Virus zet Duitsland in harde lockdown Koud? 5 daarna weer dicht te draaien.'' Rutte beloofde afgelopen week dat Nederlanders tijdens de kerst - net als nu - maximaal drie gas ten per dag mogen ontvangen. Doorstroomlocaties Vandaag liggen bij het kabinet verschillende scenario's op tafel. De lichtste variant - een maatre gel die zo goed als zeker wordt in gevoerd - is de sluiting van 'door stroomlocaties', zoals bioscopen, theaters, musea, pretparken, Er werken 800.000 mensen in de detail handel, van wie het merendeel thuis zou komen te zitten zwembaden en dierentuinen. De zwaarste variant die wordt besproken is een harde lock- down, zoals afgelopen maart. In de ministerraad wordt van ochtend nog gediscussieerd over de zwaarte van de nieuwe maat regelen. Daarbij kijken de be windspersonen met een schuin oog naar Duitsland, waar vanaf woensdag scholen, niet-noodza- kelijke winkels en kappers dicht moeten tot 10 januari. Hubert Bruls, voorzitter van het Veilig- heidsberaad van burgemeesters, vindt dat Nederland niet kan achterblijven. ,,Het contrast wordt anders te groot'', zegt hij. Hij vreest dat Duitsers hier mas saal kerstinkopen komen doen als de winkels in Nederland wél openblijven. Toch heeft het kabinet winke liers tot nu toe altijd ontzien. De brancheorganisatie van winke- liers, INretail, deed gisteren een smeekbede om de niet-noodza- kelijke winkels open te houden. ,,Bij een totale sluiting leg je de economie bijna helemaal plat'', waarschuwde een woordvoerder. ,,Er werken 800.000 mensen in de detailhandel, van wie het me rendeel thuis zou komen te zit ten.'' Van minister Eric Wiebes en staatssecretaris Mona Keijzer (Economische Zaken) wordt ver wacht dat zij zich vandaag zullen verzetten tegen een winkelslui ting. Over een volledige lock- down, waarbij thuisblijven de norm is en alleen essentiële rei zen nog zijn toegestaan, werd in kabinetsstukken eerder gesteld dat de gevolgen 'economisch ge zien desastreus zijn'. Op zo'n volledige lockdown lijkt het vandaag niet uit te draaien. Zo is het nog onderwerp van discussie of de scholen direct moeten sluiten. ,,De kans is gro ter dat de kerstvakantie voor het onderwijs met een week wordt verlengd'', stelt een Haagse bron. De verwachting is dat mensen el kaar met kerst en de jaarwisse ling meer opzoeken. Door de scholen pas op 11 januari te ope nen, is de incubatietijd van het coronavirus - zo'n tien dagen - voorbij. Onverantwoord PvdA-leider Lodewijk Asscher riep het kabinet gisteren al op in actie te komen. ,,Het is niet ver antwoord nog langer af te wach ten'', vindt Asscher. ,,Ik roep het kabinet op vandaag nog te doen wat nodig is in het belang van onze gezondheid, de medewer kers in de zorg en de economie.'' Volgens SP-leider Lilian Marij- nissen zijn nieuwe maatregelen 'onontkoombaar'. ,,Laten we ho pen dat het lang wachten met ex tra maatregelen niet al te ernstige gevolgen heeft gehad.'' De regering en de zestien deel staten werden het gisteren eens over de aanscherping, die voorlopig geldt tot 10 januari en nodig is omdat de lockdown light 'niet genoeg' heeft gehol pen. Het aantal besmettingen stijgt veel te hard, aldus bonds kanselier Angela Merkel. Supermarkten en andere za ken voor dagelijkse levensbe hoeften zoals apotheken, dro gisterijen en banken blijven open. Kappers, massagesalons en andere in lichaamsverzor ging gespecialiseerde zaken gaan dicht. Bedrijven wordt verzocht 'royale' thuiswerk mogelijkheden te bieden voor personeel. Voor kinderen die niet thuis kunnen blijven is er noodopvang in kinderdagver- blijven. De regering komt ge dupeerde ondernemers finan cieel tegemoet. Dat kost ruim 11 miljard euro voor een maand. De contactbeperkingen blij ven zoals ze zijn: maximaal vijf personen uit twee huishou dens, kinderen onder