4 Nieuw zorgcentrum Souburg Steun voor alle cultuur Kurk dat net zo zacht aanvoelt als goed bewerkt leer, maar dan plantaardig. Zo soepel dat je er sneakers, stropdassen, vlinderdassen en Burberry caps van kunt maken. Kurk op de vloer en in de sledehak kennen we wel. Maar kurk om te dragen? Voorzitter Jaap Wielaart van de Raad van Bestuur van WVO Zorg heeft een broertje dood aan ach terom kijken. Dat voor De Zoute Viever in de afgelopen decennia al diverse plannen zijn gepresenteerd en afgeserveerd, mag zo zijn. Maar wat geweest is, is geweest. „Terug kijken heeft weinig zin. En op een mooie bruid wil je ook wel even wachten." Over twee jaar staan op het Oranjeplein gevels van een rijtje huizen in gevarieerde stijl Want een mooie bruid krijgt Souburg, bevestigt Peter Morsink, bouwadviseur van de Walcherse zorgorganisatie. Geen platte doos, waaraan elke voorbijganger direct ziet dat er een 'instelling' in huist. Zowel aan de zijde van de Burge meester Stemerdinglaan als aan die van het Oranjeplein staan over twee jaar gevels van een rijtje aan trekkelijke dorpshuizen in gevari eerde stijl. Die dorpshuisjes hebben alle maal een andere gevel, versprin gende hoogtes en diverse kleuren, kortom 'een cadeau voor Souburg', stelt Morsink. Maar belangrijker dan het gevoel dat het nieuwe zorg centrum oproept bij passanten is het natuurlijk voor de bewoners. Die worden in de watten gelegd. Behalve van alle benodigde gemak ken voorziene kamers genieten uit de Zoute Viever afkomstige én tientallen 'nieuwe' bewoners straks van gezellige gezamenlijke huiska mers, aantrekkelijke zitjes in het atrium en veel groen in binnen- en buitenruimten. Gebruiksgemak WVO Zorg heeft in verpleeghuizen als Willibrord in Middelburg en Ter Reede en Scheldehof in Vlissingen uitgetest hoe kamers zo kunnen worden ingericht dat ze zowel per fect op behoeften, comfort en ge bruiksgemak van bewoners zijn af gestemd als op hygiëne en efficiënt schoonmaken en schoon houden. Morsink geeft een simpel voor beeld: ,,Als je in een rolstoel zit, kun je tot onder een wastafel rijden. Maar dan kun je misschien nog niet bij de kraan als die achter op de wastafel staat, daarom zitten kra nen vaker aan de zijkant." In de huiskamers en het atrium (dat is ingericht als binnentuin) kunnen bewoners alleen, met el kaar of met gasten neerstrijken. Ook kunnen ze in die gezamenlijke ruimten deelnemen aan gezel schapsspelletjes en welzijnsactivi- teiten, die professionele begeleid sters aanbieden. De 73 ingezetenen van Zoute Viever, de naam komt waarschijnlijk niet terug aan het Oranjeplein, vinden zeker een plek in het nieuwe verpleeghuis, want dat biedt plaats aan 96 bewoners. Ook komen er zestien huurappar- tementen. De officiële overdracht van het schoolgebouw aan het Oranjeplein is twee weken na nieuwjaar. De sloop van dat gebouw begint in fe bruari, waarna het terrein tegen de zomer volgend jaar bouwrijp is en de bouw van het nieuwe verpleeg huis kan beginnen. Er wordt gere kend op twee jaar bouwtijd, zodat tientallen ouderen met psyscho- geriatrische en/of somatische klachten in de zomer van 2023 mid denin Oost-Souburg kunnen neer strijken. Claudia Banana en Bruno Pinto dragen zelfs mondkapjes van kurk. Volgende week hopen ze een flinke zending kapjes in hun nieuwe winkel Kurk Mode aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg te ontvangen. ,,Er is veel vraag naar. Ze dragen licht, ze geven ruimte om