Muziek uit het hart als zuurstof in barre tijden 6 Geen extra regels voor nieuwe gentechniek Niemand eenzaam met Kerst Lisa Jacobs was in haar felrode jurk tussen de musici in zwarte concert kleding een lichtpunt. Het zondag concert kreeg de titel Distants Lights, en vormde, volgens Jacobs, een zoektocht naar een nieuwe ma nier van bestaan, naar een her nieuwde wereld. Toch oogt de cul turele wereld momenteel somber. De muziek die de enthousiaste mu sici vanuit het hart brachten vormde de zuurstof waar meloma- nen heel veel behoefte aan hebben in deze barre tijden. Het eerste deel Preludio uit Con certo per archi van Rota, was een ge makkelijke verteerbare introductie. Filmachtige licht klassiek die lekker in het gehoor ligt. In het Concert voor viool en strij kers en BC van Bach, wordt de Vene- tiaanse vorm a la Vivaldi met 3 de len (snel, langzaam, snel) gebruikt. Maar Bach zou Bach niet zijn als hij er niet zijn eigen stempel op drukte. Hoe ingenieus is niet de prachtige vioolpartij in het openingsdeel die stijlvol en met souplesse door Lisa Jacobs werd gespeeld. Het Andante is een juweel met de ostinato bas en de lichte, sierlijke strijkersbegelei ding, waaruit de soliste opbloeit met een melancholische vloeiende melodie. Het snelle slotdeel klonk dansant in een soort rondovorm met een vrolijk refrein, dat telkens herhaald werd na de virtuoze, adembenemende vioolsolo's. Romance voor viool en strijkers heeft Dvorak in 1876 geschreven. Hij gebruikte hiervoor het thema uit 5de strijkkwartet Andante con moto. De lieflijke muziek kan Schu- bertiaans klinken maar de interpre tatie van Lisa Jacobs en The String Soloïsts was heel romantisch met zelfs hartstochtelijke frasen in het centrale deel. Fenomenaal Een hoogtepunt vormde Exil voor strijkers (zonder cello's en bas) van Ysaye. Er was een duidelijk verlan gen te horen in de muziek, indrin gend zelfs. Maar ook berusting in de delen waarin met sourdine werd gemusiceerd. De partij van de altvi ool was fenomenaal. Ysaye is dé componist waar elke strijker mee kan uitpakken. Het arrangement dat Jacobs schreef van Spiegel im Spiegel van Part was verrassend. De tonische drieklank werd door de violen ge bracht met steeds een donkere bas toon door de lage strijkers. De dia tonische bewegingen speelde de soloviool. De minimalistische mu ziek kreeg door dit arrangement een extra kleurenpalet. Lisa Jacobs vond dit eerste festival onder haar artistieke leiding bij zonder. „Ondanks alle beperkingen hebben we een mooi product neer gezet. De musici voelen de urgentie om te kunnen spelen en het pu bliek reageert zo warm." Het zondagconcert wordt don derdag om 20.00 uur uitgezonden via Radio 4. Met Crispr-Cas is de ideale suiker biet te componeren. Gerichte aan passingen in de genen van de biet kunnen ervoor zorgen dat de plant ziekten weerstaat, langdurige droogte overleeft en bijna geen ge wasbeschermingsmiddelen nodig heeft. De techniek gaat ook veel sneller dan traditionele veredeling waarmee tien of meer jaren is ge moeid. Met Crispr-Cas zou de ak kerbouw sneller kunnen verduur zamen. Tot verdriet van onder meer ver- edelingsbedrijf SESVanderhave in Rilland is Crispr-Cas nu nog ver boden in de Europese Unie, terwijl de genbewerkingstechniek veilig is, zegt het bedrijf. Niet alleen SES- Vanderhave, ook de Wageningen Universiteit en Plantum, de brancheorganisatie van bedrijven die zich bezighouden met plant aardig uitgangsmateriaal, zien geen gevaar in wat in vaktaal 'ge nome editing' heet. Genetische modificatie Ze waren dan ook teleurgesteld toen in 2018 het Europese Hof van Justitie bepaalde dat Crispr-Cas onder de regels voor genetische modificatie valt. Planten die via een ingreep in het DNA resistent zijn gemaakt tegen bijvoorbeeld virussen mogen in Europa niet zo maar worden aangeplant. Er gel den strenge regels waarbij de aan vrager van een vergunning moet aantonen dat genetische gemodi ficeerde levensmiddelen en dier voeders honderd procent veilig zijn. Om dat aan te tonen, zijn