Kruip in de huid van een zoutzieder 4 Henk Zwartelé draagt oude dokterswoning over aan stichting KIO In 1971 werd Henk Zwartelé huis arts in 's-Heerenhoek. Dat was in een heel andere tijd dan nu. Hij was niet alleen huisarts mét apotheek aan huis, maar was ook de EHBO- post van het dorp en stond 24 uur per dag paraat. Doktersposten die de avonden en nachten overnamen waren er nog niet. ,,Ik heb ook 1100 bevallingen gedaan", vertelt Zwar telé. Want in die tijd bevielen vrou wen vrijwel altijd thuis. Bij nacht en ontij spoedde hij zich ontelbaar keren naar de vrouwen om een Ik was de dokter van Jan Raas, heel zijn carrière lang baby ter wereld te helpen. En als het nodig was bracht hij ze gewoon met zijn eigen auto naar het zieken huis. Dat hij veel van huis was trok een wissel op het gezin. ,,Ik heb weleens een schoolbord in de wachtkamer opgehangen met daarop de tekst dat we tussen de middag graag samen wilden eten", vertelt dochter Nicole. ,,Niet dat het hielp", lacht ze. Zeer betrokken Zwartelé was zeer betrokken bij zijn patiënten. Kende de achter gronden en de gezinssituatie. Wist waar ze werkten, bij welke baas en of er problemen waren. ,,Wij waren in die tijd echte gezinsartsen", zegt hij. Zwartelé stond ook open voor veranderingen. Zo verdiepte hij zich in acupunctuur in een tijd dat dit nog niet zo bekend was. ,,En als ik tegen een geval aanliep waar ik niet uit kwam, kon ik dat inzetten." Henk Zwartelé was niet alleen 'de dokter' op het dorp. Hij was ook maatschappelijk actief. Zo was hij jarenlang voorzitter van voetbal vereniging De Patrijzen en later van voetbalvereniging Goes. Hij was voorzitter van de fanfare, gaf EHBO-lessen en was voorzitter van de oudervereniging van de school. Hij ging, als dat lukte, bij patiënten op bezoek in het ziekenhuis. ,,En als iemand overleed ging ik naar de uitvaart." Met dorpsgenoot en oud- profrenner Jan Raas had hij een bij zondere vertrouwensband. ,,Ik was zijn dokter, heel zijn carrière lang. Ik leerde hem kennen toen ik een telefoontje kreeg dat zijn vader ziek was. Toen ik daar kwam zat hij te poetsen aan een wiel. Ik vroeg hem of hij een fietser was en hij vertelde dat hij nog niet wist of hij wielren ner wilde worden of voetballer." Lot uit de loterij Na 35 jaar stopte Zwartelé met zijn praktijk. Hij bleefin 's-Heerenhoek wonen. En nu, na bijna vijftig jaar, zijn hij en zijn vrouw om gezond heidsredenen vertrokken naar Goes. In het voormalige dokters huis wonen straks tien kinderen en jong-volwassenen met een verstan- delijke of lichamelijke beperking die 24 uur per dag verzorging krij gen. Voor Mary Korten van zorgor ganisatie KIO is de aankoop een lot uit de loterij. ,,Dit kwam op ons pad. Zo mooi, zo ruim en op zo'n mooie plek. En we konden snel schakelen, de gemeente Borsele werkte ook goed mee." Korten hoopt in januari met de interne verbouwing te beginnen en als alles mee zit verhuizen de nieuwe be woners in april. Marcel Modde Bruinisse De zoutziederij in Bruinisse be stond gisteren op de kop af één jaar. Het begin was gelijk groots, met de lancering van het ambach telijk gewonnen zout uit de Oos- terschelde in restaurant RIJKS van het Rijksmuseum met chef-kok Joris Bijdendijk. Sindsdien is de vraag en productie in een stroom versnelling beland. Veel mensen willen ook komen kijken in de zoutloods op het bedrijventerrein, maar tot dusver houdt Clerx die boot af. Als alles doorgaat, komt daar binnenkort verandering in. Clerx speelt al langer met het plan voor een bezoekerscentrum, waar men sen kunnen zien hoe het zout wordt gemaakt. ,,Dat zal niet al leen een impuls geven aan ons be drijf, maar zorgt er ook voor dat Bruinisse nog aantrekkelijker wordt als toeristische bestem- Zeeuwsche Zoute bestaat één jaar en is ambitieuzer dan ooit ming. Iets waar we graag aan mee werken, want dit dorp mag door meer mensen gezien worden." Tot het zo ver is, maakt Clerx voor één keer een uitzondering op zijn regel om bezoek te weren. Als traktatie voor de eerste verjaardag begint Zeeuwsche Zoute een actie, die kans biedt om één dag in de huid van een zoutzieder te krui pen en mee te draaien in het be drijf. De actie is gekoppeld aan een speciale digitale adventskalender op de Facebookpagina en Insta- gram van Zeeuwsche Zoute. Clerx wil volgend jaar verder doorstoten in de kookwereld. De zoutziederij heeft subsidie van de provincie ge kregen om nieuwe producten op de markt te brengen en onder zoekt onder meer de combinatie met zeekraal en zeewier. MIJN DORP, MIJN STAD maandag 14 december 2020 'Wij waren echte gezinsartsen' Eigenlijk hadden oud-huisarts Henk Zwartelé en zijn vrouw Rosa Croes nog lang willen wonen in 's-Heerenhoek. Maar zijn gezondheid dwong hen tot een andere keuze. De oude praktijk houdt - tot blijdschap van het tweetal - wel een maat schappelijke functie. Het is ver kocht aan stichting KIO. Melita Lanting 's-Heerenhoek -Henk Zwartelé De Zeeuwsche Zoute zet de plannen voor een eigen bezoe kerscentrum door. ,,Een ope ning in 2021 is te ambitieus, maar er worden komend jaar wel voorbereidingen getrof fen", zegt initiatiefnemer Chris tian Clerx. GOES Pannakooi Goes-Noord, 14.00 15.30 uur: Sport& Spel 6-12 jaar; Panna kooi Goes-West, 19.30-19.30 uur: Sport&Spel 6-12 jaar; 19.30-20.30 uur: Voetbalactiviteiten vanaf 12 jaar; Zorg centrum Ter Weel, Johannaplantsoen 1, vanaf 19.30 uur: Alzheimercafé orga niseert informatie avond over 'Langer thuis blijven wonen met dementie' 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Gra tis sporten 'S-HEER ARENDS- KERKE Ambachts- weg 9, 09.30-11.30 en 13.00-15.00 uur: Masterclass schilde ren van 'Kunst In-per spectief' 'S-HEER HENDRIKS KINDEREN Heer Hendrikhuis, 14.30 19.00 uur: Kinder- dans en streetdance KAPELLE Sportcen trum Groene Woud, 09.00, 09.30 en 10.15 uur: Liz en Wes spet- terles, baby- en peu- terzwemmen KRABBENDIJKE Stationshuis, 13.30 15.00 uur: Knutselen en spelletjes vanaf 10 jaar RILLAND Gymzaal Cromvlietstraat, 19.30-21.00 uur: Re creatief volleyballen WAARDE Dorpshuis, 19.45-20.45 uur: 'Fit in Waarde' WEMELDINGE De Wemel, 13.00 17.00 uur: Vrije in loopmiddag YERSEKE MFC Tehaere, 08.45 uur: Zumba en buikspier training Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check bij de organi satoren of u nog kunt deelnemen. Henk Zwartelé op de stoep van zijn oude dokterswoning in 's-Heerenhoek. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51