je neus en mond en het wordt niet te warm", vindt Claudia. ,,Ze kunnen vijftig keer in de wasmachine op 60 graden. Daarna verliest de vorm aan ste vigheid." Bruno is chefkok, maar zit door de coronapandemie zonder pro fessionele keuken en Claudia's arbeidscontract werd begin dit jaar ook niet verlengd. ,,We zijn nu vijftien jaar in Nederland, waarvan vijfjaar in Oost-Sou burg. We wilden iets met ons thuisland Portugal doen. Deze artikelen worden daar met de hand gemaakt." Het paar haalde busla dingen vol uit Portugal, lieten een nieuwe pui in de eetkamer van hun huis zetten en zijn nu een week open als kurkboetiek. Vederlicht De kurk komt van de Portugese kurkeik, de corti^a. Elke negen jaar wordt de schors van een boom ge oogst. Het materiaal is vederlicht, waterdicht, goed te kleuren en vlekken verdwijnen met een doek en een sopje van afwasmiddel. Laptop- en handtassen met Portu gese en pop art-dessins, horloge bandjes en broekriemen, mocas sins, hoeden of een wijnfleshou der, het assortiment groeit nog met de week. Claudia: ,,In januari beginnen we met de webshop, maar liever heb ik dat mensen naar Oost-Souburg komen." MIJN DORP, maandag 14 december 2020 Soepele en luchtige mondkapjes van kurk De gevel van het nieuwe zorgcentrum. illustratie jyb architecten 'Geen lelijke doos maar mooie bruid' Nu definitief vaststaat dat de leerlingen van de Kameleon na nieuwjaar vertrekken uit hun Souburgse basisschool kan WVO Zorg opgelucht ademha len. Een nieuw zorgcentrum ver rijst voor de zomer van 2023 aan het Oranjeplein in het cen trum van Oost-Souburg. René Hoonhorst Oost-Souburg Claudia Sondervan Oost-Souburg VLISSINGEN Ook cul tuurdragers met een winstoogmerk mogen vragen om rijksgeld dat Vlissingen heeft gekre gen om culturele organi saties door de corona crisis te helpen. Het Vlissingse deel bedraagt 368.000 euro. Dat wil het college vooral ge bruiken om de be staande culturele voor zieningen en organisa ties in stand te houden. Er worden regels opge steld waaraan moet worden voldaan. AAGTEKERKE Gymzaal, 16.00-17.00 uur: Gymnastiek voor kinderen uit groep 3 t/m 5; 17.45-18.45 uur: Jongerensport voor 12+; 18.45-19.45 uur: Zaalvoetbal voor jon geren vanaf 16 jaar GRIJPSKERKE Sporthal Nimmerdor, 15.15-16.00 uur: Gym voor kinderen vanaf 2,5 jaar; 16.00 17.00 uur: Gym voor kinderen uit groep 3, 4 en 5; 17.00-18.15 uur: Gym voor kinde ren uit groep 6, 7 en 8 en voortgezet on derwijs MIDDELBURG Atelier Hoed Gezien, 08.00-17.00 uur: Expositie 'De kleine wonderlijke wereld der insecten van Marie-Louise Fijne man'; Cinema Middel burg, 14.00 uur: Ver toning 'The Singing Club'; Instructielokaal ZB, overdag: Mogelijk heid om een mini cursus kunstgeschie denis te doen VLISSINGEN Gymzaal De Combi natie II, 09.00-09.45 uur: Peutergym; ZB, 10.15-12.15 uur: Workshop over 'be standen en mappen in Windows'; Gymzaal De Bran ding, 16.00-17.00 uur: Kleutergym; Clubhuis VTV Vlissin- gen, 16.00-17.00 uur: Kleuterdans; Cine Café, Spuikom- weg 3, 19.30 uur: Mr. Bright's Online Quiz Night WESTKAPELLE Sportzaal de Bellink, 09.15-10.00 uur: Peutergym Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check daarom online of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. Bruno Pinto en Claudia Banana begonnen een winkel in kurkzaken aan de Kanaalstraat in Oost Souburg. Claudia houdt in haar rechterhand een mondkapje van kurk vast. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28