550 kersttassen om zeevarenden aan boord te verrassen mm 5 VOORMALIG KANTOOR DELTA KAMERS VOOR STUDENTEN^ Daar waar vroeger werd gezorgd dat Zeeuwen thuis een lampje konden aanknippen, zitten nu studenten over hun boeken gebogen. De eerste veertig internationale studenten zijn gesetteld in het oude Deltakantoor in Middelburg. Binnenkort komen de volgende veertig. Iedereen staat er weleens in de rij voor het stoplicht: aan de ene kant de molen, aan de andere kant de Delta. Maar van het energiebedrijf zit vrijwel niets meer aan de Poelen- daeleweg. Het gebouw is gekocht door een groep investeerders dat er 'een prachtige campus' van wil maken. Een beetje zoals de oude zusterflat bij het Adrz in Vlissin- gen, waar studenten niet alleen slapen, maar ook fitnessen en films kijken in hun eigen bios coopzaal. Slopers en bouwvakkers lopen het terrein nog op en af, maar in het meest oostelijke gebouw heb ben de eerste bewoners hun intrek genomen in de spiksplinter nieuwe studentenkamers. ,,Met ei gen keuken, eigen wc en eigen badkamer", glundert een Alge rijnse student. ,,En het belangrijk ste: supersnelle wifi." Dure studie De student deelt zijn kamer met een jongen uit Frankrijk. Dat moet wel, want de studie alleen is al duur genoeg voor iemand van bui ten de Europese Unie. ,,Ik betaal bijna achtduizend euro per jaar aan studiegeld. Om dat te kunnen bekostigen, heb ik gewerkt bij een luchtvaartmaatschappij. En mijn ouders helpen." En dan is hij ook nog eens vier jaar lang gescheiden van zijn ver loofde, die in Frankrijk studeert. ,,De HZ bood mij nu eenmaal de beste kans om industrial enginee ring and management te studeren. Het is echt een goede studie, met een mooie stage in Terneuzen. Ik ben heel blij dat ik de stap heb ge nomen. Al moet ik er inderdaad wel wat voor over hebben." Dan had Samantha Ashford (18) uit Mexico geluk, met haar Britse Ik heb een grote kamer met nieuwe spullen en uitzicht op mooie bomen paspoort. Voor haar is de studie watermanagement veel goedko per, waardoor zij een studio voor zichzelf kan betalen. ,,Voor ruim 400 euro per maand heb ik een grote kamer met alleen maar nieuwe spullen en uitzicht op mooie bomen. Voorheen woonde ik in het Bagijnhof. Dat was goed koper, maar lang niet zo comforta bel." Vanuit 'de oude Delta' loopt Ashford zo naar de HZ. ,,Dit is de beste campus die je maar kan be denken. Mijn studie had ik ook nergens beter kunnen doen dan hier. Laatst ben ik met vrienden naar de Oosterschelde gereden, we hebben de Deltawerken gezien. Reuze interessant!" Veel ruimte Tevreden studenten, die ziet Ar jan Wisse van huisvester APV graag. ,,Maar het wordt nog veel mooier. In Middelburg hebben we veel meer ruimte tot onze be schikking dan in Vlissingen. En geen omwonenden op tien meter afstand." Een complete campus is wel even wat anders dan ouderwetse studentenkamers. ,,Als een meisje van 18 uit Vietnam met drie kof fers op het vliegveld staat, dan ha len we haar op", vertelt Wisse. ,,En als het nodig is, gaan we met haar naar de dokter, de tandarts, noem maar op. We zijn ervan overtuigd dat een goed vangnet ervoor zorgt dat de studenten na hun studie in Zeeland willen blijven. Sterker: dat zien we al in de praktijk. En dat is toch wat we willen in Zeeland?" Claudia Sondervan Vlissingen Het zijn er dik eens zoveel als an dere jaren, dankzij inzamelacties van mensen als Irma Waleson uit Middelburg en Piet en Bernadette de Smit in Goes en giften vanuit be drijven, kerken, fondsen en de ge- meente Vlissingen. De zeemans huizen in de Zeeuwse havens moe ten dicht blijven en omdat veel re derijen en kapiteins hun mensen aan boord willen houden uit vrees voor besmetting met het coronavi rus zit voor honderden zeelieden zelfs een boodschapje aan de wal er niet in. Naar huis voor de kerst is door de quarantaineverplichting vaak niet haalbaar. De 25 vrijwilligers die gistermid dag in de rij wachtten tot zij, met mondkap en op anderhalve meter afstand van elkaar, weer een ronde kunnen maken langs de dozen om een kersttas te vullen, zijn door drongen van het belang van een lichtpuntje voor de opvarenden. ,,Ze doen al uitzonderlijk werk in normale tijden. Dit is een teken van waardering. Zij hebben ervoor ge zorgd dat er geen tekorten waren, nu er amper vrachtvluchten wor den gemaakt. Dat kan in 2021 wel anders worden. De lege containers staan namelijk niet in China waar ze nodig zijn", voorziet havenpastor Pascal Handschin. Hij en de scheepsbezoekers ko men vaak ook niet verder dan de loopplank van een schip. Met een kerstpakket in de hand is het een voudiger om de messroom te berei ken en een wat diepgaander ge sprek te kunnen hebben, weet hij uit ervaring. Kerst is enorm be langrijk voor de zeelieden, vooral voor de Aziatische opvarenden. ,,Het is kerst als de R in de maand is. In september wordt het schip versierd en dat blijft zo tot Pasen. Karaoke-platen en een speenvar- kentje aan het spit, dat hoort er bij." De Mission kan door sponsoring te lefoonkaarten tegen lagere prijzen verkopen, dat helpt. ,,Telefoonkaar- ten zijn in Nederland erg prijzig." En via de Zeevarendencentrale gaat een usb-stick de kersttassen in waarop een kerstdienst te volgen is, vertelt Marianne Kloosterboer van de Vlissingse Mission. ,,Want dat missen ze nu ook in het zeemans huis." Het oude kantoor van Delta herbergt nu studenten. foto lex de meester maandag 14 december 2020 WA 'Beste campus die je kunt bedenken' Wendy Wagenmakers Middelburg -Samantha Ashford, studente watermanagement Kersttassen vullen in het zeemanshuis in Vlissingen- Oost. Vrijwilli gers Saskia Martherus en Max Tabak (rechts) hebben het er druk mee. FOTO LEX DE MEESTER Dozen vol wollen sjaals en mut sen van de breisters uit de Sint Jacobskerk, flessen shampoo en deodorant, bonbons, pinda's en meer zijn gisteren over 550 kersttassen verdeeld bij de Mission to Seafarers in Vlissin- gen-Oost. Met ingang van van daag kunnen de zeevarenden de pakketjes verwachten bij de gangways van hun schepen in de Vlissingse havens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29