rzichte k Vakantieparken in Zeeland niet vol met kerst Tigo's steen blijkt een handgranaat: 'Dat is wel even schrikken' 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Nog vier dagen en dan breekt mijn kerstvakantie aan. De kerstboom staat al braaf bij de achterdeur te wachten tot tijd en zin gelijktijdig arriveren om hem op te tuigen. De zin is er wel, maar de tijd laat dus nog even op zich wachten. Vanaf dan kunnen licht en de typische dennengeur het huis verrijken. Het wordt een rustige en over zichtelijke kerst hier: we zijn steeds met twee extra. 'We' zijn de jongste dochter en ik. Zij komt deze week met een verhuiswagen richting het ouderlijk huis. Die zal dus, zoals het er nu uitziet, wel wat langer blijven. De andere twee dochters komen ieder op aparte dagen, inclusief aanhang. Weer een andere dag schuiven de buren aan, zoals gebruikelijk. Dat een goede buur beter is dan een verre vriend, was me al jaren duidelijk, maar in deze coronatijden is dat nog eens bevestigd. Een rustige, overzichtelijke kerst dus. En hoe wel ik het natuurlijk heerlijk vind om iedereen samen te zien, vind ik het ook wel lekker en rustig zo. Het gejank van mensen die zeg gen kerst niet zonder cadeaus, nieuwe kleren of drommen men sen te kunnen vieren, heb ik on dertussen wel genoeg gehoord. Bo vendien kan ik hen vertellen dat het leven niet altijd rekening houdt met wat jij wel of niet wil. Wen er maar aan. Mijn geduld met gejammer is sowieso vrij beperkt in deze dagen. En gejammer zal er ongetwijfeld weer uitbreken na de persconferentie van morgen. Waar cijfers oplopen, zullen maatregelen volgen. Zo eenvoudig is het. Hugo de Jonge heeft nu immers alle ruimte om zich uitsluitend op het ministerschap te richten. Ik ben benieuwd naar de maatregelen hier. Eén ding staat echter al vast: er staat een leger zelfbenoemde 'deskundigen' klaar om op Face- book, Twitter, in talkshows, en on der nieuwsartikelen te vertellen dat het anders moet. Als de crisis in die zin iets heeft blootgelegd, is het wel de volksaard. Gezond verstand, rust en relativeringsvermogen lij ken soms ver te zoeken. kerstmuziekje op en ga de boom versieren. Mijn geduld met gejammer is sowieso vrij beperkt in deze dagen DE STELLING Vandaag: Alleen een lockdown krijgt het virus eronder Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters fcUlTSLANb VANAF WOENSfeA® IN LOCKDOWN Jongens (13 en 14) maken zware vuurwerkbom 'Roller Coaster' terug in de top 10 DOEL Inspraak over plan opslag bij centrale Het vooruitzicht voor de parken is niet rooskleurig. Helemaal niet nu bondskanselier Merkel na de kerst een harde lockdown heeft afgekon digd in haar land. Bij vakantiereus Roompot merken ze dat de Duit sers en Belgen wegblijven. ,,De zelf- quarantaine die Duitsers en Belgen opgelegd krijgen bij aankomst door de Nederlandse overheid en bij re tour door hun eigen overheid mo tiveert hen minder hierheen te ko men", zegt Van Outryve. Ook het aantal boekingen uit ei- gen land, loopt nog achter. Belang rijkste reden is de langdurige onze kerheid over de groepsgrootte en de onduidelijkheid over het wel of niet opengaan van de horeca, zegt Ar thur van Disseldorp van brancheor ganisatie HISWA-Recron. ,,Mensen willen wel weg. Heel graag zelfs. Maar wachten tot het laatste mo ment met boeken omdat de regels blijven veranderen." Nieuwe boekingen Het maximumaantal van drie men sen per woning speelt de boekin gen ook parten. Toch ziet Van Ou- tryve bij Roompot de laatste dagen ook nieuwe boekingen. Zoals op park Nieuwvliet-Bad in Zeeuws- Vlaanderen, waar recent een nieuw zwembad is geopend. En hoewel de horeca gesloten blijft, speelt Room pot daar slim op in door kerst- en nieuwjaarsmenu's aan 'huis' te le veren. Tegelijkertijd doen Zeeuwse ho tels goede zaken. ,,Al boeken som mige mensen enkel een overnach ting om uit eten te kunnen", aldus Van Disseldorp. Tigo (4) had op het strand bij Dis hoek wat bij zondere