Dna in duizenden strafzaken opnieuw onder de loep NIEUWS 3 Ajacied verdacht van verwonden neef Bericht aan onze abonnees De selectie van Ajax keek zondag ochtend raar op. Enkele uren na de 4-0 overwinning op PEC Zwolle, waarin Promes nog doeltreffend was, werd de Ajacied door de poli tie van zijn bed gelicht en aange houden. En dus verscheen de aan valler zonder afmelding ineens niet op de training. Gisterochtend lekte al snel uit dat Promes was aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een steekpartij, die in juli zou hebben plaatsge vonden. Hij wordt officieel ver dacht van mishandeling met zwaar lichamelijk letsel tot gevolg, een delict waar maximaal vier jaar gevangenisstraf op staat. De zaak draait om een incident dat plaatsvond in een loods op een industrieterrein in Abcoude. Die loods wordt gehuurd door het kle dingbedrijf van Promes, Mask QP, en eind juli werd er een groot feest georganiseerd. Toen het feest op een einde liep, werden de feest gangers opgeschrikt door een steekpartij. Daarbij zou Promes zijn neef in zijn knie hebben ge stoken. Die raakte daarbij zwaar gewond, en kan voorlopig niet werken. Medewerkers van een bedrijf dat in hetzelfde pand is gevestigd, zei den zondagmiddag niets te heb- ben meegekregen van het steekin- cident. ,,Er is geen politie geweest, we hebben geen politielint gezien en het lijkt dus wel volledig stil te zijn gehouden'', aldus de mede werker. Aangifte werd er destijds niet gedaan, waardoor de politie niets wist van het incident. Dat veranderde in november, toen het Team Criminele Inlich tingen (TCI) van de politie een tip kreeg dat Promes betrokken zou zijn bij een heftig steekincident. De tip werd doorgezet aan de Am sterdamse recherche en die startte een onderzoek. Al snel kwam de recherche uit bij het slachtoffer en die bevestigde dat hij inderdaad was gestoken. ,,Het slachtoffer Als je wordt beschuldigd, wil dat niet zeggen dat je het hebt gedaan heeft niet zelf de politie bena derd'', reageert zijn advocaat Ye- hudi Moszkowicz, die verder niet veel over de zaak kwijt kan. Wel kan hij bevestigen dat er een po ging werd gedaan om de zaak on derling te regelen. ,,Er liep een ci vielrechtelijke aansprakelijkheids procedure. Meer kan ik er niet over zeggen.'' Volgens advocaat Manon Aal moes was haar cliënt niet aanwe zig toen de steekpartij plaatsvond, zo liet ze optekenen in een persbe richt. 'Promes was op het moment van het incident niet ter plaatse. Hij werkt volledig mee aan het onderzoek.' Op verdere vragen wil Aalmoes niet reageren. Een woordvoerder van Ajax laat weten niet al te diep in te willen gaan op de situatie en noemt het allemaal 'erg vervelend'. ,,Als je ergens van wordt beschuldigd, wil dat niet zeggen dat je het hebt gedaan. Het is dus voorbarig om er nu vanuit Ajax iets over te zeggen. De woordvoering loopt via zijn advo cate.'' Lastige jongen Promes keerde in de zomer van 2019 terug bij Ajax, dat hem voor een miljoenenbedrag overnam van de Spaanse club Sevilla. Hij ge noot zijn jeugdopleiding ook bij de Amsterdammers, maar werd op zijn 16de weggestuurd. Vanwege zijn gedrag was hij niet te handha ven in de club. Het imago van las tige jongen heeft hij nooit hele maal van zich af kunnen schud den. Ook al niet omdat op het in ternet een video verscheen waarin hij te zien en te horen was met de Amsterdamse rapper en crimineel JoeyAK. Tegen hem eiste het Openbaar Ministerie onlangs vijf jaar cel tegen hem voor het marte len en ontvoeren van een Amster damse vrouw in het bijzijn van haar twee jonge kinderen. Ook is Promes een bekende van de Amsterdamse rapper Djaga Djaga, de artiestennaam van Jason L. Promes is te horen op een num mer van L., dat hij maakte vanuit de gevangenis. L. zit daar voor