POLITIE Trumps juridische strijd loopt ten einde 7 Recherche omarmt de technologische vooruitgang De bevlogenheid waarmee Ruud Staijen over de forensische opsporing praat, brandt door het scherm. Eigen lijk is het symbolisch dat het inter view met de programmadirecteur van de politie via een videoverbinding plaatsvindt. Juist in digitalisering van het speurwerk liggen de grootste kan sen, is zijn pleidooi. Forensisch onderzoek, het tech nisch onderzoek naar sporen bij mis drijven, is nu nog een arbeidsintensief proces. Laten we uitgaan van een over val. Forensisch rechercheurs komen op de plaats delict om voorzichtig spo ren te 'rapen': vingerafdrukken, voet afdrukken, dna. „Vingerafdrukken worden opgenomen en meegenomen naar het bureau. Dna gaat in buisjes en in kratten. Die worden met auto's naar het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) gereden. Daar is de capaciteit niet oneindig, dus vaak kan een be perkt aantal dna-sporen worden ge analyseerd. Het resultaat laat meestal enkele weken op zich wachten.'' Cruciaal En dat terwijl tijd cruciaal is in elk on derzoek naar de dader. ,,Hoe sneller we na een misdrijf onderzoeksresul taten hebben, hoe hoger de pakkans'', zegt Staijen. ,,Hoe mooi is het als fo rensisch rechercheurs direct op de plaats delict dna kunnen laten analy seren en vergelijken met de dna-data- bank strafzaken? Of als je met de be veiligde politietelefoon een foto maakt van vingerafdruksporen, zodat die meteen door het systeem kunnen worden gehaald? Dan kan de dader misschien direct in beeld komen. De sporen zijn immers nog vers en moge- lijk vinden we gelijk de buit of aanvul lend bewijs.'' Het is geen verre toekomstmuziek, want de techniek is al zover. In ver schillende proefprojecten experimen teren politie, het Openbaar Ministerie en het NFI met nieuwe mogelijkhe den. Eén daarvan is LocalDNA. De po litie beschikt nu over een bus waar mee gecertificeerde medewerkers op de plaats delict dna-sporen direct uit lezen. Met een beetje geluk kan de ver dachte daarmee binnen enkele uren worden gevonden. Met verse sporen vinden we mogelijk gelijk de buit of aanvullend bewijs Een andere technologische doorbraak is automatische gezichtsherkenning. Stel dat de vermoedelijke dader door een beveiligingscamera is gefilmd. De software om gezichten te vergelijken is beter geworden. Het loont om de beelden meteen door de database te halen. ,,Een medewerker beoordeelt het eindresultaat, maar de computer doet steeds betere suggesties.'' Water aan de lippen Kortom, de techniek kan het werk van forensische opsporing efficiënter en makkelijker maken. En dat is hard no dig, want anderhalfjaar geleden stond het water de rechercheurs nog aan de lippen. Door pensionering van veel re chercheurs moesten driehonderd nieuwe werknemers worden ingepast. Dat aantal is ruimschoots gehaald, on der meer vanwege een overweldigend aantal van 4000 sollicitanten. ,,Het in passen van de nieuwe mensen vraagt nog heel wat qua opleiding en begelei ding, maar we staan er beter voor'', zegt Staijen. Toch vindt de politiedirecteur dat het tijd is om door te pakken met in novaties. De vraag naar forensische opsporing in onderzoeken blijft maar groeien. En het forensisch specialisme komt van ver. Pas vorig jaar kregen re chercheurs hun eigen laptop, zodat ze op de plaats delict digitaal gegevens konden invoeren. Over de dna-bus werd acht jaar geleden al gesproken. Nu rijdt er één rond. ,,Ik baal er soms van dat dingen lang duren.'' Als Staijen zou beschikken over vol doende middelen, zou hij het wel we ten. ,,Dan werken forensische opspo ring en digitale opsporing nauw sa men met tactische opsporing en intel ligence. Daarmee zouden we een grote stap vooruit zetten in de ratrace tegen criminelen. Maar dat vraagt om vol doende centen en politieke steun.'' INNOVATIES Vooruitgang bij de politie Snelle dna-straat Alle Amerikaanse staten hebben hun verkiezingsuitslagen officieel gemaakt. Vandaag stemt het zoge heten kiescollege, waarmee ook de winnende totaalscore van Biden wordt bekrachtigd. Hij heeft 302 kiesmannen, Trump verliest met 232 kiesmannen. Trump blijft tweeten dat hij in werkelijkheid won, en bestolen is dankzij de 'grootste stemfraude ooit gepleegd in de Verenigde Staten van Ame rika'. 