II Een papegaai is een keuze voor het leven 5 MONDRAGON LASTIG OPENINGSJAAR Ontbijtmand en klassieke muziek Toen Govert Janzen -ge pokt en gemazeld in de hotelwereld, perfectio nist- in 2017 overstapte van Badhotel Domburg naar het Zierikzeese Mondragon in aanbouw, had hij nooit kunnen bevroeden dat hij binnen een jaar twee keer door vergaande over heidsmaatregelen zijn marsroute gedwarsboomd zag. In 2017 was het voormalig theater nog één grote bouwval, maar de hotelier zag dwars door de puinhoop heen een rijke toekomst voor een nieuw Mondragon aan de Oude Haven. Zij aan zij met aannemer/eigenaar Hans Boogert kleurde hij het plaatje in en ging 7 december vorig jaar voortvarend van start. Mondragon kende in het eerste kwartaal dit jaar een bezetting van gemiddeld 25 procent. ,,En dan doe je het niet slecht voor een begin nend viersterrenhotel", vindt Jan zen zelf. Met de lockdown in het voorjaar viel er geen cent te ver dienen. Maar in de zomermaan den kwam het herstel, oplopend van half vol tot vrijwel geen lege kamer meer. Met het aanscherpen van de maatregelen en een 'alco- holklok' vanaf acht uur 's avonds Op een gegeven moment moet de motor wel weer aangaan ACTIVITEITEN kwam de klad er weer in. ,,Duit- sers bleven al weg, omdat ze an ders thuis verplicht tien dagen in quarantaine moeten. En met die alcoholklok zijn we ook de Belgen kwijt. Die komen vooral voor een arrangement met een mooi diner in ons restaurant Cristó. Deze maand zitten we op een bezetting van 20 procent. We leven echt van weekend naar weekend, zijn nu ook alleen van donderdag tot en met zondag geopend." Die bittere praktijk bleef niet zonder consequenties. Elf mede werkers werden ontslagen. De overige vijftien staan voor minder uren op de loonlijst. ,,Zo houden we onze kosten en bedwang en redden we het tot 31 maart. Maar op een gegeven moment moet die motor ook wel weer aangaan. Dan is ons werkkapitaal op, moet er geld bij of zullen we het bedrijf wellicht zelfs moeten sluiten." Janzen en zijn hotelmanager Nanda Willemse trekken onder tussen alles uit de kast. Onder meer met een uitgebreid arrange ment van een zevengangendiner in combinatie met een overnach ting houden ze het vuur bran dend. Willemse: ,,Door de sluiting van restaurants kunnen mensen verder nergens terecht, dus doen ze het zo. Ik realiseer me dat het heel lastig is voor collega's, wan neer ze langslopen en hier wél mensen lekker zien zitten eten aan tafel." Het aantal couverts in Cristó is gehalveerd tot dertig, in verband met de voorgeschreven 1,5 meter afstand. Lunchcafé 't Gou den Elfje is omgebouwd tot Le Bi- strót, waarmee twintig plaatsen zijn teruggewonnen. Er is geen centrale opvang; we heb ben opvanggezinnen die pape gaaien opvangen. Dat kunnen vo gels zijn met gedragsproblemen, of vogels die na een sterfgeval een nieuw huis zoeken." Op deze zaterdagochtend hebben Dorith en haar team zowel eigen vogels als vogels mee die op zoek zijn naar een nieuw gezin. Bezoe kers kunnen kennis met ze maken, leren hoe ze ze op hun arm laten opstappen en hoe hun vleugels ge kortwiekt moeten worden. Ze legt de mensen geduldig van alles uit. „Sommige vogels zijn al tam, maar andere moeten heropgevoed of ge socialiseerd worden, zodat ze her plaatsbaar zijn." Het is volgens Dorith belangrijk dat er een klik is. ,,Een papegaai wordt net zo oud als een mens. Het is een keuze voor het leven." Die klik lijkt er vandaag in ieder geval te zijn tussen Ara Tico en Stefanie Kerkhof en Auke en Marcus Bou- wense uit Amsterdam. Lekker aaien Stefanie: ,,Een papegaai als huisdier sprak ons wel aan. Via internet kwamen we bij de SVP terecht." Tico zit inmiddels ontspannen op de arm van Auke en laat zich lekker aaien en kriebelen. Zoon Marcus (6) is enthousiast. Hij ziet adoptie van Tico wel zitten. Auke: ,,We wilden niet naar een kweker en hebben juist een goed gevoel bij de SVP. Het zou mooi zijn als wij Tico een nieuw plekje kun nen bieden." Nu ze door corona niet bij de op- vanggezinnen thuis iets mogen or ganiseren, kan de stichting tijdelijk terecht in het voormalige pand van Formido in Burgh-Haamstede. En daar is voorzitter Dorith van Ewijk maar al te blij mee. ,,Deze momen ten zijn voor ons heel belangrijk, omdat mensen op die manier ken nis kunnen maken met onze vogels. maandag 14 december 2020 'We leven van weekend naar weekend' Een luxe hotel openen vlak voor de uitbraak van een coronapan- demie. Niet bepaald het meest ideale moment. Krap vier maan den had Govert Janzen om zijn Mondragon in de kijker te spe len. En toen kwam de lockdown. Ook de huidige 'lightversie' hakt door op de jonge boom. ,,We komen de winter wel door. Maar na 31 maart moet de motor weer volledig kunnen draaien." Marcel Modde Zierikzee -Govert Janzen Nanda Willemse en Govert Janzen hebben de voorgevel van Mondragon in kerstsfeer ge bracht. Op de ramen van de Ha venzaal op de eerste verdieping is iedere drie minuten een fees telijke projectie te zien en wordt afgeteld naar de jaarwisseling. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Mondragon zoekt de klandizie ook buiten de deur, onder meer met een VIP ontbijt-cadeaumand die per limousine wordt thuisbe zorgd. En wie iets bijzonders in eigen keuken wil kokkerellen, kan (17 en 31 januari en 14 en 28 februari) aanschuiven bij een di gitale kookworkshop van Cris- to's chef-kok Kees Visser. Als basis geldt een doos met de no- dige ingrediënten, die na in schrijving kan worden afgehaald of bezorgd. Verder zoekt Mon- dragon het in klassieke muziek. Eindejaarsstudenten van het conservatorium in Den Haag geven 24 januari in de Havenzaal een matinee-concert met aan sluitend een diner. Reserveren en meer informatie over deze activiteiten via 0111-230000. Auke en Stefanie en hun zoontje Marcus willen de grote papegaai misschien wel opnemen. foto marieke mandemaker Burgh-Haamstede Wie denkt dat je 'wel even' een papegaai kunt adopteren bij Stichting Vrolijke Papegaai (SVP), heeft het mis. Er gaat een uitgebreid traject van kennisma ken en praktijkdagen aan vooraf. Mariska den Hartog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50