II EUWS 11 Wie stuurt u een (kerst)knuffel? Alle occasions vergelijken van elke autosite in Nederland? Gaspedaal vindt ze allemaal. ga5 1 pedaal KINDEROMBUDSMAN NASLEEP ECHTSCHEIDING Moeder kreeg te horen dat ze maar antikraak moest gaan wonen .ni Als er na een scheiding geen goede woning meer is, stagneren kinderen in hun ontwikkeling. De Kinderombudsman ziet door corona meer stress in gezinnen. Kinderen moeten een stem krijgen bij woningtoewijzing als ze bij voorbeeld door een scheiding van hun ouders of verlies van een baan hun huis uit moeten. Het ontbre ken van een fijne woning veroor zaakt bij veel kinderen grote stress en stagnatie van de ontwikkeling. Dat stelt de Kinderombudsman in een rapport dat vandaag verschijnt. Juist nu met corona hebben kin deren baat bij een veilige plek thuis. Als ze niet naar school kunnen, moeten ze thuis kunnen leren. Maar door corona ziet Kinderom budsman Margrite Kalverboer meer stress in gezinnen. ,,Er raken mensen hun baan kwijt of ze wach ten door een scheiding op een nieuwe woning. Kinderen zien de problemen van hun ouders.'' Moeite In veel gemeenten zijn te weinig betaalbare sociale huurwoningen. Het kost gezinnen grote moeite om een geschikt huis te vinden. En dat heeft gevolgen voor de kinderen. De Kinderombudsman krijgt tien tallen klachten binnen van kinde ren die geen fijn thuis hebben. ,,En dat is nog maar het topje van de ijs berg. Bij de toewijzing van huizen wordt helemaal niet gekeken naar wat kinderen nodig hebben om zich goed te ontwikkelen. Ik vind dat dat beleid moet veranderen", al dus Kalverboer. In dat beleid moet duidelijk komen te staan dat kinde ren om hun mening wordt ge vraagd. De Kinderombudsman sprak bij voorbeeld een 9-jarige jongen die noodgedwongen met zijn moeder op een kamer slaapt, al jaren. Toen hij kleiner was, was dat niet zo'n probleem. Maar inmiddels heeft hij behoefte aan een eigen plek om zijn huiswerk te doen en waar hij niet alle telefoongesprekken van zijn moeder opvangt. ,,Als kinderen ou der worden, krijgen ze door dat het niet normaal is om met je moeder op een kamer te slapen. Zo'n kind krijgt behoefte aan meer ruimte en bewegingsvrijheid. Die durft thuis geen vriendjes uit te nodigen en gaat daarom zelf ook maar nergens spelen. Hij vangt alle problemen van zijn moeder op." Met als gevolg dat er andere problemen ontstaan, zoals concentratieproblemen op school of een stagnerende ontwik keling. Antikraak De Kinderombudsman sprak ook twee tienermeiden die door een scheiding van hun ouders naar een andere woning moesten. Omdat de scheiding niet helemaal rond was, weigerde de gemeente het gezin ur gentie te geven. De moeder kreeg te horen dat ze antikraak moest gaan wonen met haar oudste dochter (18 jaar) en dat haar jongste (15) maar naar een pleeggezin moest. ,,Dat is natuurlijk ontzettend schrijnend en kan niet. Maar sommige gezin nen gaan er tóch maar mee ak koord, omdat ze geen andere oplos sing zien. Anders staan ze allemaal op straat'', zegt Kalverboer. De kindervertegenwoordiger snapt dat er geen eenvoudige oplos sing is, want er zijn te weinig wo ningen. Toch hoopt ze op erken ning voor kinderen. Kalverboer: ,,Het is natuurlijk moeilijk om te zeggen dat gezinnen voorrang krij gen op alleenstaanden en dat zal ook niet altijd gaan. Maar nu heb ben kinderen helemaal geen plek in het beleid. Dat moet echt anders, want als ze zo jong geen veilig thuis ervaren, dragen ze dat lang met zich mee.'' (max. 75 woorden) en wij plaatsen een mooie selectie in de krant. maandag 14 december 2020 'Geef kinderen een stem bij toewijzing nieuwe woning' Ellen van Gaaien Den Haag Kinderombudsman Margrite Kalverboer wil graag dat meer wordt gekeken naar wat kinderen nodig hebben bij de toewijzing van een woning na een scheiding van de ouders. foto hh/anp —Margrite Kalverboer Geen groots diner, geen uitgebreid familiefeest, geen party met vrien den: ook de feestdagen zien er door corona heel anders uit. Daarom de vraag aan u: wie had u aan het einde van dit jaar dolgraag even in uw armen willen sluiten? Stuur een beknopte mail met toe lichting naar knuffel@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11