Toeslagenstelsel gaat veranderen, de vraag is nu hoe NIEUWS 13 Commissie wil ook publieke verklaring van erkenning en waardering Dat zijn enkele adviezen van de com missie-Borstlap, die onderzocht hoe Dutchbatters geholpen kunnen wor den met de problemen waar ze nog steeds mee worstelen. De militairen voelen zich 25 jaar na de dramatisch verlopen missie nog al tijd in de steek gelaten, onvoldoende erkend en gewaardeerd, blijkt uit een groot onderzoek van het ARQNatio- naal Psychotrauma Centrum. Zij heb ben 430 van de ongeveer 850 militai ren ondervraagd die aan de missie hebben deelgenomen. De operatie in 1995 eindigde met de val van de moslimenclave Srebrenica, en de genocide op achtuizend mos limmannen door Bosnische Serviërs. De meeste veteranen kijken met gemengde gevoelens terug op deze tijd. Het kameraadschap en de levens ervaring noemen ze positief, blijkt uit het onderzoek. Maar de missie mis lukte door een gebrek aan mankracht, bewapening, brandstof en voedsel, een beperkt mandaat van de Ver enigde Naties en het uitblijven van erkenning en waardering spreekt voor de veteranen. En ze moeten actiever achter hun mensen gaan staan als er in de media aantoonbare onjuistheden worden gepubliceerd. Ook moet Defensie terugkeerreizen financieren en mogelijk maken naar Srebrenica en moeten ze elke veteraan in een brief uitnodigen zich te melden bij het veteranenloket als ze nog professio nele hulp nodig hebben. Onmogelijke missie Alice Schut van de Dutchbat-III ver eniging is blij dat er nu eindelijk werk wordt gemaakt van de erkenning, ook al is het 25 jaar later. ,,Het is pas te laat als iedere Dutchbatter dood is. Maar de meesten zijn nu nog in leven.'' Per soonlijk doet het advies om een scha devergoeding uit te keren haar niet zo veel. ,,Ik vind het veel belangrijker dat er nu zwart op wit komt dat we op een onmogelijke missie zijn gestuurd.'' Maar voor een aantal veteranen is het symbolische bedrag dat nu wordt genoemd, zeker niet genoeg, laat advocaat Michael Ruperti weten. Hij staat tweehonderd Dutchbatters bij die twee jaar geleden al een schade claim neerlegden. Zij eisten toen 1000 euro per verstreken jaar na de missie, wat nu zou neerkomen op 25.000 euro. ,,Door de psychische klachten, de morele verwonding én de reputatie schade blijven mijn cliënten van mening dat deze schade gecompen seerd moet worden en dat er gerichte maatregelen moeten worden geno men om de schade te herstellen. De nu voorgestelde compensatie is een goed teken, maar wordt niet gevoeld als een compensatie die recht doet aan de ge leden schade.'' Minister Ank Bijleveld van Defensie neemt de uitkomsten zeer ter harte. ,,Ik snap het belang van iedereen. De eerste stappen zijn gezegd maar er is meer nodig. Deze militairen verdie nen respect voor de onmogelijke posi tie waarin ze zaten. En erkenning voor het leed dat ze nog elke dag met zich meedragen.'' luchtsteun. Dat dit in de beeldvor ming Dutchbat wordt aangerekend, drukt zwaar op de veteranen. Een op de drie veteranen ervaart een duidelijk negatieve invloed van de missie op hun leven. Ze hebben het bijvoorbeeld psychisch moeilijk of kampen met andere gezondheids klachten. Ook hebben ze last van de publieke verwijten over Dutchbat en zijn sommigen het vertrouwen verlo ren in anderen, de politiek en de over heid. Een grote groep loopt nog altijd rond met klachten, vooral psychisch. De meeste veteranen voelen zich onvoldoende gewaardeerd door de overheid, het ministerie van Defensie en de samenleving. Ook door de me dia voelen ze zich weggezet als dader of schuldige. Ze hebben het gevoel dat ze zich nog altijd moeten verdedigen vanwege negatieve oordelen over Dutchbat III. Bij collega-veteranen en directe familie en vrienden is die waardering er wel. Twee derde van de veteranen wil dat er meer gebeurt om erkenning en waardering te krijgen. Een onafhanke lijke begeleidingscommissie onder leiding van Hans Borstlap adviseert nu elke Dutchbat III-veteraan een symbolisch bedrag uit te keren van 5000 euro. Defensie