zijn aandeel in de liquidatie van crimi neel Abderrahim 'Appie' Belhadj. Hij werd veroordeeld tot 18 jaar celstraf. De nieuwe technologie wordt in eerste instantie gebruikt voor zwaardere zaken, zoals moord, ze denzaken of roofovervallen. Het Openbaar Ministerie verwacht in de eerste helft van 2021 met de ope ratie te kunnen starten. ,,Het NFI legt de laatste hand aan de beno digde software'', zegt landelijk fo rensisch officier van justitie Mirjam Warnaar. Het gaat om strafzaken waarin geen eenduidig dna-spoor, maar zogeheten onvolledige of dna- mengprofielen zijn gevonden. Deze complexe profielen kunnen niet worden toegevoegd aan de lan delijke dna-databank voor strafza ken. Ze zijn vaak eenmalig vergele ken met de databank, en belanden daarna op de plank. Het gaat om on geveer vijfhonderd tot zeshonderd profielen per jaar. Maar omdat de dna-databank jaarlijks groeit met 20.000 profie len, loont het om vaker een nieuwe zoekronde te doen. Voorheen moest dat handmatig gebeuren, maar nu wordt dat geautomati seerd. ,,Dat biedt enorme kansen'', zegt Warnaar. ,,We gaan hiermee allerlei strafzaken oplossen, daar ben ik van overtuigd.'' Nieuwe strafzaken waarin com plex dna-materiaal wordt gevon den, komen als eerste aan de beurt. Later krijgen ook duizenden oude strafzaken met deze methode een nieuwe kans om alsnog opgelost te worden. taliseren, in de hoop alsnog een doorbraak te vinden met behulp van vrijwilligers. De beoogde inhaalslag is hard no dig, betoogt Ruud Staijen, pro grammadirecteur forensische op sporing van de politie. Anderhalf jaar terug luidden politie en vak bonden nog de noodklok omdat door de uitstroom van rechercheurs een flink personeelstekort was ont staan. Inmiddels is dat tekort deels ingelopen. ,,We zijn langs de rand van de afgrond gescheerd en staan er nu iets beter voor'', zegt Staijen in een interview met deze krant. »P7 1 maandag 14 december 2020 GO Quincy Promes meldt via zijn advocaat dat hij niet aanwezig was bij het incident. foto pim ras Promes ontkent betrokkenheid bij steekpartij Ajax-voetballer en Oranje-inter national Quincy Promes wordt verdacht van betrokkenheid bij een steekpartij en is gisteroch tend aangehouden. De 28-ja- rige Promes ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Yelle Tieleman Amsterdam -Woordvoerder Ajax Dna-sporen van duizenden on opgeloste zaken worden vanaf volgend jaar met behulp van nieuwe technologie opnieuw door de dna-database gehaald. De verwachtingen bij politie en Openbaar Ministerie zijn hoog gespannen: ,,We gaan hiermee allerlei strafzaken oplossen.'' Koen Voskuil Den Haag Het dna-project maakt deel uit van verschillende proefprojecten waarmee politie, OM en het Neder lands Forensisch Instituut (NFI) de forensische opsporing naar een ho ger niveau willen tillen. Zo draait er een proef met een 'dna-bus', waar de politie meteen op de plaats delict dna-sporen kan analyseren. Ook onderzoekt de politie de mogelijk heid om cold case-dossiers te digi Zoektocht door dna-bestanden is nu geautomatiseerd, wat veel kansen biedt In de 'dna-bus' kunnen sporen snel onderzocht worden. foto politie In de loop van week 51 brengen de bezorgers van deze krant u een persoonlijke nieuwjaarsgroet. I Als bezorger zet ik alles op alles om het nieuws bij u thuis te brengen 0i Hoewel het in de buitenlucht niet verplicht is een mondkapje te dragen, is dit wel het dringende advies dat aan alle bezorgers is meegegeven. De bezorger zal waar mogelijk 1,5 meter afstand houden. Hiernaast het kaartje waarmee uw bezorger langs komt. Bij twijfel Heeft u twijfels of dit uw reguliere bezorger is? U kunt de bezorger vragen naar de actuele looplijst waarop uw adres vermeld staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3