Zorgvuldigheid bij Intervence voorop Waterschap stemt in met duurdere peilboot Schepen van kaarsvet ook 's avonds te zien Koffiezetapparaat 2 ZEELANDHALLEN VANDAAG WORDT Él men" Commentaar De kou lijkt even uit de lucht rond Intervence, nu minister Sander Dekker en staatssecretaris Paul Blokhuis in al lerijl de Zeeuwse gemeenten tot de orde hebben geroe pen. Die mogen voorlopig geen onomkeerbare besluiten nemen over de voornaamste organisatie voor jeugdbescher ming en -reclassering in de provincie. Eerst moet er een uitge werkt plan op tafel liggen over hoe de zorg wordt overgedra gen aan andere organisaties, zonder dat kinderen en gezinnen tussen wal en schip vallen. Ook moet volstrekt helder zijn wat dat betekent voor de medewerkers van Intervence. Daarmee incasseren de gemeenten een gevoelige tik, die volgt op de terechte kritiek die zij van alle kanten hebben ge kregen. Hoe voorstelbaar het ook is dat hun geduld met het noodlijdende Intervence op is, de voorgenomen operatie om de organisatie op te doeken en de honderden cliënten elders onder te brengen maakte vooral een overhaaste en kille indruk. Tegelijkertijd zit er niet heel veel licht tussen wat nu is opgelegd en wat de gemeenten voor ogen stond. Zij gingen al uit van een overgangsperiode van zes tot negen maanden, om de overdracht van bestaande zaken op een goede manier te regelen. Maar het waren vooral goede voornemens. Nu zijn er onder druk harde garanties ingebouwd zodat Intervence alleen kan verdwijnen als er geen ongelukken gebeuren. Die uiterste zorgvuldigheid is cruciaal, zeker omdat het om kwetsbare kin deren en gezinnen gaat. Het is bedenkelijk dat bemoeienis van hogerhand nodig was om dat ook te verzekeren. De voorgenomen operatie maakte vooral een overhaaste en kille indruk Voornaamste oorzaak is de krappe scheepsbouwmarkt. Bouwers heb ben overvolle orderportefeuilles, wat de prijs voor nieuwe projecten opdrijft. De eerste aanbestedings ronde leverde al geen inschrijving binnen het afgesproken budget op. Daarom is het ontwerp versoberd en het budget verruimd: van 1,5 naar 1,9 miljoen euro. Tijdens de tweede aanbeste dingsronde bleek ook dat bij lange na niet voldoende. De laagste in- ALMANAK schrijving zit nu 640.000 euro bo ven het budget. Waterschap Schel- destromen ziet geen andere moge lijkheid dan ermee akkoord te gaan, omdat de huidige peilboot drin gend aan vervanging toe is. ,,Ik kan het niet mooier maken dan het is", Ik kan het niet mooier maken dan het is aldus dijkgraaf Toine Poppelaars Het waterschapsbestuur legt zich daarbij neer. Alleen Water Natuur lijk is tegen. De fractie vindt dat on voldoende rekening is gehouden met de opkomst van nieuwe tech nieken, zoals onderwaterdrones, die de peilboot overbodig kunnen maken. Hij gaat binnenkort op kamers en is al maandenlang bezig met de inrichting. Kasten, bed, stoe len en tafel; het is allemaal al in bestelling. Eén ding ontbreekt er nog, be dacht hij zich laatst. Een koffie zetapparaat. Niet geheel onbe langrijk, omdat koffie hem elke morgen weer een kickstart be zorgt. En dus kwam het appa raat op nummer 1 te staan van zijn verlanglijst. Hij deelde die lijst vervolgens met zijn ouders, vrienden en collega's. Nou, met die kickstart komt het wel goed. Hij is inmiddels drie koffiezetapparaten rijker. Man gewond bij eenzijdig ongeluk Politie vindt 120 cobra's onder bed jongen (17) Ritthem Inbraak in leeg schoolgebouw Het is gedaan met de rust in de Zeelandhallen in Goes. De oorzaak van de bedrijvigheid is dezelfde als die van de stilte in het afgelopen jaar: de coronapandemie. De GGD Zeeland neemt vandaag de Zeeuwse XL- coronatestlocatie in gebruik. Als eind deze maand ook de sneltesten er zijn, kunnen in de Zeelandhallen 1800 mensen per dag terecht. De Grote Kerk in Veere houdt twee speciale avondedities rond de in stallatie Ex Voto van kunstenaar Folkert de Jong. Zijn werk wordt dan extra uitgelicht en begeleid door 'soundscapes' die De Jong voor de gelegenheid heeft uitgeko zen. Dat gebeurt op de woensdagen 23 en 30 december, van 17.00 tot 19.00 uur. De avondopenstellingen zijn volledig coronaproof. De kerk neemt alle