Onvrede over opstelling supermarkten m 16 ECONOMIE Vlak voor de kerstweek, waarin de super markten de hoogste omzetten halen, lopen de gemoederen hoog op. Medewerkers wil len hogere lonen afdwingen, de boeren be tere prijzen. Het Centraal Bureau Levens middelen, waarin de meeste supermarkten verenigd zijn, heeft vooral moeite met het boerenprotest. CBL vindt dat de boeren hun acties per direct moeten staken. De actiebereidheid onder zowel boeren als medewerkers is groot. Maar harde acties zo als de boeren die sinds vorige week voeren tegen de 'supers', hoeven de supermarkten van hun eigen medewerkers niet te vrezen, zegt FNV Handel. ,,Wij willen niet dat de consument de dupe wordt'', zegt sector- hoofd Mari Martens van FNV Handel. Daar houden ze het bij werkonderbrekin gen. Het drukmiddel is minder groot, maar duidelijk is de vakbond wel. De supermarkt medewerkers moeten 5 procent meer loon krijgen. Ook moeten de zon- en feestdagen toeslagen blijven zoals die nu zijn. ,,Als het slecht gaat, houden wij daar rekening mee in onze looneis. Nu de supermarkten goud geld verdienen, wordt het tijd dat ze dat de len met hun mensen, En niet volgend jaar maar dit jaar nog'', reageert FNV'er Martens. FNV verwijt de supermarkten met goed kope krachten en veelal tijdelijke contracten te werken en jonge mensen geen perspectief te bieden. De kritiek is ook bij boeren niet van de lucht. Zij willen met de supermark ten in gesprek over het keurmerk Farmer Friendly, waarmee zij een eerlijkere prijs krijgen voor hun producten zouden krijgen. Ook zij hebben het gevoel niet serieus geno men te worden. ,,We hebben niet eens een fatsoenlijk antwoord op ons voorstel gehad'', claimt voorman Mark van den Oever van Farmers Defence Force. In een reactie zegt het Centraal Bureau Le vensmiddelen wel degelijk het voorstel seri eus in overweging te nemen, maar dat zij de gestelde deadline - FDF wilde vóór 10 de cember een antwoord - niet haalt en meer tijd nodig heeft. ,,CBL kent dit voorstel, waaraan FDF sinds afgelopen februari heeft gewerkt, namelijk pas sinds 17 november. Wat ons betreft praten we na 14 januari.'' Als het aan CBL ligt, gaan alle partijen op 14 januari met elkaar om tafel over het ver- dienmodel van de boer. Dat zijn niet alleen organisaties in de land- en tuinbouw, maar ook partijen in de voedselindustrie, horeca, catering, veevoederindustrie én de overheid, de financiële sector. CBL waarschuwt de ac tievoerende boeren vooral hun acties per di rect te staken en geen nieuwe blokkades meer te organiseren die de voedseldistribu tie belemmeren en consumenten duperen. De boeren blijven voorlopig acties voeren. PostNL Prosus Basic-Fit 1^ POPULARITEIT LEVERTIJDEN Even leek 2020 ook voor de rijwielindustrie een rampjaar te worden, maar de branche komt glorieus uit de strijd. Fabrikant Accell Group, de grootste e-bikefabrikant van Europa, kan de vraag niet aan. ,,Als u in april een e-bike wilt, dan zou ik nu maar snel bestellen.'' Heerenveen Robots zijn nagenoeg afwezig in de fabrieks hal van Accell Group in Heerenveen. Aan lijn 7 staan vijftien mensen op een rij. Frame, stuurpen, bagagedrager, spat borden, motor, wielen. In drie kwar tier is een kaal frame veranderd in een moderne e-bike van Sparta, mor gen kunnen het ook fietsen van Koga, Batavus of een van de andere merken van de Accell Group zijn. Ze verkopen als warme broodjes. Accell Group ziet de omzet in dit coronajaar met zo'n 16 procent stij gen; van juli tot oktober was het zelfs 38 procent meer vergeleken met vo rig jaar ,,En we hadden nog veel meer fietsen kunnen maken, misschien wel 10 tot 20 procent meer, als we de onderdelen tijdig hadden kunnen krijgen'', zegt directeur Ton Anbeek. Door corona wilde opeens ieder een fietsen. Mensen zochten een vei lig alternatief voor het ov of wilden iets leuks doen tijdens de lock- downperiode. Niet alleen in Neder land, maar in heel Europa schoot de vraag omhoog. Aan die grotere behoefte kan niet Wij verwachten dat bakfietsen 30 tot 40 procent van de pakjes gaan bezorgen - Ton Anbeek, ceo zonder slag of stoot voldaan worden. In Azië, waar het gros van de onder delen wordt gekocht, vechten de fietsfabrikanten om zadelpennen en tandwielen. De inkopers draaien er overuren. Anbeek: ,,Er moet geïnves teerd worden door die toeleveran ciers daar, want de vraag is wel 20 procent hoger. We zagen het deze zo mer overal, ook bij de Italiaanse za dels van Selle Royal, de levertijd van 30 dagen ging naar 150 dagen. Maar het gaat nog wel tot begin 2022 duren voordat die nieuwe fabrieken er zijn.'' En 2020 leek nog wel een rampjaar te worden voor de fietsbranche. ,,In januari kregen we al last van corona in China. De toelevering van frames haperde. In maart moesten we de productie in Heerenveen daardoor terugschroeven naar 30 procent. Ver volgens kregen we de lockdowns; bijna in heel Europa gingen de win kels dicht.'' Handwerk Het bedrijf verkoopt dit jaar in Eu ropa ongeveer een miljoen fietsen, waarvan bijna een kwart in Heeren veen wordt gemaakt. In Nederland is de verhouding e-bikes/reguliere fiet sen fiftyfifty. ,,Van alles wat wij ma ken is inmiddels 70 procent e-bike'', dinsdag 15 december 2020 Supermarkten liggen onder vuur: van de boeren en van het eigen personeel. Ter wijl de winkels recordomzetten boeken, voelen boeren en medewerkers zich in de kou gezet. Natasja de Groot Rotterdam o +47% De post- en pakketbezorger profiteerde van de strengere coronamaatre gelen. GO De verzekeraar scoorde een plusje in een overwegend ne gatieve AEX. De techinves- teerder sloot de rij in de AEX. De fitnessketen werd geconfron teerd met een nieuwe sluiting van de sport scholen. a> E o De e-bikes zij n nauwelij ks aan te slepen De coronapandemie dwingt ondernemers de bakens te verzetten. Ton Voermans M E-bikes staan te wachten op transport. FOTO CORNÉ SPARIDAENS MGBiluS» Boeren protesteren bij een Jumbo-dis tributiecentrum in Breda. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16