de 14 jaar niet meegerekend. Tijdens de kerstdagen geldt een versoepe ling en mogen maximaal tien personen uit meerdere huis houdens elkaar ontmoeten, mits het gaat om leden van de kernfamilie (broers en zussen). Vuurwerk Op oudjaarsavond en nieuw jaarsdag gelden een samen scholingsverbod en een vuur werkverbod op alle door ge meenten aangewezen plekken, om extra drukte in ziekenhui zen te voorkomen. In de openbare ruimte geldt een alcoholverbod. Daarmee verdwijnen ook de populaire kraampjes met Glühwein to go, waar veel mensen nu samen en vaak binnen 1,5 meter toch een beetje de kerstsfeer probe ren te proeven. Besmettingen Duitsland Besmettingen Nederland IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 81 Ik heb weleens midden in de win ter in een joert gezeten, in Mongo lië, een week lang, in m'n eentje. Min 23 was het daar. De boer, op wiens land de joert stond, vond dat ik me niet zo aan moest stellen. Het jaar daarvoor was het min 40. Toen vroren de koeien dood op het land. Elke ochtend moest-ie een rondje op de steppe maken op zoek naar nieuwe slachtoffers. Toen ik er was, ging een van zijn koeien kalven. Dat gebeurde in een open stal, maar het kalfje werd direct te slapen gelegd tussen de kinderen van de boer. Dat wilden ze niet blootstellen aan deze temperaturen. Mij wel. Min 23 dus. In mijn joert kreeg ik het overdag overi gens best behaaglijk warm, met een gek kacheltje, dat een van de oudere dochters van de boer altijd kwam aansteken. Dat moest je zelf bijhou den, met een beetje hout. Mega- efficiënt kacheltje. Kon ik best. Maar 's nachts ging het vuurtje uiteinde- Ik lag onder acht ouderwetse wollen dekens, alleen de neus er nog bovenuit lijk toch uit. En ook de dochter van de boer kwam niet meer langs. Was het 's ochtends min 30 IN je joert. Ik lag onder acht ouderwetse wollen dekens, alleen de neus er nog boven uit. Koud! En dan naar buiten om je behoefte te doen. Dus dat het hier in ons huis in Duitsland nu 's ochtends rond het vriespunt is, daar moet ik niet over zeuren. Maar toch, je merkt wel hoe verwend we zijn met onze centrale verwarming en onze gashaarden op spaarstand. We vergeten hoe het is als het buiten vriest en binnen ook bijna. 's Ochtends eerst de houtka chels aanmaken, dan de boter ont dooien. Als ik in m'n eentje ben, is dat overigens wat makkelijker dan wanneer de hele familie hier is. Soms als we met zijn vieren zijn en de kachels in de keuken, de woonka mer en een slaapkamer aan het sto ken zijn, voel ik me net zo'n Chinese borden-artiest; van stokje naar stokje rennend om alles draaiende te hou den. Maar enfin, lekker houthakken is ook goed voor de mens. En geeft een masculien gevoel. Je moet het wel op tijd doen natuurlijk. Niet pas als je het hout nodig hebt. Daarom hebben alle Duitsers in mijn dorp ook zulke enorme houtstapels op en rond hun erven. Wijze les uit de Pfalz: hak je hout op tijd! Hij slaat op zoveel situaties, u mag 'm zelf inkop pen. maandag 14 december 2020 GO -Woordvoerder van INretail In Duitsland geldt vanaf woensdag een serieuze lock down. Alle niet-levensnood- zakelijke winkels moeten sluiten. Scholen gaan ook dicht, maar scholieren krij gen les op afstand. Caspar Naber Berlijn/Rotterdam 9924 10.000 8000 6000 4000 2000 13 dec 1 mrt 12 dec 1 mrt ©141220 Bron: Johns Hopkins University ©141220 Bron' RIVM Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reacties: frankpoorthuis@dpgmedia.nl ►▼-4 Het is veel te druk in de winkel straten, vindt het kabinet dat met lede ogen toeziet hoe het aantal coro nabesmettingen op loopt. Gisteren kwa men de ministers Kajsa Ollongren, Ferd Grapperhaus en Hugo de Jonge met premier Mark Rutte (met de klok mee) in spoedover leg bijeen. fotos anp, ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5