Bevrijdingsmuseum krijgt honderdste lindeboom Online en in Westerkerk 5 SAMENWERKING TIEN KERKEN VIEREN SAMEN ONLINE KERST 'Stille nacht, heilige nacht' klinkt er uit de katholieke kerk in Goes. De brassband van het Leger des Heils repeteert nog even voordat de opnames voor de 'online kerstviering' echt van start gaan. Tien kerken slaan daarvoor de hand ineen. Dominee Joshi van Veen: ,,Dit is in Goes nooit eerder vertoond." Ga er maar aan staan. Tien kerken met de neus de zelfde kant op krijgen voor een gezamenlijke kerstviering. Toch is het gelukt. En zijn zaterdag in de Maria Magdale- nakerk in Goes opnames gemaakt. Zoals van de brassband van het Leger des Heils, die Stille nacht, hei lige nacht speelt. Even later gevolgd door een muzikaal optreden van tieners uit diverse Goese kerken, die Ere zij God zongen. Het idee voor een 'online kerst viering' is ontstaan doordat de kerstzang vanwege het coronavi rus dit jaar niet kon doorgaan. Een aantal protestantse kerken uit Goes, verenigd in de stichting GoednieuwsGoes, organiseert om het jaar een kerstzang op een mooie plek in Goes. De laatste keer bij de Sint-Maartensbrug. ,,Toen zijn we gaan kijken wat wel kan", zegt dominee Joshi van Veen van de Evangelische Rafaël-gemeente. Goed luisteren Na groen licht van burgemeester Margo Mulder wist Van Veen tien kerken te enthousiasmeren voor een gezamenlijke viering. Van ka tholiek en hervormd tot evange lisch en gereformeerd. Alle ge zindten doen mee. ,,Nog best een uitdaging", zegt Van Veen. „Iedere kerkgemeenschap heeft zijn eigen cultuur en gebruiken. Zie dat maar eens op elkaar af te stemmen. Qua prediking uit de Bijbel wil je geen water bij de wijn moeten doen." Dat is ook niet gebeurd. ,,Een kwestie van heel veel met elkaar praten. Goed luisteren vooral", zegt Van Veen. Dat is gelukt, ge tuige het draaiboek waarin alle kerken aan bod komen. ,,Het is mooi in balans. Enerzijds het ac cent op een persoonlijke relatie met Christus zoals dat klinkt in de evangelische gemeente, tegelijker tijd muziek en liturgische herken ningspunten uit allerlei kerkstro- mingen." En niet alleen de kerken komen aan bod. Naast zang en Bij bellezingen, is er ook ruimte voor een kerstgroet van de burgemees ter. Vervolg met Pasen Met live-opnames hebben alle ker ken dit jaar inmiddels ruime erva ring opgedaan. Die ervaring kwam goed van pas bij het op poten zet ten van een online viering, zegt Van Veen. Als je het hem vraagt krijgt de samenwerking zeker een vervolg. ,,We zijn elkaar beter KERSTVIERING gaan begrijpen." Hij hoopt in de toekomst, mogelijk met Pasen, op een nieuwe samenwerking. sK# y\"\- - In totaal zijn drie grenslindes ge plant. Ze staan op het veldje tegen over de Sherman-tank. Een mijl paal voor de leden van de service club. ,,Het is de honderdste boom die we in dertig jaar tijd planten", vertelt Lauran de Winter uit Ovezande van de Kiwanis. Eind jaren 80 is de club gestart met het planten van grenslindes. De eerste op de kruising van de Kaneelpol- derdijk met de Zwaaksedijk, net buiten Kwadendamme. Sindsdien gaan er jaarlijks twee tot drie de grond in. Eeuwenoude traditie ,,Het planten van lindes is histo risch gezien een eeuwenoude Zuid-Bevelandse traditie", zegt De Winter. ,,Sinds de eerste inpolde ring in de middeleeuwen werden hier al lindes geplant als begren zing van een polder." Door de jaren heen zijn veel van deze bomen be zweken door ziekte, storm, verka veling en wegenaanleg. Doel van de serviceclub is op zo veel moge lijk historische punten waar lindes hebben gestaan, bomen terug te plaatsen. Past perfect En hoewel op het museumterrein in Nieuwdorp nooit lindes hebben gestaan, passen de bomen volgens directeur Traas goed bij het totaal plaatje. ,,Naast de bunkers die we hierheen hebben gehaald, de dij ken die we hebben aangelegd, pas sen de lindes perfect bij het beeld dat wij de bezoeker van Zuid-Beve land willen meegeven." Niet alleen plant de Kiwanisclub jaarlijks lindes, een speciale werk groep voert ook jaarlijks onder houd uit aan de honderd bomen. En heeft precies in beeld waar er historisch gezien bomen hebben gestaan. maandag 14 december 2020 BE 'Dit is in Goes nooit eerder vertoond' Timo van de Kasteele Goes De kerstviering wordt kerst avond vanaf 19.30 uur uitge zonden via goesviertkerst.nl en duurt ongeveer een uur. Voor wie toch graag samen komt met anderen, wordt de viering vijf keer vertoond op een groot scherm in de Westerkerk. Dat gebeurt 24 december om 19.30, 20.45 en 22.00 uur en een dag later om 10.00 en 11.15 uur. Een plekje reserveren kan later via de genoemde website. Op het terrein van het Bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp is zaterdag door leden van Kiwa- nisclub Goes-De Bevelanden de honderdste grenslinde de grond ingegaan. ,,Het sluit mooi aan op de historie die wij als museum in beeld willen brengen", zegt mu seumdirecteur Stef Traas. «KW s Nieuwdorp Timo van de Kasteele cvr1K: v 1 vtÊ%*&iësleir&-% - Leden van serviceclub Kiwanis planten grenslinden bij het bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp. Vlnr: Jan de Jager, Lauran de Winter en Jan de Ruiter. Hond Boris van het Bevrijdingsmuseum kwam ook helpen graven. foto marcelle davidse j Kijk op de site bij /video —.y Creatieve kerken maken er deze tijd het beste van Opnamen in de Maria Magdalenakerk in Goes. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52