pe perdure onderzoeken nodig. Mid den- en kleinbedrijven hebben daar het geld niet voor. Deskundigen van de ESFA stellen dat Crispr-Cas geen gevaren oplevert Niettemin stellen de deskundi gen van de ESFA dat Crispr-Cas geen gevaren oplevert. Extra regels voor genetische modificatie zijn niet nodig. De Europese Commis sie had de ESFA hierover om ad vies gevraagd. Uiteindelijk bepaalt het Europees Parlement of de gen- bewerkingstechniek wordt toege laten. Tot nu toe houdt dat de boot af. Droogte en hittegolven De druk om met nieuwe verede- lingstechnieken aan de slag te gaan, wordt wel groter. De Duitse landbouwminister Julia Klöckner pleitte van de zomer nog om on der meer Crispr-Cas een kans te geven. Volgens haar zijn snel be tere gewassen nodig om de land bouw te verduurzamen en boeren te wapenen tegen droogte en hit tegolven. De EU wil dat in 2030 de helft van de gewasbeschermings middelen wordt gebruikt. Crispr- Cas kan helpen om dat doel te ha len. Na Groningen is Zeeland de pro vincie met de meeste suikerbieten. Er is dit seizoen een kleine 12.000 hectare ingezaaid. Suiker is een wereldmarkt. In veel landen bui ten de EU wordt suiker met gene tisch gemodificeerde gewassen ge teeld. Met een suikerbiet die droge perioden goed doorkomt en daarin geen suikergehaltes afbouwt, kun nen telers beter concurreren. Vergelingsziekte De suikerbietenteelt staat toch al onder druk. Zo mogen boeren sinds eind 2018 geen zaadcoating meer gebruiken die de planten be schermt tegen allerlei insecten. De gevolgen van het verbod laten zich zien op de Zeeuwse akkers. Luizen veroorzaken de vergelingsziekte, die de bietenplant verzwakt. De vergelingsziekte hield vorig jaar flink huis in Zeeland, met schade en dus lagere suikeropbrengsten als gevolg. Frankrijk wil de zaadcoating weer toestaan. Ook de Neder landse suikerbietensector vecht voor ontheffing, het liefst voor het komende zaaiseizoen. De Cosun Beet Company, de coöperatie waar ook de Zeeuwse suikerbieten wor den verwerkt, wil daarom snel overleg met landbouwminister Carola Schouten. Scan de QR-code of ga naar www.handicap.nl/kerst maandag 14 december 2020 GO De ideale suikerbiet komt in zicht Suikerbieten op het land. Het Europees bureau voor Voedselveiligheid (EFSA) oordeelt dat er geen extra regels nodig zijn voor de innovatieve veredelingstechniek Crispr-Cas. foto ernesta verburg Het Kamermuziekfestival in de zomer verviel. Toch wist Lisa Ja cobs, de nieuwe artistiek direc teur, met het tweedaagse Win terfestival een stemmig festival sfeertje te creëren in Middel burg. Jeanette Vergouwen RECENSIE Slotconcert Kamermuziekfestival Door Lisa Jacobs, klavecinist Jan van Grootheest en The String So- loïsts. Gehoord zondag 13 de cember in de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg. Kunnen Zeeuwse suikerbieten telers op termijn bietenzaad gebruiken waarvan de genen bewerkt zijn? De kans neemt toe nu het Europees bureau voor Voedselveiligheid (EFSA) oordeelt dat er geen extra re gels nodig zijn voor de innova tieve veredelingstechniek Crispr-Cas. Frank Balkenende Rilland ADVERTENTIE Maar liefst één op de twee jongeren met een handicap is eenzaam. Door hun handicap maken zij moeilijker vrienden en vinden ze geen aansluiting in de maatschappij. De angst om met de Kerstdagen alleen te zitten, thuis of in een zorginstelling, is groot. Wij vinden dit onaanvaardbaar. Het kan niet, het mag niet. Niet met Kerst. Nooit. "Dit jaar zit ik met Kerst, maar ook met Oud Nieuw alleen thuis. Dat maakt me zo verdrietig, dat gun ik niemand." - Nadï HandicapNL IEDEREEN EERLIJKE KANSEN I HandicapNL vindt dat niemand eenzaam mag zijn met Kerst. Daarom zijn we een crowdfiinding gestart om 1.000 Kerst cadeauboxen naar eenzame jongeren met een handicap te sturen. Help jij mee? Samen laten we zien dat er iemand is die aan ze denkt! "Ik voelde dat vrienden zich na mijn hersenletsel voor me schaam den of me niet meer voor vol aanzagen." - Jasper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30