In het Reisterse Slingerbos houden zich nu kerstelfjes schuil Kruip in de huid van een zoutzieder Zaak opvanghuizen Ellemeet 4 MIJN DORP, MIJN STAD De opvang van tien tot vijftien cliënten van de Nireas Groep Zee land in twee woonhuizen aan de Dorpsstraat en een voormalig re creatiecomplex aan de Moolweg heeft de tongen losgemaakt. De zo geheten werkgroep Leefbaar Elle meet van dorpsbewoners Sjaak Kwaak en Fabian Oostvogels zet al les op alles om een einde te maken aan deze praktijk. De situatie veroorzaakt onrust onder omwonenden, die zich niet prettig en zelfs onveilig voelen bij het gedrag van de autistische bewo ners. Maar klachten in die sfeer zijn volgens de gemeente en de politie niet op feitelijkheden gebaseerd. Voor burgemeester en wethouders reden de opvang in Dorpsstraat te legaliseren. Want feit is wel dat Ni- reas heeft verzuimd een vergun ning aan te vragen voor dit doel en dat moet nu alsnog. Waar Leefbaar Ellemeet heeft aangekondigd desnoods naar de rechter te stappen om de vergun ning tegen te houden, wacht de dorpsraad verder af hoe de hazen zullen lopen, zegt Elenbaas. ,,Wij gaan geen politiek bedrijven." Toch moet het hem van het hart dat ge meente en Nireas het perspectief niet uit het oog moeten verliezen. Rugzakje ,,Tien tot vijftien mensen met een rugzakje op zo'n honderdvijftig be woners in de dorpskern is best veel", legt Elenbaas uit waar de schoen wringt. ,,Dan praat je over zo'n tien procent. Stel dat je in het centrum van Zierikzee 500 mensen uit deze doelgroep zou onderbren gen; ik denk dat dit daar dan ook heel wat wenkbrauwen doet fron sen. Wij hebben helemaal niks te gen die mensen. Natuurlijk moeten zij ook een prettige plek hebben om te wonen. Maar waar het ons vooral om gaat: zet het dan wél even in het juiste perspectief ten opzichte van de situatie in Ellemeet." Bij een bespreking afgelopen sep tember van de gemeente met alle betrokken partijen, werd een be middelingspoging voorgesteld. Leefbaar Ellemeet gaf aan daar geen heil meer in te zien, op basis van de ervaringen van de afgelopen drie jaar. De dorpsraad ging aanvankelijk akkoord, maar trok die handreiking later toch weer in en wacht nu eventuele wettelijke procedures af. ,,Van anderen", benadrukt Elen- baas, ,,want wij ondernemen zelf verder geen actie. Maar met media tion kan je toch nooit iedereen he lemaal tevreden stellen, dan blijft er onderhuids hoe dan ook iets door- smeulen. Spreekt een rechter zich hierover uit, dan is dat iets waar ie dereen het mee zal moeten doen. Dat is duidelijker, leek ons bij nader inzien.'' Kees Lameijn en buurman Ben Fonteine hebben er een paar dagen zagen, schuren en gaatjes boren opzitten. Met als resultaat een houten schijfje voor ieder huis in Dreischor, variërend van vijf tot tien centimeter doorsnee. ,,Met het verzoek om daar een mooie wens of spreuk op te zetten'', ver telt Anneke. „Beschilderen of be- plakken is ook een optie. En dan hoop ik dat er zoveel mogelijk schuifjes hier in de bomen worden gehangen als versiering. Iets an ders mag ook. Zo lang het maar In september keren de kabouters weer terug niet van glas is." De schijfjes zaten aan een fles met lampjes, die op initiatief van de dorpsraad huis aan huis zijn bezorgd, om voor het raam te zetten. Verlichte coniferenboog Zaterdag werden zo'n dertig echte en houten kerstbomen neergezet aan weerszijden van het slinger- pad. Ter hoogte van de Bogerdweg markeert een verlichte boog van coniferen de ingang van het 'elfj es- bos'. ,,Ik hoop dat die boog een beetje wil blijven staan. Anders doen we het zonder." Anneke heeft in verschillende bomen lampjes gehangen. ,,Op batterijen, want elektriciteit ligt hier niet. Volgend jaar kunnen we mis schien iets regelen met zonne- energie, maar daar was nu de tijd even te kort voor." Fluitekruid De bedoeling is dat alles tot na de jaarwisseling blijft staan. Daarna is het wachten op het opkomen van het fluitekruid en de overige weel derige begroeiing langs het