4 Wopke Hoekstra heeft ja gezegd tegen het verzoek om CDA-lijsttrekker te worden. Waarom nu wel en een halfjaar geleden niet? CORONA LOCKDOWN Interview Wopke Hoekstra Nu het aantal besmettingen gestaag stijgt, haalt het kabinet 'de grote hamer' weer tevoorschijn. Sluiting van niet-noodzakelijke winkels dreigt. Ook een verlenging van de kerstvakantie voor het onderwijs ligt op tafel. Hoekstra krijgt zaterdagmiddag na zijn inhuldigingstoespraak op het CDA-partijbureau een bos bloemen van partijvoorzitter Rutger Ploum. Omdat Hoekstra ook niet weet wat hij er nu mee moet, krijgt Ploum de bos weer overhandigd door Hoekstra. De mannen glimlachen er wat on handig bij. Daarna kan de pers vragen stellen. ,,Ik denk dat we allemaal zien dat er toen een situatie was waarin het land er aanzienlijk beter voor stond. We dachten toen dat we corona achter ons hadden gelaten. In de samenleving was een grote mate van optimisme. De context van de schade die corona inmid dels heeft aangericht in de sa menleving en de economie is echt heel veel groter dan op dat mo ment. Ik vond toen dat Hugo de Jonge echt een goeie keuze was. Hij heeft vanwege de spagaat waarin hij zit een enorm dappere keuze gemaakt, ik heb daar groot respect voor. Daarna komt het CDA bij me langs en doet een dringend beroep op mij. Dan vind ik dat ik ook de verantwoordelijk heid moet nemen om daar ja te gen te zeggen.'' ,,Dat zou je aan de partijvoorzitter moeten vragen, maar ook Pieter Omtzigt heeft mij gevraagd. Na overleg met mijn vrouw heb ik het besluit genomen. Destijds waren er meerdere gegadigden. Nu is er nog maar heel weinig tijd tot de verkiezingen, met grote schade aan de economie en de samenleving. Dat maakt dat ik geen nee kan zeggen.'' ,,Daar heb ik nog helemaal niet over kunnen nadenken. Ik vind dat er een echt goed programma ligt en dat er echt uitstekende mensen op de kandidatenlijst staan. Maar tegelijkertijd heb ik me niet met elke vierkante centi meter van het verkiezingspro gramma bemoeid, zoals een lijst trekker normaal gesproken doet. Ik wil dat in alle rust bekijken en bespreken met het partijbestuur.'' ,,Het is waar dat wij niet de mak kelijkste fase achter de rug heb ben. Dat betekent dat wij inzetten op eenheid, op saamhorigheid en de partij verbinden. Ik vind het Wie zijn best doet moet kunnen rekenen op een fatsoenlijke portie welvaart en levensgeluk ontzettend belangrijk dat we de eenheid en het optimisme terug brengen. Om vervolgens met een ijzersterk verhaal naar de kiezer te gaan.'' ,,Het is belangrijk dat iedereen van goede wil die hard aan het werk is en zijn best doet, kan re kenen op een fatsoenlijke portie welvaart en levensgeluk. Ons ver haal gaat over verantwoordelijk heid nemen voor jezelf, voor de mensen direct om je heen en over je eigen boterham verdienen. Maar het is ook een appel om ver antwoordelijkheid voor iets gro- ters, voor dingen in de samenle ving. Die dubbele verantwoorde lijkheid is voor mij in de kern het CDA-verhaal.'' ,,Ik ben niet opeens veranderd in dat halfjaar. Al speelt in die beslis sing ook mee wat het betekent voor je privéleven. Eerlijk is eer lijk, het wordt nog intensiever. Daarom was het voor mij belang rijk en logisch dat ik uitgebreid met Liselot (partner van Hoek stra, red.) heb gesproken. Wat niet is veranderd is wie ik ben, wat ik kan, wat ik niet kan. En wat ik moet leren. Wat ook niet is veran derd is de druk die het ongetwij feld zal geven op je privéleven. En toch heb ik gemeend dat ik nu een andere keuze moet maken, omdat ik ten volle de verantwoor delijkheid moet nemen. Dat is ook logisch, want dat is letterlijk aan de keukentafel besproken.'' ,,Liselot was er de vorige keer minstens zo enthousiast over als ik. En die was het er ook mee eens dat ik dit niet kon weigeren. Ik hoefde het niet te verkopen.'' ,,Als je dit gaat doen voor het CDA, ga je daarmee ook automa tisch voor het premierschap. Ik vind dat een partij met de ge schiedenis van het CDA de ambi tie moet hebben om aan de goeie kant van de dertig zetels te zitten. Er is nog wel wat werk aan de winkel.'' ,,Wat mij betreft liggen alle opties op tafel. Maar als het oppositie wordt, ga ik in de Kamer zitten.'' ,,Het is een misverstand dat dat niet zo is. Als ik daar ben, wil ik het niet alleen zo goed mogelijk doen, maar geniet ik daar ook met volle teugen van.'' Eind oktober hoopte premier Mark Rutte nog dat de huidige gedeelte lijke lockdown in december kon worden afgeschaald. Toen waren er dagelijks zo'n 10.000 nieuwe be smettingen. Net als nu. En ook toen klonk de roep om een stren gere lockdown, om een klap met 'de grote hamer'. Maar dat vond Rutte toen niet nodig. ,,Dat ver snellen moeten we niet overdrij ven, het is niet zo dat het dan ineens rapido gaat'', zei hij. Vandaag komt die klap er wél, zo lijkt het. Na een vijf uur durend overleg op het Catshuis, gisteren, komt de ministerraad vanochtend bijeen om te besluiten over nieuwe coronamaatregelen. Dat zullen in grijpende maatregelen zijn, zo zeg gen ingewijden. De ziekenhuizen stromen weer vol, en Nederlanders houden zich niet meer aan de hui dige regels. ,,Het ventiel staat te ver open'', zegt een Haagse bron. ,,We gaan het ventiel deze week weer dicht draaien. Met de kerst mag het dan weer een klein beetje open, om het 'Het CDA moet meer dan dertig zetels halen' maandag 14 december 2020 GO 'Klap met de hamer' lijkt niet te vermijden Jan Hoedeman Den Haag Wat is er anders dan afgelopen zomer, toen het CDA ook een beroep op u deed? Waarom bent u de beste man voor deze klus? U hebt de lijst en het verkie zingsprogramma van Hugo de Jonge. Wilt u daar niets aan veranderen? In de gang hier op het CDA-par- tijbureau hangen allemaal por tretten van CDA-leiders die bijna zonder uitzondering be schadigd zijn vertrokken. Kunt u ontsnappen aan dat lot? ,,Het gezegde luidt: 'Every political career ends inferior', maar ik zit er ontspannen in.'' U wilt de grootste partij wor den, maar waarom zouden mensen op het CDA stemmen na de ontwikkelingen van het afgelopen halfjaar? -Wopke Hoekstra Wat is het CDA-verhaal? Afgelopen zomer zei u: ,,Ik doe het niet, want ik ben geen be roepspoliticus.'' Dat wordt u nu wel. Een halfjaar geleden kwam uw vrouw met de schrik vrij. Maar u gaat nu toch. Hoe verkoopt u dat? Wilt u minister-president wor den? Gaat u in het kabinet zitten na de verkiezingen? Voelt u zich wel thuis in de Tweede Kamer? Peter Winterman Den Haag Wopke Hoekstra: „Eenheid en optimisme brengen.'' foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4