stenen gevon den en mee naar huis genomen. Om mee te spelen. Nu één van de stenen wat is afgebrokkeld, blijkt het geen steen, maar een Engelse handgranaat uit de Tweede We reldoorlog. ,,Dat was wel even schrikken", zegt zijn vader Mathijs Venema uit Nisse. Dat tussen de stenen een bijzon der exemplaar zat, hadden ze wel gezien. Juist daarom moest die steen van zoon Tigo (4) mee naar huis. Hij zag het als een echte schat", zegt Venema. Inmiddels was de 'steen' in de zandbank be land. Waar het ventje er al een tijdje mee had zitten spelen. Met als ge volg dat de steen, bekleed met schelpen, was afgebrokkeld. Daar onder kwam een verroeste hand granaat tevoorschijn. Mathij s Venema wist niet wat hij zag en appte meteen een foto naar zijn collega Andries Looijen. De Kapellenaar heeft een oorlogsmu seum en wist het meteen; dat is een Engelse handgranaat uit de Tweede Wereldoorlog. Hoe die op het strand bij Dishoek terecht is geko men, blijft nog even gissen. Looijen vermoedt dat de granaat eerder dit jaar tijdens het opspuiten van het strand aan land is gekomen. Ve- nema waarschuwde de politie, die inmiddels aan huis is geweest. ,,We moeten de granaat op een veilige plek bewaren. In de loop van vol gende week komt de Explosieve Opruimingsdienst langs", zegt hij. Die brengt de granaat elders in de provincie tot ontploffing. Volgens Looijen heeft Tigo veel geluk gehad. ,,Kinderen willen nog weleens stenen tegen elkaar ketsen. Het had zomaar heel anders af kun nen lopen. De granaat is compleet verroest. Levensgevaarlijk." maandag 14 december 2020 Ik zet hier ondertussen een Reageer op pzc.nl Weekeinde: Ik ben dol op tweedehands spullen 949 stemmen FIJN BAT JIJ EEN BEETJE VERSTANB HEBT VAN BE NEBERLANBSE POLITIEK GOES Twee jongens van 13 en 14 jaar oud zijn zaterdag aangehouden omdat ze met een zware vuurwerk- bom aan het spelen waren. Een bezorgde buurtbewoner belde de politie. De jongens zijn op heterdaad betrapt toen ze zwaar illegaal knalvuur werk aan een fles lamp olie bonden. De zoge noemde Cobra 6 is een stuk vuurwerk met onge veer evenveel slagkracht als een handgranaat. Eén van hen is doorgestuurd naar bureau HALT voor een leerstraf. De ander kreeg van de officier van justitie een strafbeschik- king voorgelegd. MIDDELBURG Danny Vera stijgt met Roller Coaster ook weer in de hitlijsten. In de Sin gle Top 100 klimt het nummer van de 44e naar de 9e plaats. Deze week werd bekend dat het op 1 staat in de Top 2000. Roller Coaster staat al sinds april vorig jaar on afgebroken in de Single Top 100, die wordt be paald door het aantal downloads, streams en verkopen. De hoogste positie bereikte het num mer begin dit jaar: plaats 8. Het jongste album van Danny Vera, The New Now, staat voor de vierde week op 1 in de Album Top 100. Ook Zeeuwen krijgen in spraak over de plannen voor een nieuw opslag gebouw bij de centrale van Doel. Op verzoek van het FANC, de Belgi sche toezichthouder voor de nucleaire sec tor, houden de gemeen ten Hulst en Reimers- waal een inspraakproce dure. De provincie Zee land is eveneens om ad vies gevraagd. Electra- bel, de exploitant van de kerncentrale, wil een ge bouw neerzetten waarin versterkte containers met verbruikte splijt stofelementen tijdelijk kunnen worden opge slagen. De bestaande opslag zit bijna vol. Terwijl Zeeuwse hotels aan de kust grote drukte verwachten tijdens de kerstdagen, sommi gen nagenoeg vol zitten, blijft de bezetting op de vakantieparken sterk achter. Belangrijkste oor zaak: Duitsers en Belgen die wegblijven vanwege de quaran- taineregels. ,,Wel zien we dat Nederlanders nu aan het boeken zijn geslagen", zegt Baptiste van Outryve van Roompot. Timo van de Kasteele Vlissingen De bijzon dere steen die Tigo op het strand bij Dis hoek vond. Toen de steen door het spe len afbrok kelde, bleek het een gra naat. foto's MATHIJS VENEMA Timo van de Kasteele Nisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2