moet publiekelijk met een verklaring komen waaruit Er is haast geen onderwerp te be denken waar de afgelopen maan den zó hard op is gestudeerd als de hervorming van het toeslagenstel sel. Iedereen in Den Haag is door drongen van de gedachte dat het zó niet langer gaat, na het schandaal met de kinderopvangtoeslagen. Welke conclusies de parlementaire ondervragingscommissie donder dag in haar eindverslag ook trekt, nu al is zeker dat het systeem zal veranderen. De vraag is alleen: hoe? Het belangrijkste nadeel van het toeslagensysteem is dat van men sen wordt gevraagd dat ze een gla zen bol hebben: zij moeten bijvoor beeld vóóraf voorspellen hoeveel uren ze gaan werken of hoeveel kinderopvang ze afnemen. Op basis daarvan wordt de hoogte van de toeslagen vastgesteld. Maar o wee als de waarzeggerij niet strookt met de realiteit: iemand verliest zijn baan, gaat scheiden of minder werken. Dan verandert het recht op toeslag. In 80 procent van de gevallen krijgen mensen achteraf een correctie toe gestuurd. En zo'n aanpassing kan leiden tot hoge terugvorderingen. Zo kan het niet langer, vindt ook staatssecretaris Alexandra van Huf- felen van Financiën. 'Het stelsel is obsoleet', ofwel verouderd, meent ze. En daarom hebben haar ambte naren nu drie varianten aangedra gen: een kleine aanpassing, een wat grotere en een radicale hervorming. t In 80 procent van de gevallen krijgen mensen nu achteraf een correctie In de eerste variant blijven de huur- toeslag en het kindgebonden bud get bestaan, maar krijgen ontvan gers meer zekerheid door het recht op toeslag vast te stellen op basis van inkomsten van twee jaar terug. De zorgtoeslag verdwijnt door de zorgkosten minder via de premie en meer uit de belastingen te beta len. Tegelijkertijd zorgt een hoger minimumloon ervoor dat lage inkomens meer overhouden. De subsidie voor kinderopvang loopt niet langer via de ouders maar gaat direct naar de instelling. De tweede variant lijkt sterk op de eerste, maar daarin wordt niet de zorgpremie verlaagd, maar een ver zilverbare heffingskorting geïntro duceerd, ofwel de mogelijkheid dat mensen die nu geen belasting beta len geld toe krijgen. Alleen in de derde variant ver dwijnt het toeslagenstelsel en gaat ook de bijl in fiscale aftrekposten en heffingskortingen. In ruil daarvoor krijgen mensen extra uitkeringen. Dat één van deze varianten pre- cies zal worden uitgevoerd is on waarschijnlijk. Politieke partijen hebben elk hun eigen plannen en ook vanuit de wetenschap en in denktanks wordt stevig meege dacht. Maar wie door zijn oogharen kijkt ziet wel een aantal overeen komsten: zo willen bijna alle par tijen een hoger minimumloon, maar de SP wil daar veel verder in gaan dan de VVD. Ook zijn pro gressieve partijen voor gratis kin deropvang en hebben D66 en CU het idee van de verzilverbare hef fingskorting in hun verkiezings programma gezet. En dus hangt de toekomst van het toeslagenstelsel af van de verkiezingsuitslag. ,,Het moet, het kan en het is een kwestie van kiezen en doen'', zegt Van Huf- felen. ,,Dat vergt politieke moed.'' dinsdag 15 december 2020 Advies: geef Dutchbatveteraan symbolische schadevergoeding Dutchbat-veteranen die in de jaren 90 de val van Srebrenica in voor malig Joegoslavië meemaakten moeten een symbolische schade vergoeding krijgen van 5000 euro. Ook moet Defensie hen publieke lijk meer steunen, omdat de militai ren op een uitzonderlijke en onmo gelijke missie zijn gestuurd. Raymond Boere Den Haag m De commissie-Borstlap vindt dat Dutchbat-verteranen 5000 euro zouden moeten krijgen. Niet ieder een vindt dat genoeg. Veteranen van Dutchbat III bezoeken de begraafplaats in Potocari waar slacht offers van de geno cide begraven liggen. Onder: Vluchtelingen in de enclave in 1995. FOTO'S ANP, AP Het toeslagenstelsel gaat op de schop. Maar of de politiek alleen de bezem erdoor haalt of de bijl in de toeslagen zet, zal pas bij de kabinetsformatie blijken. Het huiswerk is in elk geval gedaan. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13