O 0 CD H O 10 NIEUWS Het was een van de engste uitwassen van de coronacrisis: hamsteren. Hele schappen in je karretje vegen, knokken om pakken pasta. In maart was het zo erg dat zelfs het plan voor 'voedsel op de bon' op tafel kwam. ,,Ik liep door pakhuizen vol wc-papier en één kilometer verderop vochten ze om de laatste rol.'' Victor Schildkamp et duurt welgeteld één uur na een pers conferentie van Rutte op 12 maart dat Ton van Veen, financieel topman van Jumbo, de eerste telefoontjes krijgt uit de filialen. ,,Ton, er is echt wat aan de hand, de men sen zijn massaal aan het inslaan, dat soort signalen'', vertelt Van Veen nu. Het coronavirus is dan al twee we ken Nederland binnengedrongen. Het voelt als een invasie. Niemand weet wat er gaat gebeuren. Brabant is al 'ge vallen' en zit in een lockdown. Rutte roept die 12de maart iederéén op thuis te blijven. Woorden als pandemie en quarantaine vallen en scenario's als het afsluiten van complete steden en regio's razen daarop vooruit. ,,En dan valt een mens terug op z'n overle vingsinstinct'', zegt Van Veen. ,,Je wil het gevoel hebben dat je ^ets doet. En wat k^n je dan doen? In elk geval zor gen dat je voorraadkast is gevuld. Al les wat houdbaar was vlóóg weg: wc- papier, pasta, deeg, alles in blik.'' Jumbo had al een crisisteam in het leven geroepen. De veiligheid van klanten en niet in de laatste plaats werknemers moest worden gewaar borgd. Maar de hamsterwoede die en kele weken door Nederland zou ra zen, overviel Jumbo toch. ,,Er werd op sommige plekken zelfs gevochten. Filiaalhouders belden ook wel eens in paniek op: de schappen zijn alweer leeg! En dan was net de vrachtwagen een uur daarvoor geweest.'' Het is dan half maart. Nog maar ze ven weken eerder, eind januari, ver scheen het woord 'hamsteren' voor het eerst in de Nederlandse media. Het gaat dan nog over brandhaard Wuhan, ver weg in China. 'Op vi deo's van lokale media zijn lege su permarkten te zien', schrijft de Volks krant 25 januari. Exact een maand later is de gekke hamsterziekte al duizenden kilome ter dichterbij. Het coronavirus heeft Italië bereikt. Het Belang van Limburg voert 25 februari Belgen op die vertel len dat er wordt gehamsterd in Zuid- Italië. Het hamsterleger rukt op als een oorlogsmachine. China, Italië, België, dan kom je al snel in zuid-Ne derland. En jawel: 27 februari - de dag dat in Loon op Zand de eerste coro napatiënt in Nederland wordt ont dekt - komt de eerste hamsterrepor tage, uit de Nederlandse enclave in België, Zeeuws-Vlaanderen. Karretje vol De Middelburgse Yan Wang, van Chinese komaf, laadt in dat verhaal haar karretje vol bij Albert Heijn. ,,In Nederland kunnen we leren van wat er in China is gebeurd'', zegt Wang. ,,Van de een op de andere dag waren daar de winkels gesloten. Daarom bereid ik ons gezin voor op het slechtste scenario.'' Ze loopt dan nog op de troepen vooruit. Het ham steren in Nederland beperkt zich nog tot mondkapjes en handgels. Nog wel. Op 28 februari is beau- tyvlogster Serena Verbon uit Houten een van de eersten in Nederland met enige invloed die het hamsteren filmt. Haar 112.000 volgers zien eerst via Instagramstories dat 'ze niet ge looft dat ze dit gaat doen, maar toch met haar vader een voorraadje voor twee weken gaat inslaan'. ,,Er waren al filmpjes van hele nuchtere Nederlanders uit Frankrijk en Italië over volle ziekenhuizen en lange rijen voor de supermarkt'', lacht Serena nu. ,,Ik ben alleen staande moeder, ik dacht: ik kan niet in mijn eentje in de rij bij de super markt gaan staan. Ik kan maar beter een voorraad hebben. Ik bracht het nog luchtig, maar ik kreeg zó veel re acties van mijn volgers die het ook wilden gaan doen. En vragen: wat moet ik kopen en wat koop jij dan? Ik denk dat ze dachten: als zo'n nuchter iemand als Sereen het al doet...'' Rutte spreekt ondertussen onheil spellende woorden dat 'we voor een ongekende crisis staan'. Het hamster virus grijpt razendsnel om zich heen. Gedragsdeskundigen en psy chologen verklaren zich in allerlei media suf over het fenomeen, maar - zo grappig - doen het zelf ook: ,,We weten dat juist door hamsteren te korten ontstaan en toch geven we er aan over'', zegt hoogleraar gedrags beïnvloeding Frenk van Harreveld in Trouw... En vertelt er eerlijk bij dat hij ook maar wat extra melkproducten heeft ingeslagen na 'apocalyptische associaties' in de supermarkt te hebben gekregen. ,,Ik heb ook kinderen thuis.'' Negen maanden later vertelt hij: ,,Dit was hét sociale dilemma: wat goed is voor de groep, is niet per se dinsdag 15 december 2020 GO 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. Tot 31 decem ber schrijven onze verslag gevers verha len over grote en kleine ge beurtenissen, over verdriet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna ach ter ons ligt. I Gekkehamsterziekte: vechten om een wc-rol, op de vuist voor oasta Irma Sluis hield Nederland onbe doeld een hilarische spiegel voor: zo raar is jullie hamstergedrag nOU. ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10