E-borrel is best leuk O O O lil ECONOMIE 19 f vr'H, Herstel op de beurzen zet door Er is geld en enthousiasme, een ideale combinatie AAN HET WERK De foute kersttruien, de flauwe kerstmoppen, het ongemakkelijke dansje met collega's, de op merking tegen je baas waar je de volgende nuchtere ochtend spijt van hebt of de heimelijke kus met je werkscharrel bij de fiets. Vorige week werd duidelijk dat we het dit jaar zonder de traditionele kerstborrel moeten doen. Althans, een fysieke kerstborrel zit er momenteel niet in. En dat is jammer, want de thuiswerkers van Nederland hebben hun collega's dit jaar al zo moeten missen. We kennen onze werkmaatjes alleen nog maar van voor de webcam, en mét vergaderagenda. De traditionele borrel aan het eind van het jaar is dé gelegenheid voor verbroe dering en voor het zo nodige informele contact. En vooruit, ook voor die sentimentele speech van je manager die zegt dat jullie niet alleen een afdeling zijn, maar ook een soort familie. Dan toch maar zo'n vermaledijde digiborrel? Dat is een alternatief, al is het geen volwaardige vervanging. Als je over de onwennigheid en het ongemak heen bent, kan het best een leuke manier zijn om het werkjaar toch op een feestelijke manier af te sluiten. Wel belangrijk is dat het dan niet wéér een meeting is met een saaie presentatie, maar echt een feestje. Zo heb ik al meerdere keren deelgenomen aan e-bor- rels die ontzettend leuk waren. De succesfacto ren waren dan een spelelement (pubquiz!), mu ziek, en een paar prikkelende vragen om met el kaar over te praten ('wat mis jij het minste aan kantoor?'). Je kunt in zo'n digiborrel zelfs gebruik maken van dingen die bij een fysieke niet kunnen, maar online wel: het lelijkste object in je huis voor de camera halen, bijvoorbeeld. En je kunt ook roddelen of flirten met die leuke collega zonder dat anderen het doorhebben, via de pri- véberichten. Een digitale kerstborrel kan dus, mits goed georganiseerd en met creatief gebruik van de mogelijkheden, een manier zijn om toch samen op een leuke manier het werkjaar af te sluiten. Het vergt dus wel iets meer organisatie, maar het kan zo'n dolle boel zijn dat je soms zelfs even vergeet dat je voor een computer zit. Wel een woord van waarschuwing, mocht je dit jaar inderdaad deelnemen aan een online borrel: in de opwinding van de online gesprek ken heb je mogelijkerwijs niet door dat je in de échte wereld op een flink tempo aan het pimpe len bent. Doe verstandig, hou de eer aan jezelf en log uit voordat het gênant wordt. We kennen onze werkmaatjes alleen nog maar van de webcam 'Astra' koopt Alexion Mexico laat Pfizertoe Het leek weer even het jaar2000 op de Amerikaanse beurs vorige week. Beleggers stortten zich massaal op aandelen van techreuzen. Staan we vlak voor een nieuwe beurscrach? De introductie van Airbnb op Wall Street was een voorbeeld van de nieuwe tech-gekte. De waarde van het platform voor verhuur van va kantiewoningen werd eerder dit jaar op 18 miljard dollar geschat. Donderdag ging het voor 68 dollar per aandeel naar de beurs en het aandeel sloot op 144 dollar. Daar mee is het bedrijf nu 86 miljard dol lar waard. De aandelenkoers van maaltijd bezorger DoorDash ging de eerste beursdag van 102 naar 182 dollar. ,,De nieuwe aandelen zijn in trek'', zegt Corné van Zeijl, fondsmanager bij vermogensbeheerder Actiam. ,,Er is geld en enthousiasme, een ideale combinatie voor een bedrijf dat een beursnotering wil.'' ,,Het enthousiasme van beleggers neemt buitengewone vormen aan'', constateert ook Bob Homan, hoofd van het Investment Office bij ING. ,,Neem DoorDash. Die waardering is een paar keer zo hoog als dat van concurrent Just Eat en dat is ook geen goedkoop aandeel.'' Van Zeijl heeft ook zo zijn beden kingen bij de hoge waardering van DoorDash. Zeker omdat het bedrijf geen overtuigend verdienmodel heeft. ,,Beleggers weten soms van