pad. ,,Dat is op zichzelf al mooi genoeg. Maar in september keren de ka bouters weer terug, als het goed is." De zoutziederij in Bruinisse be stond gisteren op de kop af één jaar. Het begin was gelijk groots, met de lancering van het ambach telijk gewonnen zout uit de Oos- terschelde in restaurant RIJKS van het Rijksmuseum met chef-kok Joris Bijdendijk. Sindsdien is de vraag en productie in een stroom versnelling beland. Veel mensen willen ook komen kijken in de zoutloods op het bedrijventerrein, maar tot dusver houdt Clerx die boot af. Als alles doorgaat, komt daar binnenkort verandering in. Clerx speelt al langer met het plan voor een bezoekerscentrum, waar men sen kunnen zien hoe het zout wordt gemaakt. ,,Dat zal niet al leen een impuls geven aan ons be drijf, maar zorgt er ook voor dat Bruinisse nog aantrekkelijker wordt als toeristische bestem- Zeeuwsche Zoute bestaat één jaar en is ambitieuzer dan ooit ming. Iets waar we graag aan mee werken, want dit dorp mag door meer mensen gezien worden." Tot het zo ver is, maakt Clerx voor één keer een uitzondering op zijn regel om bezoek te weren. Als traktatie voor de eerste verjaardag begint Zeeuwsche Zoute een actie, die kans biedt om één dag in de huid van een zoutzieder te krui pen en mee te draaien in het be drijf. De actie is gekoppeld aan een speciale digitale adventskalender op de Facebookpagina en Insta- gram van Zeeuwsche Zoute. Clerx wil volgend jaar verder doorstoten in de kookwereld. De zoutziederij heeft subsidie van de provincie ge kregen om nieuwe producten op de markt te brengen en onder zoekt onder meer de combinatie met zeekraal en zeewier. maandag 14 december 2020 Dorpsraad: tweespalt voorkomen SD Dorpsraadsvoorzitter John Elenbaas wil voorkomen dat het kleine Ellemeet verscheurd raakt in twee kampen: met inwo ners voor en tegen de opvang van mensen met autisme. ,,Wij kiezen hierin geen partij en pro beren alleen maar transparant te zijn over alle geluiden die leven. Het enige wat wij wél heb ben gezegd, is dat drie opvanga- dressen binnen zo'n dorpsge meenschap een beetje te veel van het goede is." Marcel Modde Ellemeet De kabouters zijn even de hort op. Die hebben niks met de wa terkoude Hollandse winters. Dus werd het een beetje saai in het Slingerbos van Dreischor, zag bedenkster Anneke La- meijn. En bedacht ze een alter natief in kerstsfeer. ,,Mijn man wordt altijd heel blij als ik weer met een idee kom aanzetten." Marcel Modde Dreischor De Zeeuwsche Zoute zet de plannen voor een eigen bezoe kerscentrum door. ,,Een ope ning in 2021 is te ambitieus, maar er worden komend jaar wel voorbereidingen getrof fen", zegt initiatiefnemer Chris tian Clerx. Marcel Modde Bruinisse BROUWERSDAM Informatiecentrum Grevelingen, 10.00 16.00 uur: Geopend voor publiek; BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BURGH-HAAMSTEDE Bewaerschole, 14.00 17.00 uur: Expositie Het Omlijste kijken; Dorpshuis, 13.00 16.45 uur: Bridge; 19.00 uur: Tai Chi, 19.00-21.30 uur: Re petitieavond Muziek vereniging Witte van Haemstede; Hand madestudio Zuidstraat, 19.00 21.00 uur: Handwerk- café; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slag werklessen Muziek vereniging Cres cendo; 17.00 uur: Re petitie Slagwerkgroep Cres- Beat; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 23.00 uur: Biljartver eniging Onder Vrien den; NOORDGOUWE Dorpshuis,14.30 uur: Schildercursus Neeltje Meerman, 19.00-21.45 uur: Pila- tes, 20.30-23.00 uur: Badminton; ZIERIKZEE Bibliotheek, 13.30 15.30 uur: Digitale bijeenkomst werkzoekenden, 14.00 uur: Leer mai len, internetten en hoe een computer in elkaar zit; FiZi, 20.00 uur: The Last Right; Gebouw 4SD, 9.30-11.30 uur: Postcafé; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check daarom online of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. Anneke Lameijn hangt de eerste houten schijven en lichtjes in een kerstboom van het Slingerbos in Dreischor. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49