Is rekenkamer noodzakelijk voor gemeente? Ook zonder klachten kan getest worden ZEELAND 3 IN GOES CORONATESTLOCATIE IN GEBRUIK GENOMEN A TEST 1. Volq de instructies op van de medewerkers 2. Houdt uw ID-bewijs bij de hand 3. Stapvoets rijden in de hal 4 In de hal bij testen MOTOR AF! 5- Blijf zitten in uw auto naar de verkeerde teststraat gaan." De meeste mensen zullen met de auto komen, verwacht Schinkels- hoek. „Mensen mogen ook met de fiets komen. Of te voet, maar gezien de ligging van de Zeelandhallen zullen dat er niet veel zijn. We ra den mensen af met het openbaar vervoer te komen." Wie zelf niet kan rijden, mag zich door iemand laten brengen. Chauffeur en passa gier doen er verstandig aan een mondkapje op te zetten en de af- stand in de auto zo groot mogelijk te houden. De passagier kan We willen dat iedereen snel en comfortabel geholpen kan worden daarom het beste op de achterbank, schuin achter de chauffeur gaan zit ten. 3275 tests per dag Voor opening van de nieuwe XL-lo- catie in Goes had de GGD in Zee land al een capaciteit van een kleine 2000 tests per dag, 14.000 per week. Tot nu toe werd die capaciteit zelfs in de drukste weken bij lange na niet benut. Maar het is niet al elk moment en op elke dagen even druk. Ook voor de piekmomenten moet voldoende testcapaciteit zijn. Eind december kunnen in Zeeland in totaal 3275 tests per dag worden afgenomen. Het vergroten van de capaciteit is als voorzorgs maatregel met het oog op een ko mende griepseizoen. De kans be staat dat dan meer mensen corona achtige klachten krijgen en zich willen laten testen. De XL-teststraat in Goes is ge opend van 8.30 tot 16.30 uur. De mensen die de monsters met de wattenstaafjes nemen zijn hiervoor speciaal aangenomen door de GGD Zeeland. De testers doen gemid deld drie minuten over één test. De twaalf testlanen worden naar be hoefte opengesteld. Schinkelshoek: ,,We willen dat onze testers lekker door kunnen blijven werken. Het is vervelend als je als tester telkens een tijdje moet wachten voordat er weer iemand komt. Je wilt de flow er in houden." Een gemeentelijke rekenkamer be staat uit een groep mensen die on derzoekt of besluiten van de ge meenteraad op de juiste wijze zijn genomen en of met die besluiten is bereikt wat de bedoeling was. Vaak wordt daarbij een specifiek project of thema onder de loep genomen. Die rekenkamers zijn nuttig, vindt minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken. Een beetje extra controle kan helemaal geen kwaad en houdt iedereen scherp, meent ze. Bovendien zijn er vaak nuttige lessen te trekken uit de re sultaten van die onderzoeken. Ze wil dan ook dat de rekenkamers be langrijker worden dan dat ze nu zijn, en aan bepaalde eisen gaan voldoen. Raadsleden Veel gemeentelijke rekenkamers voldoen niet aan Ollongrens wen sen. Soms komen ze nauwelijks in actie. En in veel gemeenten zitten ook raadsleden in de rekenkamer, iets waar de minister in het kader van onafhankelijkheid vanaf wil. Sommige gemeenten hébben niet Het is essentieel om onderzoek te doen naar de effectiviteit van je beleid eens een rekenkamer. In ons land zijn dat er ruim dertig, waarvan vier in Zeeland: Noord-Beveland, Reimerswaal, Borsele en Schou- wen-Duiveland. Dat zou niet mogen, vindt politi coloog Herman Lelieveldt uit Mid- delburg. ,,Het is essentieel om on derzoek te kunnen doen naar de ef fectiviteit van je beleid." Al moet een rekenkameronderzoek geen doel op zich worden, vindt hij. ,,Het is niet erg als zo'n rekenkamer een poosje niet in actie komt. Het gaat erom dat je er één achter de hand hebt als het belangrijk is." Samenwerking Dat sommige gemeenten zichzelf te klein vinden om een zelfstandige rekenkamer te hebben, dat begrijpt Lelieveldt wel. ,,Maar dan kun je denken aan samenwerking. Neem nou de huidige situatie met jeugd zorgorganisatie Intervence. Ik kan me heel goed voorstellen dat ge meenteraden zeggen: laten we maar eens uitzoeken hoe het zo ver heeft kunnen komen. Dat kan een rekenkamer mooi doen, eventueel voor alle gemeenten in één keer." Neem de situatie met Intervence, een rekenkamer kan zoiets uitzoeken Dat de minister adviseert om geen raadsleden meer in de reken kamers te laten plaatsnemen, vindt Lelieveldt ook een goed idee. ,,Het moeten onafhankelijke mensen zijn. Raadsleden kijken er toch al snel met een politieke bril naar." maandag 14 december 2020 kan 1800man per dag aan Administratie - 3 Iedereen met milde klachten kon zich al laten testen op corona. Het testbeleid is sinds 1 december ver ruimd. Ook zonder klachten kun nen mensen die in nauw contact zijn geweest met een besmette persoon naar de GGD voor een test. Dit kan op de vijfde dag na het laatste risicovolle contact met de positief geteste persoon. Dat contact kan blijken uit bron- en contactonderzoek of door een melding van de CoronaMelder. Een afspraak maken voor een co ronatest kan op twee manieren: bellen naar het landelijke nummer 0800 - 1202 of via Rijksoverheid.nl/coronatest. Bellen kan dagelijks tussen 08.00 en 20.00 uur. Houd hiervoor je bur gerservicenummer (BSN) bij de hand. Om online een afspraak te kunnen maken heb je je DigiD nodig. De XL-teststraat in de Zeelandhallen in Goes wordt vandaag voor het eerst uitgeprobeerd. fotos marcelle davidse -Ilona Schinkelshoek, GGD Zeeland Bijna niemand die het kent, laat staan die precies weet wat het doet: een gemeentelijke reken kamer. Minister Ollongren wil de rol van de rekenkamers groter maken en gemeenten verplich ten ze in te voeren. Vier Zeeuwse gemeenten hébben momenteel niet eens een reken kamer. Is dat erg, vragen we aan politicoloog Herman Lelieveldt. Martijn de Koning Vlissingen -Herman Lelieveldt, politicoloog -Herman Lelieveldt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27