het aantal van drie toegestaan. ,,Maar eerlijk is eerlijk: kerst blijft helaas sober.'' De branchevereniging van de winkeliers noemt de lockdown 'de sastreus' en voorspelt veel faillisse menten. De premier hoopt dat 'met een vaccin' 2021 'een jaar van hoop en van licht aan het einde van de tunnel' wordt. De toespraak van Rutte werd ver stoord door een lawaaiprotest, net buiten het Torentje waar de pre mier de opname deed. Hij haalde naar hen uit door te zeggen dat 'we niet te maken hebben met een griep' zoals 'de demonstranten hierbuiten nog steeds denken'. P4-8, 10, 11 en ZEELAND 1-3 10°C Nieuwsmedia Nederland vijf weken op slot Het kabinet grijpt naar het strengste maatregelenpakket tot nu toe om het aantal corona besmettingen terug te dringen. Scholen en talloze winkels moe ten sluiten. Tot en met 19 januari valt het sociale leven nagenoeg stil. Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag -Premier Mark Rutte dinsdag 15 december 2020 Perioden met regen pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1