Max Verstappen domineert in laatste race, maar ziet dat eerder als opdracht 8 FORMULE 1 GP VAN ABU DHABI Eén zege meer dan Bottas Max Verstappen speelde bij het slotweekend in Abu Dhabi de dominante rol die hij altijd wil vervullen. Aan Red Bull Racing de complexe taak om hem daar volgend jaar vanaf race 1 toe in staat te stellen. 'Nooit zo moe' Slechts 97 dagen, dan wacht de vol gende grand prix alweer. In Austra lië, als de pandemie een beetje meewerkt. Het ideale scenario voor Max Verstappen, straks in Mel bourne? Een kopie van de slotrace in Abu Dhabi, want daar gaf Red Bull Racing een ferm statement af aan de concurrentie. Poleposition, alle rondes aan de leiding en winst, ruim voor Valtteri Bottas en Lewis Hamilton. Natuur lijk, het ging amper nog ergens om en al zeker niet meer om titels, maar het dominante team van 2020 kreeg een ongeziene oorwassing van Verstappen. „Heerlijk om met zo'n gevoel de winter in te gaan'', besloot de 23-ja- rige Limburger, die echter de eerste was om te midden van alle euforie ook te onderstrepen dat dit straks wel de standaard moét worden. En daarvoor wacht nog heel veel werk. ,,Want op één resultaat kun je niet vertrouwen.'' Hoe mooi en machtig zijn tiende Formule 1-overwinning onder de Arabische sterrenhemel ook was, het betekende niks met het oog op volgend jaar, meende Verstappen. ,,Dan beginnen we gewoon weer op nul.'' Zijn demonstratie was te impo sant om er niet één moment van overrompeld van te raken, maar het was de Limburger zelf die zijn tiende zege direct in het juiste per spectief wenste te plaatsen. Zo vroeg hij zich direct hardop af of het waar was dat Mercedes de motoren een tikje teruggeschroefd had, wat natuurlijk ontkend werd door Ha milton én Bottas. Verstappen heeft genoeg gewon nen om zelfs met een euforisch ge voel de realiteit niet uit het oog te verliezen. Wat als zijn auto al bij de seizoensstart in Oostenrijk sterk genoeg was geweest om te vechten met Mercedes? Naar dat niveau moét het team toe, voor die eerste wereldtitel van Verstappen. ,,Ik hoop daarom dat we hebben ge leerd van het verleden'', besloot de dagwinnaar. ,,Dat we straks sterker beginnen aan volgend seizoen. Dat we dan in een betere positie zijn om meteen mee te doen.'' Voor de titel, dat moge duidelijk zijn. De enige overtreffende trap die nog rest in zijn carrière. Het gla zen plafond dat Mercedes heet, waar hij na zes seizoenen konings klasse maar wat graag doorheen wenst te breken. Hij is er als coureur klaar voor, be wees hij in 2020 opnieuw. Om ko ning te worden van de Formule 1 heb je echter ook die gouden koets nodig. En die kreeg hij van Red Bull en Honda ook dit jaar niet, ondanks Ik hoop dat we hebben geleerd van het verleden. Dat we sterker beginnen aan volgend seizoen de enorme verwachtingen. Een uit stekende auto, die RB16. Maar ook een wagen die 'begrepen' moest worden, zoals Verstappen vaak ver telde. En eentje die meermaals ha perde. ,,Het kan en moet echt nóg beter'', stelde hij dan ook. ,,Hopelijk leren we van de fouten die we begin dit jaar gemaakt hebben. Niet dat we het expres deden, want als team hebben we er alles aan gedaan. Maar Mercedes bleek gewoon ster ker.'' Die laatste conclusie hoopt hij nooit meer te trekken. Daarbij helpt zo'n dominant slotweekend. ,,Dat het gehele team na zo'n zwaar en lastig seizoen met zo'n fijn gevoel de winter in kan, dat is natuurlijk heel fijn. Dat geeft iedereen een enorme impuls.'' Een stoot extra energie om er ook in het winterreces nog eens keihard tegenaan te gaan. Grote regelwijzi gingen zijn vanwege corona een jaar opgeschoven, de verschillen worden straks op detailniveau ge maakt. De reden voor Hamilton om zich alvast te verkneukelen op een titelgevecht met Verstappen. De sport heeft het nodig, zo trapte de zevenvoudig wereldkampioen nog eens een open deur in. ,,Ik kijk er nu al naar uit.'' De Nederlander liet zich niet ver blinden door die mooie woorden. Als coureur is hij klaar om Hamil ton te onttronen, nu moet zijn team de randvoorwaarden nog optimali seren. En zo rimpelloos als de race in Abu Dhabi verliep, gaat het tra- j ect naar 2021 echt niet worden voor Red Bull Racing. Daar zijn nog vraagtekens genoeg. Mag Alexan der Albon blijven na een vrij matig jaar, of biedt Sergio Pérez (of Nico Hülkenberg) straks meer 'rugdek king'? En dan is er ook nog die kwestie met Honda, toe aan het laatste jaar als motorleverancier. Japanners blijven loyaal tot het einde, daar zit de vrees niet. Maar wie levert daarna de power? Welk perspectief wordt Verstappen ge boden? Vraagtekens genoeg dus, vooraf gaand aan een seizoen waarbij op nieuw een uitroepteken genoteerd staat. maandag 14 december 2020 GO Max Verstappen sleepte de 10de Grand Prix-zege van zijn carrière in de wacht en zijn 2de van 2020 (na die op Silverstone). Het was zijn 11de podiumplek dit seizoen. Met die tien overwinningen op het hoogste niveau staat Verstappen er nu één voor op Valtteri Bottas, en die rijdt bij Mercedes toch over het algemeen in een snellere wagen. De Fin bleef de Limburger 9 punten voor in het WK. Wereldkampioen Lewis Hamilton werd 3de, op 17 seconden van Verstappen. De Brit, hersteld van corona, zei 'niet eerder zo moe te zijn geweest na een race'. moet de worden ®i>3S33SKL_ Arjan Schouten Rotterdam/Abu Dhabi - Max Verstappen (23)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44