gekkigheid niet waar ze hun geld in moeten steken.'' Er is steeds meer geld in omloop en de mogelijkheden om er rende ment mee te maken zijn beperkt. Aandelen lijken een van de weinige mogelijkheden om nog wat te ver dienen. ,,Ik snap het enthousiasme wel'', zegt Homan. ,,Mensen zeg gen: 'Als zelfs in dit jaar de aande lenkoersen stijgen wat kan er dan misgaan?''' Van Zeijl ziet ook de belangstel ling voor beleggen toenemen. ,,De lage rente speelt een belangrijke rol. Steeds meer mensen moeten nu rente betalen op hun spaargeld. Die vragen zich af of beleggen niet be ter is.'' Maar beleggen in aandelen is niet zonder risico's, benadrukken Homan en Van Zeijl. Beurskrach Dat roept de vraag op of we aan de vooravond staan van een beurs krach zoals in 2000. Toentertijd gingen internetbedrijven voor as tronomische waarderingen naar de markt. Maar met de beursintroduc tie van World Online aan de Am sterdamse beurs ging het mis. Het aandeel ging vrij snel na de beurs introductie onderuit. Dat bleek de speldenprik waardoor de internet- bubbel leegliep. Dat leidde weer tot flinke dalingen op de aandelen- beurzen wereldwijd. Eerder dit jaar stortten de aande lenkoersen ook in toen duidelijk werd dat het coronavirus tot ern stige economische schade leidde. Maar al vrij vlot kwam het herstel. Alleen was dat herstel vooral te danken aan de koersstijgingen van techaandelen als Zoom en Google. Juist die aandelen profiteerden van de coronapandemie, omdat men sen thuis werkten en veel gebruik maakten van hun diensten. Die techaandelen stegen zo hard dat gevreesd werd voor een nieuwe bubbel en een dreigende krach. Maar sinds het nieuws dat er een vaccin is tegen corona is dat gevaar geweken, meent Homan. Beleggers rekenen nu op economisch herstel. ,,Het herstel op de beurs is nu veel evenwichtiger. De aandelen die de grootste klappen kregen toen de crisis uitbrak zijn nu de sterkste stijgers. Het risico dat bedrijven zouden omvallen als de crisis voort zou duren is nu weg.'' Van Zeijl wijst op een andere oor zaak voor de stijgende koersen. ,,Er worden heel veel bedrijven overge nomen. De laatste helft van dit jaar is het op één na beste halfjaar voor overnames in tien jaar tijd.'' En die overnamehonger drijft de prijzen van de prooien op. Homan ziet de logica. ,,Er is nu geen economische groei. Een be drijf dat wil groeien kan dat eigen lijk alleen door een bedrijf over te nemen.'' Veel bedrijven beschikken over een ruim gevulde kas of kun nen vanwege de hoge beurskoers gemakkelijk een overname betalen door nieuwe aandelen uit te geven. maandag 14 december 2020 Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). LONDEN Farmaceut AstraZeneca lijft het Ameri kaanse Alexion in. Het bedrijf betaalt bijna 32,2 miljard euro, voor de bi- otechnoloog. Alexion is ge specialiseerd in weesgenees middelen tegen zeldzame aan doeningen. Het zette vorig jaar tot 5 miljard dol lar om. De winst bedroeg bijna 2,4 miljard dol lar. De boeren die vrijdag en zaterdag actie hebben gevoerd bij distributiecentra van supermarkten vinden nog altijd dat ze te weinig krijgen voor hun producten. Veel consumenten ondervonden hin der van de blokkades. De boeren braken de actie af, nadat de supermarkten een gesprek hadden toegezegd. Bij de blokkades werden de coronaregels met voeten getreden. foto ronald hissink MEXICO-STAD Mexico is het vierde land dat het coronavac- cin van Pfizer en BioNTech heeft goedgekeurd. Groot-Brittan- nië, Bahrein en Canada hebben het vaccin al eerder toege staan. De Ame rikaanse waak hond FDA staat op het punt het middel ook in de VS goed te keu ren. In Mexico zijn al 113.000 mensen aan co rona overleden. Nieuwe gekte om tech-aandelen Peet Vogels Amsterdam —Corné van Zeijl, Actiam E o c GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: de digitale kerstborrel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19