'We zijn pas net begonnen met vechten!', schreef hij dit week end in hoofdletters op Twitter. Toen fanatieke supporters op za terdag door Washington trokken, en gewonden vielen bij vechtpar tijtjes met extreemlinkse tegende- monstranten, tweette hij hen be moedigend toe. Zijn voormalig ad viseur nationale veiligheid Michael Flynn verscheen om aanhangers hoop in te praten. ,,Er zijn nog steeds wegen'', zei Flynn. ,,We N vechten met geloof, en we vechten met moed.'' Het hoofd van justitie in Texas, Trump-bondgenoot Ken Paxton, stapte naar het hof met een verzoek om uitslagen in vier doorslagge vende staten ongeldig te verklaren. Texas vond dat Pennsylvania, Wis consin, Georgia en Michigan de verkiezingsregels niet had mogen aanpassen om stemmen per post toe te laten. Het zijn staten waar Bi- den won. Over aangepaste kiespro- cedures in minder invloedrijkje sta ten, of staten waar Trump won, be klaagde Paxton zich niet. Een flink deel van de Republi keinse partij deed onder grote druk van Trump actief mee aan die po ging de president in het zadel te houden. Paxtons collega's uit 17 Re publikeinse staten en 126 Republi keinen uit het Huis van Afgevaar digden steunden de rechtszaak. Hun eigen minister van justitie, de Republikein Bill Barr, verklaarde géén stemfraude te hebben gezien. De Texaanse zaak leek vooraf al kansloos, en had volgens experts meer weg van een pr-stunt. Maar de gevolgen zijn bloedserieus. Di verse Republikeinse functionaris sen die niet mee willen gaan in de fraudefantasie van Trump zijn ern- stig bedreigd. De hoogste recht bank van de VS weigert nu om zich voor het karretje van Trump en zijn volgelingen te laten spannen, ook al is een derde van de rechters door hem benoemd. Trump maakte in het najaar nog haast om Amy Co ney Barrett in het hof te benoemen, in de hoop dat zij hem goedgezind zou zijn bij geschillen over de ver kiezingsuitslag. 'Het hooggerechtshof heeft ons echt in de steek gelaten', reageerde hij teleurgesteld op Twitter. 'Geen wijsheid, geen moed!' Met de afwij zing van het hoogge rechtshof is de juridische wan- hoopsstrijd zo goed als beëindigd. Veel mogelijkheden om nog naar de rechter te stappen zijn er niet meer. Na de bijeenkomst van het kiescollege van vandaag bekrach tigt het Congres vervolgens op 6 ja nuari de uitkomst, een formaliteit. maandag 14 december 2020 GO Versere sporen, hogere pakkans door digitalisering speurwerk Automatische gezichtsherkenning en dna-analyse metéén op de plaats delict. De sleutel tot het sneller oplossen van misdrijven ligt in het digitaliseren van sporen, zegt de politie. Koen Voskuil Den Haag LANDELIJKE EENHEID Met een busje, ingericht als rijdend forensisch laboratorium, kan de politie op de plaats van een misdrijf dna- sporen omzetten in data, die direct voor analyse naar het NFI worden gezonden. foto anp - Ruud Staijen, progammadirecteur Dankzij innovaties bij het NFI en door private laboratoria in te schakelen, probeert de politie sneller en meer sporen te onder zoeken. Synthetische drugs Door drugssporen structureel te ana lyseren en verza melen, hoopt de politie criminele sa menwerkingsver- banden bloot te leggen. Inzetcoördinatie Op de plaats delict probeert de politie de ideale mix van opsporingsdeskun digen bij elkaar te krijgen. Cold case dossiers De politie onder zoekt of het digita liseren van case dossiers ze toe gankelijk maakt voor computeron- derzoek. Ook oud rechercheurs, poli- tievrijwilligers en studenten worden ingezet om oude dossiers met een nieuwe blik door te spitten. Donald Trump faalt in zijn pogin gen de Amerikaanse verkie zingsuitslag van tafel te krijgen, maar zijn partij legt zich nog steeds niet neer bij zijn verlies. Ook niet nu het kiescollege dat gaat bevestigen. Karlijn van Houwelingen Washington Trump blijft vechten tegen de verkiezingsuitslag. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7