Rioolheffing in Terneuzen blijft de zwakste schouders ontlasten Windturbine Zelzate staat te wiebelig op zijn benen 5 WANDELING BEVEREN VERBINDT Het Grenspark Groot Saeftinghe kan weleens een grote trekpleister worden. Belgen weten het toekomstige natuurgebied volop te vinden. Corona helpt erbij. Het is zondagochtend. Op het programma staat een fietstocht, uitgestippeld door de gemeente Beveren onder het motto Beveren Ver bindt. Het thema is in het licht van de omstreden ontpoldering van de Prosper- en Hedwigepolder wel wat cynisch gekozen. 'Grenspark in tijden van corona, toch met Joos Vijd op pad'. En wie mag Joos Vijd (1360-1439) zijn? Eén van de eerste inpolderaars in het gebied. De verrassing bij aankomst in Prosperdorp, toch zo'n beetje aan het einde van de wereld, is groot. Alle parkeerplaatsen bij de kerk zijn bezet. Er zijn er zelfs te wei nig. Wat is er aan de hand? Is er een hoogmis in de kerk? ,,Nee, dat niet", weet dorpsbe woner Jan De Wolf die bij de kerk een praatje komt maken met Benny Van de Velde en zijn zoon Thomas. Ze laden het hout van ge knotte wilgen in. De Wolf wijst één oorzaak aan: de tweede coro- nagolf. „Mensen moeten wat." ,,Het is weer een wat anders", verklaren twee Gentenaren hun komst. Ze zeggen genoten te heb ben van het polderland en de Schelde, waarlangs het te ontpol- deren natuurpark Hedwige- en Prosperpolder in aanleg is. Dat de Antwerpse haven binnen handbe reik ligt, deert hen niet. ,,Het maakt dit gebied juist spannend." De Gentenaren hebben uiter aard van Joos Vijd gehoord. Hij is ook de man die opdracht gaf tot het schilderen van een van Vlaan- derens beroemdste kunstwerken, Het Lam Gods van de gebroeders Van Eijck dat in de Sint-Baafska- thedraal in Gent hangt. Dat het vreemd overkomt aan deze inpol- deraar nü fiets- en wandeltochten te wijden, ontgaat hen. ,,Is dat niet vooruitgang?", vraagt één van de Gentenaren zich af. Aantrekkingskracht Omer Cerpentier ziet het anders. Hij staat met zijn auto bij een boerderij in Prosperdorp. Hij woont al zijn hele leven in de pol der. ,,Ik heb nog foto's van zo'n honderd jaar geleden. Inpolderaars staan erop bij hun woonbarakken. Die mannen hebben zo hard ge werkt Met de Joos Vijd-wandel- en fietstochten worden zij geëerd, zou je kunnen zeggen. Het ver stilde poldergebied heeft zeker aan aantrekkingskracht gewonnen, is te merken op de nieuwe dijk langs de te ontpolderen Prosperpolder. Het is er vrij druk met fietsers en wandelaars. ,,In Tielrode aan de Schelde waar wij wonen, is het ook mooi", zegt Erik De Meijer die met zijn gezin op de dijk loopt, ,,maar daar hebben we alles al tien keer gedaan." 'Polder is ook natuur!', staat er gens onderweg. In Emmadorp is een nieuwe bed and breakfast, Het Verborgen Geluk, ingericht. Pol- dertoeren.com in Prosperdorp biedt al langer in een platte kar poldertochten aan. Grenspark Groot Saeftinghe is ontdekt als verdienmodel. ,,Als corona voorbij is, wordt het weer rustiger", voor spelt Prosperdorper De Wolf met enige hoop in zijn stem. Al jaren is het de WD een doorn in het oog dat 1 alleen eigenaren op basis van de onroerendzaak- waarde van hun bezit rioolheffing moeten betalen. Bijna elk huis is immers op het riool aangesloten. Na de gemeenteraadsverkiezingen van 2018 traden de liberalen toe tot het college van B en W van Terneu zen. Met de partners TOP/Ge meentebelangen, CDA en Chris tenUnie werd toen afgesproken on derzoek te doen naar de rioolbelas ting. Diverse studies zijn sinds dien uitgevoerd, waaruit B en W onlangs de conclu sie trokken de manier van inning van de riool- heffïng voorlopig zo te houden. Eén van de eisen was dat een nieuwe wijze van inning moet bijdragen aan minder waterverbruik. De belas ting koppelen aan waterverbruik bleek echter ingewikkeld en leidt tot hoge inningkosten, stelt wet houder Frank van Hulle (TOP/GB, financiën). VVD-wethouder Sonja Suij (foto) stemde als enige tegen. ,,Dit is een principekwestie", ver klaart zij. „Riolering is een alge mene voorziening. Het is logisch dat iedereen daaraan bijdraagt." In veel gemeenten geldt een vast tarief voor de rioolheffing voor ei genaren én huurders. In Terneuzen dragen huurders via via overigens ook bij, tenminste als verhuurders de heffing doorrekenen. De huidige inningsmethode is ingevoerd on der oud-wethouder Co van Schaik (PvdA) in 2011, waarmee ervoor is gekozen de sterkste schouders de zwaarste lasten te laten dragen. ZELZATE De mast van een windturbine in aanbouw op de grens bij Zelzate is zaterdag vermoedelijk door de wind zo sterk in beweging gekomen, dat is besloten veiligheids maatregelen te nemen en de mast af te toppen tot zestig meter. Een zone van tweehonderd meter rond de turbine is uit voorzorg afgezet, wat ook ge volgen heeft voor de scheep vaart op het naastgelegen Ka naal Gent-Terneuzen. Om de mast te stabiliseren zijn de twee bovenste delen gede monteerd, waarmee die nog zestig meter hoog is. Op de grens bij Zelzate, op een ter rein van bouwbedrijf Jan De Nul, komen twee windturbi nes. Zij reiken inclusief rotor bladen tot 200 meter. Eén mo len is zo goed als voltooid. Op drachtgever is energieconcern EDF Luminus. De molens staan pal op na tuurgebied Canisvliet bij Westdorpe. Plannen voor windturbines bij Canisvliet, en ten noorden van Sas van Gent stuitten niet zo lang ge leden op zo veel verzet van omwonenden dat die ijlings in de ijskast zijn verdwenen. maandag 14 december 2020 Lopen langs de polder van Joos Vijd Harmen van der Werf Prosperdorp Prosperdor- per Jan De Wolf zoekt wil- genknotters Benny en zoon Thomas Van de Velde (vlnr) even op, zo maar voor een praatje. ,,Door- deweeks is het hier heerlijk rustig." fotos ca- MILE SCHELSTRAETE De familie De Meijer is zondag zeker niet alleen op de nieuwe dijk langs wat het nieuwe natuurgebied Prosper-Hedwigpolder moet worden. De rioolheffing in Terneuzen blijft toch onveranderd, wat be tekent dat alleen woning- en an dere pandeigenaren die blijven betalen. De VVD wilde dit graag veranderen, maar heeft bakzeil gehaald. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54