maatregelen en richtlij nen in acht. Reserveren via grote- kerkveere.nl is gewenst. De installatie Ex Voto bestaat uit 25 scheepsmodellen, die een ar mada vormen. Ze zijn gemaakt van kaarsvet. De internationaal be kende kunstenaar Folkert de Jong, benoemd tot eerste Kerkmeester, smolt daarvoor 400 kilogram kaarsvet. De schepen staan niet op de vloer van de kerk, maar hangen in de lucht. Een ex voto is een gebedsoffer. Vroeger doneerde het scheepsgilde modellen van schepen aan de kerk, in de hoop dat God over het schip en zijn bemanning zou waken. De installatie van De Jong is nog te bekijken tot eind februari 2021, van woensdag tot en met zondag tussen 11.00 en 17.00 uur. warring k leiden. A Je wilt ft niet ft dat I sen ft per on- ,,Het is logistiek nogal wat, zo'n teststraat", zegt ze. ,,We willen dat iedereen snel en comfortabel ge holpen kan worden. Het soepel la ten lopen van de rijroute buiten en in de hal is een grote uitdaging." Buiten zullen verkeersregelaars mensen de weg wijzen. Testlocatie Adrz sluit De GGD Zeeland heeft de laatste maanden al aardig wat ervaring op gedaan met het inrichten van test straten, al waren die niet van een omvang als deze in de Zeelandhal len. De GGD heeft nu zeven teststraten in de pro vincie: Goes, Terneu- zen, Zierikzee, Vlis- singen, Hulst, Oost burg en Sint Maar tensdijk. En het blij ven er ook zeven, want de testlocatie bij zie kenhuis Adrz gaat dicht. Schinkelshoek: „Twee testlocaties in Goes zou alleen maar tot ver- Het kabinet heeft alle regionale GGD's gevraagd om XL-testlocaties in te richten. Vanwege de centrale ligging in de provincie koos de GGD voor Goes als locatie voor de XL-teststraat. Het testcentrum is eind vorige week in een paar dagen opgebouwd. Er zijn vier 'portier hokjes' waar de gegevens van de mensen die zich willen laten testen worden gecontroleerd. Daarna worden ze doorverwezen naar een van de twaalf testlanen. Op de eerste dag zal niet meteen de volle capaciteit worden ingezet. Vandaag wordt een dag van uit proberen. Zien of alles wat op papier is be dacht ook in de praktijk goed uit pakt, zegt Ilona Schinkelshoek, coör dinator bemonste ring en triage bij de GGD Zeeland. maandag 14 december 2020 II Morrend heeft het waterschaps bestuur ingestemd met de bouw van een nieuwe peilboot. Het project heeft inmiddels forse vertraging opgelopen en wordt ruim een miljoen euro duurder dan aanvankelijk werd gedacht. Rolf Bosboom Middelburg -Toine Poppelaars, dijkgraaf Tip? redactie@pzc.nl OVEZANDE Een 25-jarige automobi list is in de nacht van za terdag op zondag ge wond geraakt bij een eenzijdig ongeval bij Ove- zande. De man bleek onder invloed van alcohol te zijn. De auto raakte rond 01.30 uur op de Kraaijertsedijk (N666) in de rechterberm, botste tegen twee bomen en kwam zwaar beschadigd tot stilstand. Een ambu lance bracht het slachtof fer naar het ziekenhuis in Goes. Uit een blaastest bleek dat de man te veel alcohol had gedronken. Er is bloed afgenomen om te onderzoeken hoe veel precies. ZIERIKZEE De politie heeft vrijdag il legaal vuurwerk gevon den in een woning in Zie- rikzee. Een jongen van 17 had 120 cobra's in zijn slaapkamer liggen. Nadat agenten informatie had den ontvangen dat er mogelijk illegaal vuurwerk in de woning was, stelden ze vrijdag een onderzoek in. Het illegale vuurwerk werd in een doos onder het bed van de 17-jarige gevonden. Het is in be slag genomen en door een gespecialiseerd be drijf afgevoerd en vernie tigd. De verdachte zal nog verhoord worden. Vier 16-jarige jongens hebben zaterdagavond ingebroken in een leeg staand schoolgebouw in Ritthem. In het gebouw hebben ze vernielingen aangericht. Buurtbewo ners hadden rond 22.10 uur bij de politie gemeld dat er knallen en glasge rinkel te horen waren aan de Zuidwatering- straat. Toen de agenten een kijkje kwamen nemen, zagen ze vier jongens wegrennen en over een hek proberen te klimmen. De politie heeft de jongens aange houden. Ze zijn afkom stig uit Middelburg, Kou- dekerke en Ritthem. XL-straat Rolf Bosboom Veere Nona Schin kels- hoek van de GGD 1 Zee- I land. I Theo Giele Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26