ISiipC 'Op het laatst pas dreigement van voedsel op de bon geschrapt' EUWS 11 v^TDI' E arpi' ii '-'"i1 ®t- .ü'irairt W 0i goed voor jou. Het was met hamste ren net als met ver vliegen bijvoor beeld: je weet dat het beter is om niet te doen, maar iedereen doet het, dus jij ook. En je wil in tijden van crisis ook wéten wat normaal is om te doen. Dan zie je je buurman met twintig pakken wc-papier en dan denk je: dat zal dan wel normaal zijn en dat doe je dan ook.'' Ondertussen liggen de distributiecentra vol tot aan de pla fonds. Maar pre mier Rutte kan roepen wat hij wil, de super markten zelf kunnen roepen wat ze willen, de beer is los. Heel Holland hamstert. ,,Op een gegeven moment kwam minister Wiebes bij ons in Woerden in een distributiecentrum op bezoek'', ver telt Ton van Veen. ,,Ik weet nog dat ik met hem door pakhuizen vol wc-pa- pier liep, maar het drong niet door bij de mensen. Want een kilometer ver derop waren ze in de winkel aan het vechten om de laatste rol.'' Hamsteren terwijl er geen enkele schaarste is. Het werd een probleem op zich. Marc Jansen van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel ver telt dat hij en enkele collega's met vertegenwoordigers van het ministe rie voor Landbouw en met boerenor- ganisaties zelfs over noodscenario's hebben gesproken. ,,Want trek de lijn maar door: wanneer wordt hamste ren plunderen?'' zegt Jansen nu. ,,De mensen waren bang. En hoe meer we riepen dat hamste ren niet nodig was, hoe meer de mensen ham sterden.'' Zelfs het sce nario van voed sel rantsoeneren komt die dag op tafel. ,,Je wil niet weten waar alle maal een noodwet voor is'', zegt Jansen. Voor voedsel op de bon bij voorbeeld. Het ministerie voelde wel voor het rantsoeneren van bepaalde producten. Dat hebben we uiteinde lijk kunnen tegenhouden, omdat dat gegarandeerd voor meer paniek en nog meer hamstergedrag zou zorgen. Op het laatste moment is het dreige ment van voedsel op rantsoen toen uit de persconferentie van Rutte ge schrapt.'' Maar op die persconferentie van Rutte, zondag 15 maart, ziet Neder land wel een ander gedenkwaardig moment. Doventolk Irma Sluis maakt pal achter Mark Rutte op televisie haar legendarische hamstergebaar. Het gebaar met de graaiende hand jes bestond allang. En tóch zagen we iets nieuws, vertelt Sarah Muller van het Nederlands Gebarencentrum, die een dag eerder contact had met Irma. ,,Ik had haar uitgelegd dat ze het ham- stergebaar met extra veel mimiek moest doen, juist omdat er een gekte aan het ontstaan was.'' Waar Rutte het dus over hamsteren had, beeldde Irma eigenlijk 'hamstergekte' uit. Het werd een van dé tv-momenten van 2020, ze ging er viral mee. Irma Sluis hield Nederland onbedoeld een hila rische spiegel voor: zo raar ^s jullie hamstergedrag nou. Komt het daardoor dat het daarna langzaamaan begon af te nemen? Ir- ma's gebaar komt aan het eind van week 11. ,,Die week was de absolute piek van het hamsteren'', kan Ton van Veen terugzien in zijn cijfers. De week van zien graaien doet graaien, van filmpjes van huilende zorgme- dewerkers die na hun werk lege schappen aantreffen in de supers. Maar na Irma's hamstergebaar be gint het hamsteren langzaam af te nemen. Terugkijkend constateert Ton van Veen dat zo'n twee weken later het extreme hamsteren wel voorbij was. Marc Jansen zegt, met een glimlach, 'dat we Irma absoluut dankbaar mogen zijn'. Frenk van Harreveld betwijfelt of het verdwij nen van het hamsteren aan Irma lag, maar: ,,Ze gaf hamsteren wel dat aroma van asociaal.'' Hoe dan ook: het hamsteren verdwijnt en keert niet meer terug. Hoewel er gis teren toch weer een piek in de win kels ontstond vanwege de nieuwe maatregelen. Asociaal Hoe asociaal waren we? Ton van Veen van Jumbo oordeelt niet hard: ,,Het is achteraf makkelijk praten. Nü weten we dat we dit aankunnen, maar in maart niet. En dat overle vingsinstinct zit in ons allemaal. Nu hebben wij een leuk gesprek, maar als wij met zijn tweeën naast een zinkend schip op een vlotje zitten en één moet eraf, kijken we toch ineens heel anders naar elkaar.'' ^CONCEPTS Het hamstergedrag van veel Nederlanders leidde tot lege schappen in de supermarkten. Vooral wc-papier en lang houd bare producten vlogen de winkel uit. fotos mine dalemans en anp - Marc Jansen, directeur CBL dinsdag 15 december 2020 Woensdag: de nieuwsquiz, 21 vragen over coronapersconferenties

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11