10 NIEUWS De stad waar de pandemie begon denkt dat de coronabron elders lag Bijna een jaar geleden was Wuhan het epicentrum in de uitbraak van de coronapandemie. Waar de rest van de wereld worstelt met een tweede golf, is het leven in de Chinese miljoenenstad terug naar normaal. Alleen kampt de stad met het stempel de bron van alle ellende te zijn. De Huanan Seafood-markt in Wuhan is omheind door keurige lichtblauwe muren. Het gebouw is uitgestorven, deuren en ramen zijn gebarricadeerd. Aan de muren han gen traditionele Chinese schilde rijen van vredige landschappen. Om de paar meter staan grote plan- tenpotten. Meer dan zes jaar lang begon de dag voor de 38-jarige restaurantei genaar Lai Yun met een bezoek aan de voedselmarkt, tien minuten lo pen van zijn huis. ,,Ik bracht de kin deren naar school, nam een ontbijt en liep daarna naar de markt.'' Het was een levendige plek met ruim zeshonderd kraampjes, waar onder meer wasberen, slangen, krokodillen, vleermuizen, zee vruchten en groenten werden ver kocht. Op 31 december vorig jaar kwam er een eind aan het dagelijkse be zoek van Lai Yun aan de voedsel- markt, toen bij vier bezoekers een mysterieuze longziekte werd ge constateerd. Het coronavirus sloeg in rap tempo om zich geen. Een jaar na de uitbraak heeft Covid-19 we reldwijd meer dan 1,5 miljoen le vens geëist en zijn er ruim 68 mil joen besmettingen. De eerste weken waren er alleen al in Wuhan 50.000 besmettin gen. Vanaf eind januari ging de stad 76 dagen in een lockdown, die Wu han in een spookstad veranderde. Nu is het straatbeeld weer als van ouds. Mensen flaneren in het Jiang- tan Park, de winkelstraten zijn vol en op de wegen staan files. Waar Wuhan weer tot leven is gekomen, blijft het Huanan-ge- bouw leeg. De voedselmarkt is het symbool geworden een felle poli tieke en wetenschappelijke strijd over de oorsprong van het corona virus. Veel landen, de VS voorop, zien China als de bron van alle el lende. China ontkent dat. Deskundigen van de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) doen onderzoek naar de bron van het vi rus. Ze beginnen in Wuhan, en bij de voedselmarkt, die door 70 pro cent van de eerste coronapatiënten bezocht was. ,,Het zou interessant zijn om de oorsprong te achterhalen en een paar hypotheses naar voren te bren gen'', zegt Jin Dong-Yan, hoogleraar virologie aan de Universiteit van Hongkong. „Bijvoorbeeld of het niet waarschijnlijker is dat het virus van de wilde dieren komt of er een menselijke superverspreider is ge weest.'' Het team onderzoekt in Wuhan het bloed, vlees en de uitwerpselen van dieren die daar werden ver kocht. Ook worden bloedmonsters van ziekenhuispersoneel getest, om te kijken of het virus al niet eerder rondwaarde. 'Waar een epidemie als eerste is ontdekt, is niet per se de plek waar het is begonnen', schrijft de WHO in een rapport. Het kan nog jaren duren voordat de bron is getraceerd. Tot die tijd drukt het stigma van het eerste epi centrum zwaar op Wuhan. Veel in woners zeggen tegen persbureau Reuters dat ze niet geloven dat de uitbraak in hun stad is begonnen. ,,Het kan zeker niet Wuhan zijn geweest'', zegt marktkoopman Chen. ,,Een andere persoon heeft het binnengebracht. Of het kwam van een ander product dat van bui tenaf is meegenomen.'' Al maanden zeggen Chinese di plomaten en staatsmedia dat de markt niet de oorsprong is, maar het slachtoffer van de ziekte. Ze ge loven dat het coronavirus in een an der land is ontstaan. Waar de rest van de wereld worstelt met een hardnekkige tweede golf, lijkt Wuhan zich nauwelijks zorgen te maken om een nieuwe opleving. ,,Na de eerste uitbraak in januari denk ik niet dat we nog een grote besmetting in Wuhan zullen zien'', zegt de 29-jarige leraar Yen tegen de Duitse omroep Deutsche Welle. ,,Zelfs als het aantal bevestigde ge vallen weer stijgt, weten we hoe we op de juiste manier kunnen voor komen dat we besmet raken. Bijna iedereen op straat volgt keurig het protocol van de regering. Als je in het openbaar vergeet een mond- masker op te zetten, zullen anderen je eraan herinneren.'' Waakzaam Het openbare leven in Wuhan kwam vanaf april weer langzaam op gang. ,,We gaan naar de film, liveoptredens en reizen naar andere steden'', zegt Lin. ,,Maar iedereen draagt nog steeds een mondkapje. De mensen in andere steden zijn niet zo waakzaam als hier.'' Op de verdieping boven de lege Huanan-markt zijn in juni opti ciens geopend. Hoewel Wuhan sinds mei geen nieuwe coronage- vallen heeft gemeld, is het voor on dernemers moeilijk om de eindjes aan elkaar te knopen. Lai Yun heropende in juni zijn Ja panse restaurant. Maar door de slui ting van de voedselmarkt en de pa niek over de veiligheid van geïm porteerde zeevruchten, zijn de kos ten veel hoger. ,,Ons doel voor het komende jaar is om overleven.'' maandag 14 december 2020 Wuhan bruist weer, maar draagt het coronastigma met zich mee Tonny van der Mee Rotterdam/Wuhan Een team vrijwilligers is begin maart bezig een wijk in Wuhan te ontsmetten na de corona-uitbraak. De Chinese overheid drong het virus terug met rigoureuze maatregelen. Drukte op een markt in Wuhan, begin december. fotos getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10