O 0 CD H I h r Alsjeblieft, een gratis Buitenkansje van de PZC 8 NIEUWS Waar Europa werd overvallen door corona, heeft Afrika al het een en ander geleerd door tientallen ebola-uitbraken. Ervaring die ons kan helpen, zeggen AzG-arts Hilde De Clerck en medisch historicus Manon Parry. mem 'Bezoek voor mensen in isolatie is juist belangrijk. Wij vragen familie te komen helpen' maandag 14 december 2020 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. Tot 31 decem ber schrijven onze verslag gevers verha len over grote en kleine ge beurtenissen, over verdriet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna ach ter ons ligt. Mark van Assen Hilde De Clerck woont in Mechelen, een stad tussen Brus sel en Antwerpen, in een land dat zwaar getroffen is door het coronavirus. België was in dit vreemde jaar zelfs een tijdje de coronahotspot van Europa, met de meeste besmettin gen, de meeste doden en de grootste verwarring over de elkaar steeds maar tegensprekende coronamaatre gelen. Maar De Clerck, huisarts, werkte een flink deel van het afgelopen jaar voor Artsen zonder Grenzen in Congo. In dat immense land in het hart van Afrika was in juni voor de elfde keer een ebola-epidemie uitge broken. En dat was vlak nadat de tiende uitbraak was bezworen en ie dereen dacht er nu voorlopig wel van af te zijn. Nummer elf lag 1250 kilo meter van nummer tien, in de noord westelijke provincie Equateur (ruim drie keer zo groot als België). Vliegende hond Grote kans dat niemand in Neder land, België en de rest van Europa in de gaten had dat er in 2020 ergens ver weg ook een andere epidemie zich een weg baande door dorpen en ste den. En dat die elf uitbraken in Congo slechts een deel zijn van wat er sinds 1976, toen de ziekte in Soe dan voor het eerst van zich liet horen, door Afrika raast. Nog even een geheugensteuntje. Ebola (of EVD, Ebola Virus Disease) is een ernstige, vaak dodelijke ziekte die in eerste instantie wordt overge dragen van dieren op mensen. Dat gaat via bloed, uitwerpselen of orga nen van onder meer vliegende hon den (een vleermuizensoort), gorilla's en stekelvarkens die ziek of dood in het bos worden gevonden. Als een mens eenmaal besmet is en ziek wordt, dan gaat het snel. Het virus kan worden overgedragen via het bloed en andere lichaamssappen (zo als braaksel en uitwerpselen), maar ook via voorwerpen waarmee de zieke in aanraking is geweest (zoals kleren of beddengoed). Extreem dodelijk De Clerk werkt al sinds 2007 met deze ziekte en geldt inmiddels als de ebola-expert van Artsen zonder Grenzen. ,,Ebola geeft geen grote epi demieën", zegt ze. ,,Niet zoals nu met corona het geval is. De meeste zijn zelfs relatief klein, met zo'n driehon derd of vierhonderd besmettingen. Maar de lethaliteit is wel groot.'' Met andere woorden: ebola is extreem dodelijk. Als een kwart van de men sen sterft, dan knijpt iedereen in zijn handen dat het maar een kwart is. Soms overlijdt tot 80 en zelfs 90 procent van de patiënten. ,,Het kan ook door een ziekenhuis razen'', zegt ze. ,,Ik heb in Sierra Leone gezien dat een hele isolatieafdeling bezweek. Ebola creëert een enorme angst in de samenleving, zorgt voor volledige destructie. En het gezondheidssysteem zakt in elkaar. Mensen durven niet eens meer naar het ziekenhuis. Daar komt bij dat veel mensen geloven in hekse rij en denken dat iemand met ebola verdoemd is. Iemand die de ziekte overleeft, wordt buitengesloten.'' De sleutel tot een goede aanpak van ebola, en daar is De Clerck heilig van overtuigd, is het winnen van ver trouwen. ,,En eerlijkheid. De mensen vertrouwen je alleen maar als je eer lijk bent. Je legt het uit, je staat hen bij en je probeert samen de beste op lossing te vinden.'' Ze heeft het ge merkt in al die uren, dagen en weken die ze doorbracht in besmette gebie den, toen ze sprak met zieke en ge zonde mensen om hun angst en wantrouwen weg te nemen, om te vragen of ze zich alsjeblieft willen laten behandelen. ,,Dat gaat altijd met fluwelen handschoenen. De mensen zijn bang. Ik heb meegemaakt dat patiënten werden verstopt en dat onze teams werden aan gevallen.'' - Hilde De Clerck Geen formulier Door de decennialange ervaring met ebola weten landen als Congo en Oe ganda niet alleen hoe belangrijk bij voorbeeld contactopsporing is, maar ook dat het makkelijker is als dat per soon-op-persoon gebeurt, zegt De Clerck. ,,Die landen kunnen dat. In Congo bijvoorbeeld heeft het Rode Kruis overal vrijwilligers, ook in het jeugdwerk en straathoekwerk. Dat is Met onze Buitenkansjes worden de feestdagen extra bijzonder. En wij trakteren jou iedere dag op een gratis kado! Het kado van vandaag is het boekje Hamersma's recepten en wijnen. Je kado staat nu klaar op pzc.nl/buitenkansjes PC 1 ka kan ons vee o Kado van vandaag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8